הבחירות לכנסת מאפשרות לנו לחשוף את ילדינו לאחד האירועים הדמוקרטים החשובים ביותר שיש. בנוסף, הבחירות מעניקות לנו הזדמנות להעלות את נושא הבחירה בכלל ואת נושא הבחירה האישית במצבים שונים בפרט.

בעוד כמה ימים יתקיים אירוע דמוקרטי משמעותי בו נלך כולנו לקלפי להצביע. ביום הבחירות הילדים בחופש, כך שפעמים רבות הם מתלווים אלינו ההורים לקלפי ונחשפים לתעמולה שמציצה מכל עבר.

 

אבל מה לילדים ולבחירות? מדוע חשוב לחשוף אותם לתהליך זה?

הבחירות לכנסת זוהי הזדמנות מצויינת לדבר על הנושא עם ילדינו ולחשוף אותם לאחד האירועים הדמוקרטים החשובים ביותר במדינה, וגם לקשר את הנושא באופן כללי לנושא הבחירה האישית במצבים שונים.

 

מגיל צעיר ניתן לשתף את ילדינו בכך שבתור אזרחים החיים במדינה יש לנו הזכות לבחור ולהשפיע באופן משמעותי על הדמות שתעמוד בראשות הממשלה ותשפיע על עתיד המדינה. כל אזרח הולך להצביע בקלפי למי שהוא בוחר. אף אחד לא יכול להתערב לו בהחלטה, לבחור במקומו או לאלץ אותו לבחור במי שאינו רוצה. זו בחירה חופשית, אישית ופרטית.

 

כאשר הילד כבר בגיל בוגר יותר, ניתן לשתף אותו במועמדים, במצע של המפלגות השונות ולפתח יחד איתו את שיקול הדעת והאג‘נדה באשר לבחירת המועמד ולפתח שיח ומודעות בנושא זה מתוך הידיעה שבעתיד הלא רחוק, הוא יוכל בעצמו להיות אזרח בוחר.

 

בחירה אישית

נושא הבחירות יכול להשתלב בשיח על בחירה - במה אתה למשל יכול לבחור, מדוע זה מרגיש טוב שיש לך את אפשרות הבחירה?

 

כשאנחנו בוחרים אנחנו יכולים להשפיע. גם בבחירות לראשות הממשלה, אבל גם בבחירות שאנחנו עושים ביום יום- החל מבחירות קטנות כמו איזה ירק לבחור לאכול בארוחת הערב, מה ללבוש לגן או לבית הספר וכלה בבחירות משמעותיות יותר כמו בחירת החברים שלנו, לבחור להשקיע ולהתאמץ במשימות שונות ועוד.

 

הבחירות שלנו מאפשרות לנו שליטה בנעשה, בחיים שלנו ובחיים של אחרים.

אפשר לנצל הזדמנות חשובה זו גם לפתח שיח עם הילד בנוגע לדאגה לאחרים- כשאנחנו יוצאים לבחור אנחנו לוקחים אחריות ומעורבים בנעשה בחיי התושבים כולם. גם כאשר אנחנו מתנדבים, עוזרים לאחר, אנחנו יכולים להשפיע על חייו ולפעול למען שינוי ולא לשבת בחיבוק ידיים.

 

ניתן לשאול את הילד - מתי בפעם האחרונה הרגיש שהוא משפיע על האחר? מתי זה קרה לרעה ומתי לטובה? איך לדעתו הבחירות שלו על מה יעשה יכולות להשפיע על הזולת?

 

אם כן, נצלו הזדמנות זו להגביר שיח בנוגע לבחירות בחייו, בחירות משמעותיות שמבצע ואת היכולת שלו להשפיע.

 

 

בהצלחה!

 

 

על הכותבת:
תלמה זלמן
פסיכולוגית חינוכית מומחית,
עוסקת בטיפול בילדים מהגיל הרך, ילדים בגיל היסודי ומתבגרים
עובדת עם הורים בהדרכת הורים וטיפול בהורות וכן מבצעת אבחונים פסיכולוגים ופסיכודדקטים.
מדריכה סטודנטים לתואר שני בפסיכולוגיה חינוכית במרכז האקדמי פרס

 


עוד באותו נושא

עצמאות ואמונה

מדינת ישראל- עצמאית, אבל לבד, בדומה למצבן של נשים עצמאיות בעסקים

התגובות שלכם ...

מוצרי החודש

אני מרגיש

ספר ההפעלה הנפלא של דן שטאובר מעודד ילדים לדבר על רגשות ולפתח תקשורת טובה. מומלץ!

הורים לילדים – מה אתם מחפשים?