בני האדם תוהים על משמעות החיים במספר שלבים בחייהם: בילדות המוקדמת, בגיל ההתבגרות ובגיל הזקנה. בכל גיל בחינת הנושא מתרחשת בהקשרים ובכלים שונים. הספר "יחיאל שתיל התאנה" הוא סיפור ילדים מעורר מחשבה שעוסק בנושא באופן המתאים לילדים צעירים התוהים על מקומם בעולם.

"הערב החל לרדת והשמים חשכו. יחיאל המשיך בחיפוש אחר התשובה לשאלתו. הביט ימינה, הביט שמאלה, מחפש את מי יוכל לשאול. הוא הרים מבטו אל השמים וצעק: "כוכב הצפון, אולי לך יש תשובה? אולי אתה תוכל לגלות לי מה הוא טעם החיים?" [מתוך הספר]

 

דרור מל, שנולד ב- 1976 והלך לעולמו בטרם עת בשנת 1999 בגיל 22, כתב את הספר הנוכחי בעודו נמצא על התפר שבין ההתבגרות לבגרות, כשהוא חי את חוויית חיפוש המשמעות במלואה. מהמקום האישי הזה, יצר מל ספר ילדים נפלא המדבר לילדים בגובה העיניים וחוקר יחד אתם את שאלת הקיום שלהם.

 

כמו הקוראים הצעירים גם גיבור הסיפור, יחיאל שתיל התאנה, נמצא בראשית חייו ותוהה על מהותו ומקומו בעולם. כמו ילדים רבים הוא חווה את העולם כפי שהוא, עד שהוא מתעורר בוקר אחד ותוהה מה יש מעבר למה שהוא רואה ומכיר.

 

כדי לקבל תשובה לתהייה שלו פונה יחיאל למי שנמצאים סביבו, לפרה הנוהגת לבקר וללחוך את העשב סביבו ולכוכב הצפון הנמצא בשמים מדי לילה, כדי לשאול אותם האם הם יודעים מה טעם החיים. אך כמו בני האדם המכירים היטב את עולמם שלהם, גם מי שמרכיבים את סביבתו הקרובה נותנים לו תשובה המתאימה לעולמו שלהם, ושתיל התאנה מבין שעליו להמשיך לחפש, אך הפעם עליו לעזוב את מקומו ולתור אחר התשובה.

 

בשלב הזה כמו מתבגרים רבים הוא מחפש את התשובה מחוץ לסביבה הקרובה בה גדל והחיפוש מוביל אותו להר עתיק האומר לו כי התשובה לשאלתו נמצאת בחיים עצמם, ותתגלה עם הזמן, תשובה שרבים תרים אחריה כל חייהם.

 

סיום הספר מקביל לשלב השלישי בו רוב בני האדם עוסקים במהות קיומם, הזקנה. השתיל שב למקומו ועם השנים גדל והופך לעץ תאנה גדול וחזק, כשיום אחד ציפור צעירה מתיישבת בין ענפיו ופונה אליו בשאלה מה טעם החיים, עליה יש לו תשובה ארוכה להשיב...

 

את הספר מלווים איוריה הצבעוניים של אינה קצב המציגים את עולמו של השתיל הצעיר באופן שימשוך את עין הקוראים הצעירים וירמוז להם על החוויות אותן הוא צובר במסע שלו לחיפוש משמעות.

 

ספר הילדים שכתב דרור מל ז"ל יוצא לאור 20 שנה לאחר מותו. "אחרי שדרור נהרג מצאנו בין החפצים שלו מחברת ובה היו הגיגים על החיים וגם סיפור ילדים מתוק שמדבר על דמות מרתקת בשם יחיאל שדרך העיניים שלה הילדים רואים את החיים בצבעים יותר ורודים", מספרת נטע מל אחותו.

 


עוד באותו נושא

התגובות שלכם ...

חוות דעת

יחיאל שתיל התאנה הוא ספר ילדים חמוד שמדבר על נושא שאין אדם, ילד או מבוגר, שלא עסק בה מתישהו במהלך חייו.

 

הסיפור מלווה את יחיאל הצעיר בחיפושו אחר התשובה לשאלה מהו טעם החיים, בצורה חביבה שמתאימה לילדים, והוא גם מלווה באיורים המקסימים של אינה קצב שבלעדיהם זה פשוט לא היה אותו הדבר.

 

מוצרי החודש

אני מרגיש

ספר ההפעלה הנפלא של דן שטאובר מעודד ילדים לדבר על רגשות ולפתח תקשורת טובה. מומלץ!

הורים לילדים – מה אתם מחפשים?