בספר "ליבי מגדלת מפלצת" אנו קוראים על ילדה בשם ליבי ועל המפלצת שהיא, כמו ילדים רבים כמוה, מגדלת בתוכה - מפלצת בשם חרדה...

ליבי מגדלת מפלצת

בספר הילדים החדש שלה מביאה לנו ליאת שרמן את סיפורה של הילדה ליבי ושל המפלצת שהיא מגדלת בתוכה.

 

"המפלצת של ליבי מיוחדת מאד.

אין לה גוף או פנים, אין לה ידיים או רגליים ואין לה סנפירים או מחושים.

בעצם, אי אפשר לראות אותה בכלל.

אבל כשליבי עושה דברים, ברור שהמפלצת שם.

היא גרה בתוך ליבי.

למפלצת קוראים חרדה" (מתוך הספר).

 

כמו בהרבה ילדים, בתוך ליבי נמצאת המפלצת חרדה, וככל שליבי חוששת יותר, כך המפלצת חרדה גדלה עוד ועוד.

 

כולם, ואפילו ליבי עצמה, חושבים שהיא לא אוהבת לעשות דברים חדשים או להיות עם אנשים שהיא לא ממש מכירה. אף אחד לא יודע שליבי מגדלת מפלצת, מפלצת מיוחדת ויוצאת דופן. גם ליבי לא יודעת שהיא מגדלת אותה עד שהיא פוגשת אישה שמכירה לה את המפלצת, ומציידת אותה בכלים שמשיבים לה את תחושת המסוגלות ועוזרים לה להקטין את המפלצת שבתוכה.

 

לסיפור מצורפות המלצות להורים ולמטפלים ורעיונות לשימוש בסיפור ובבקבוק חיזוק לוכד חרדה.

 

ייחודו של הספר הוא בהתייחסותו למגוון מצבים פוטנציאליים של חרדה ולא רק להיבט אחד או לפחד ספציפי. הסיפור "קורא לילד בשמו", ללא התעלמות מהקשיים, עורך לקוראיו היכרות מסודרת עם חרדה ומאפשר להם ליצור את ההפרדה ביניהם לבינה ולהבין שהחרדה אינה מגדירה אותם כשהמסר החשוב הוא: חוקי המשחק יכולים להשתנות ולכל אחד הכוח לעשות זאת. אם עד עתה החרדה קיבלה מה שהיא הייתה צריכה כדי לגדול, כעת הילדים וההורים נוטלים לידיהם את המושכות ולומדים כיצד אפשר לצמצם את השפעתה.

 

" ‘אוי ואבוי לך אם תדברי איתם. זה מסוכן‘, הזהירה חרדה את ליבי. אבל ליבי רצתה לבדוק מה יקרה כשתגיד לדודים שלום. היא רצתה לדעת אחת ולתמיד אם חרדה היא מפלצת שגרה בתוכה, ולא היא עצמה" (מתוך הספר).

 

הספר מאוייר ומודפס בפונט גדול ומנוקד כדי שגם ילדים צעירים בבית הספר היסודי יוכלו לקחת חלק בקריאתו. הוא מתאים לקריאה משותפת של הילד עם מבוגר, הם יכולים לעצור בין אירוע לאירוע כדי לדבר על חוויותיה של הגיבורה והיכן פוגשת החוויה את הילד הקורא, כשגם האיורים המקסימים והצבעוניים תורמים להעשרת הדמיון ומפיחים רוח חיים בעלילה.

 

על הסופרת: ליאת שרמן

ליאת שרמן, נשואה ואמא ל-3 מהוד השרון, עובדת כתרפיסטית במוסיקה ופסיכותרפיסטית התנהגותית קוגניטיבית (cbt) בבי"ח ובקליניקה פרטית. במסגרת עבודתה מטפלת בילדים רבים ומעבירה הדרכות הורים. למעלה מעשור עובדת בבית החולים לילדים "ספרא" בתל השומר עם ילדים מאושפזים ומסייעת להם ולמשפחותיהם לעבור את תקופות האשפוז המורכבות.

 

"מאחר שכל ילד עשוי להתמודד במהלך התפתחותו עם חרדות נורמטיביות כמו חושך, לינה מחוץ לבית ואחרות, זהו ספר שימושי לכל משפחה", אומרת ליאת ומסבירה "אנחנו יכולים לשנות את המציאות הלא נעימה של חיים בצל חרדה. לא בחרתי באקראי במילה ‘צל‘, כי חרדה משתלטת ומטילה צל גדול על האדם שנושא אותה. כל אחד יכול להקטין את החרדה שלו. הורים לילדים חרדים הם בעלי תפקיד משמעותי הן בהגדלת חרדה והן בהקטנתה. לעיתים מבלי משים אנו, ההורים נותנים יד לחרדה במקום לילדינו. בסיפור מוצעות דרכים לעבודה עם הילד החרד".

 

"ליבי מגדלת מפלצת" הוא ספרה השני של שרמן, אחרי הספר "ילדה בבית" העוסק בהכנה לניתוח לב לילדים.

 


עוד באותו נושא

העולם סביבנו - סדרת ספרים חדשה

סדרת ספרים חדשה ומרהיבה הבאה ללמד את הילדים על העולם בו אנו חיים.

התגובות שלכם ...

חוות דעת

עשרות ספרי ילדים מגיעים אלי מדי חודש, חלק טובים פחות וחלק יותר, אבל הספר "ליבי מגדלת מפלצת" הוא בלי שום ספק ספר ממש מעולה!

 

הספר עוסק בנושא מאד חשוב לילדים מגיל הגן ועד גיל ביה"ס היסודי וגם יותר: הפחד.

בשפה קולחת, בגובה העיניים, עם איורים מקסימים שמשתלבים כאילו הם חלק מהעלילה, מקבלים הילדים כלים להתמודד עם הפחד שלהם ואף לגבור עליו.

 

גיבורת הספר היא ליבי, ילדה כמו עוד המון ילדים, שמגדלת בתוכה מפלצת בשם חרדה.

השימוש במפלצת כדי להנגיש לילדים את נושא החרדה הוא מקסים, הרי איזה ילד לא אוהב סיפור טוב עם מפלצות? והרעיון שהמפלצת גדלה בתוך הילדה, אך איננה חלק ממנה והיא יכולה בכל רגע שתרצה להקטין אותה ולשלוט בה – נפלא!

 

בסוף הספר מצורפות המלצות להורים ולמטפלים וכן רעיונות לשימוש בסיפור, שמגבירות את האפקטיביות שלו.

 

מומלץ בחום!

 

מוצרי החודש

אני מרגיש

ספר ההפעלה הנפלא של דן שטאובר מעודד ילדים לדבר על רגשות ולפתח תקשורת טובה. מומלץ!