תחשבו רגע על הילדים שלכם. הם כל היום במסגרות וכל היום מישהו אחר מחליט עבורם. כמעט בכל רגע נתון אומרים להם מה לעשות ואיך לעשות את זה. מה הפלא, אם כך, שהם מתווכחים, מתעצבנים ומתמרדים?

תנו לילדים לבחור

עוד ממש כמה ימים יתקיימו הבחירות לרשות הממשלה והכנסת וזו הזדמנות נהדרת לבדוק איפה אנחנו מאפשרים לילדים שלנו לבחור.

 

רוב ההורים יאמרו שהם אלו שמחליטים ולילדיהם אין הרבה בחירה, אבל האמת היא שזה ממש לא מדויק.

נכון שבעניינים חשובים, בעיקר בריאותיים, כספיים וכדומה, על ההורים מוטל תפקיד הבחירה וקבלת ההחלטות, אבל זה לחלוטין לא אומר שצריך לקחת מהילדים את הזכות לבחור ולהחליט בשביל עצמם.

 

חשבו על זה רגע ונסו להיזכר גם בעצמכם בתור ילדים.

הם כל היום במסגרות וכל היום מחליטים עבורם! כמעט כל רגע נתון אומרים להם מה לעשות ואיך לעשות את זה נכון- פלא שהם מתווכחים מתעצבנים ומתמרדים?

העניין הוא שממש בקלות אפשר למצוא איפה כן לאפשר להם לבחור וכמובן לעמוד מאחורי הבחירה שלהם והתוצאות שלה. וככה אפשר לגרום להם לשתף פעולה יותר, להרגיש טוב יותר ולבחור נכון!

 

למה הבחירה העצמאית כל כך חשובה?

הבחירה העצמאית מאפשרת להם להתמודד עם התלבטויות, להביע את הדעה שלהם. היא מספקת להם שליטה על המצב הנוכחי וגורמת להם להרגיש שמקשיבים להם.

כמובן שחשוב לאפשר בחירה בהתאם לגיל הילד והיכולות שלו, ולהסביר את תוצאותיה של כל בחירה ובחירה- אבל חשוב גם לאפשר להם לבחור, להתנסות, להתלבט וכן, גם לטעות! החוכמה שלנו בתור הורים היא להציג את הבחירה מתוך אפשרויות קיימות ולא לתסכל את הילד, וגם לעמוד מאחורי הבחירה שלהם ולתמוך בהם על קבלת ההחלטה.

 

על מה מאפשרים בחירה?

ברוב הנושאים קשה לנו לשחרר ואנחנו מעדיפים לבחור עבורם כי זה פשוט מזרז את התהליך. אבל אם נלמד לשחרר ולהעביר אליהם את השליטה- גם ממנו ירד הרבה לחץ.

 

אז איך מתחילים?

בוחרים תחום אחד שקשור לילד, שוב- בהתאם לגילו וליכולות שלו ונותנים לו לבחור. אם לדוגמא החלטתם להתמקד בארוחת הערב- תנו לילד לבחור מה יאכל. הציעו לו שתי אופציות לארוחה ושיחליט. תנו לו לבחור את הסכ"ום, את הצלחת והכוס, איפה כל אחד ישב. זה אולי נראה לכם קטן ושולי אבל בשבילו זה המון!

יש סדר התארגנות בערב? אפשר "לשחק" איתו. הכינו ביחד רשימה של כל מה שיש לעשות- ארוחה, סידור החדר, מקלחת, סיפור לפני השינה, ואת הזמן שיש לבצע את הכל ותנו לו לבחור את הסדר של הדברים. אולי ינסה ויראה שפחות נוח, אולי ינסה ותראו אתם שיותר נוח.

 

מאוד חשוב שתזכרו תמיד: אם אין לכם סיבה הגיונית ואמיתית לסרב- אז תשחררו ותאפשרו להם לבחור. אם יש לכם סיבה- הסבירו אותה לילד בגובה העיניים בסבלנות ובמילים שלו.

 

אל תשאירו את הבחירה באוויר.

דברו עם הילדים לפני, תנו להם את האפשרויות והסבירו להם את ההשלכות של כל בחירה. עבדו על עצמכם לשחרר ולאפשר, ותראו שהילד יבקש בעצמו יותר ויותר מקומות לבחור ולהחליט ואתם תוכלו לשחרר קצת יותר- ולהגדיל בהרבה יותר את שיתוף הפעולה שלהם לאורך השבוע ובכלל!

 

 

בהצלחה!

 

 

על הכותבת:
דורית חרמון
הנחיית צוותי חינוך והורים
https://goo.gl/MZtkh4

 


עוד באותו נושא

כל מה שרצית לדעת על בחירת חזיית הנקה

בין הפרמטרים: מידה, נוחות, טקסטיל, תמיכה, פתיחה ורכיסה, רצועות, ריפוד ורפידות ואפילו לוק ועיצוב עכשוויים...

התגובות שלכם ...

מוצרי החודש

אני מרגיש

ספר ההפעלה הנפלא של דן שטאובר מעודד ילדים לדבר על רגשות ולפתח תקשורת טובה. מומלץ!

הורים לילדים – מה אתם מחפשים?