עבור אנשים רבים, המילה "רילוקיישן" היא מילה נוצצת, מילה נרדפת להצלחה. אבל רילוקיישן זה גם הרבה קושי. תרבותי, שפתי, חברתי וגם משפחתי. הנה כמה טיפים שיעשו את המעבר יותר קל ויותר מוצלח.

רילוקיישן הינו מסע. לרוב זה מתחיל בשינוי מקום העבודה של אחד מבני הזוג, אבל בעצם מדובר במסע, מעבר ושינוי של משפחה שלמה. והמסע הזה הוא לא תמיד קל ונוצץ כמו שהוא נשמע. הוא כולל בתוכו גם הרבה קושי. תרבותי, שפתי, חברתי וגם משפחתי.

 

ישנם צעדים שכל מי שעושה רילוקיישן עם המשפחה מבצע, כמו בירור על קהילה יהודית ישראלית, על מסגרות לילדים, ניסיונות ליצור קשרים עם מי שגר במקום...

המעבר הוא שינוי כל כך גדול, שדבר ראשון שאנחנו עושים, זה קודם כל לדאוג לילדים שלנו. שתהיה להם מסגרת תומכת, חוגים, טיולים, וכל מה שאפשר לעשות שהמעבר יעבור חלק והם יצליחו ליהנות ממנו.

 

אבל יש גם צד נוסף, הצד הפחות זוהר של רילוקיישן, ההתמודדות של המשפחה ושל בן או בת הזוג שלא הולכים כל בוקר לעבודה. אותו בן זוג חושב שיש לו הזדמנות לא לעבוד, אולי לחפש אפשרות חדשה או אולי ליהנות מהזמן ולפתח תחביבים והמציאות הרבה פעמים טופחת על פניו בבדידות...

 

אז הנה כמה טיפים לפנים האמיתיות של רילוקיישן

1) תחושת השייכות: מאז ומתמיד היא תחושה שמשפיעה עלינו באופן מיידי.

כדאי ליצור קבוצות שייכות שונות, לאו דווקא ישראליות ולאו דווקא וירטואליות. למשל קבוצת ריצה, ספורט, ציור, התנדבות במקום שמתחברים אליו, גם אם זה לא תחביב ישן שלנו, אפשר להתחיל חדש והכי חשוב שזה יהיה עם עוד אנשים.

 

2) להגדיר מטרה לשנה הקרובה: כבר בארץ, לפני המעבר, כדאי להגדיר מטרה לשנה הקרובה בחו"ל. המטרה יכולה להיות שיפור השפה האנגלית (או כל ששפה אחרת), השקעה בתזונה ובספורט. או לחילופין לברר על קורסים בקולג‘ המקומי בתחום שמעניין אותך.

בדיוק כמו שאנחנו דואגים לילדים, אם זה  לתחביבים ולעיסוקים שלהם, כך גם לנו, אנחנו צריכים לבנות תוכנית, גם לנו.  

 

3) למצוא זמן לזוגיות: השנה הראשונה לאחר המעבר היא מטלטלת, היא כמו לאחר לידה ראשונה, הזוגיות צריכה תחזוק יותר מתמיד, במיוחד שהיא העוגן המרכזי של שלכם ושל המשפחה. כדאי להגדיר מראש על זמן זוגי, לקדש אותו ולא לוותר, להשקיע זמן בלחפש בייביסיטר על מנת לשמר את הזמן הזה.

 

4) לשמור על מצב רוח טוב: זו חוכמה גדולה להגיד, אבל עובדתית יש לנו פעולות שגורמות לנו למצב רוח טוב. כמו למשל ספורט כל בוקר, אפשר לקחת אוזניות ולהתחיל לשמוע הרצאות ופודקאסטים, מוסיקה שעושה לנו טוב, ולהטען כל יום מחדש.

 

5) להשקיע בחברים חדשים: לעשות את האקסטרה מאמץ שאולי לא היינו עושים אותו בארץ כל ארוחת שישי(כמה נוח לבוא להורים), ולהזמין כמה שאפשר לארוחות שישי, זה מקרב בין המשפחות, עושה טוב לילדים, שומר על ההרגלים הישראלים וזה בעיקר מצליח לקרב לבבות. אלו האנשים שהופכים הרבה פעמים למשפחה המורחבת שלכם במקום החדש.

 

6) חמלה: הרבה פעמים כשמשפחה עושה מעבר כל כך דרמטי, ישנו צורך לרצות את הסביבה, לספר לחברים והמשפחה בארץ כמה נפלא לנו במציאות החדשה.

בסופו של דבר, אנחנו בני אדם עם רגשות, אנחנו לא מקבלים שום אוסקר או תעודת הצטיינות על השתלבות מהירה וקלה. אז זה בסדר לבכות, זה בסדר להתקשר לחברים בארץ ולספר כמה אתם רוצים הביתה.

 

7) פחות הפתעות – פחות חששות: לברר כמה שניתן, על הדירה, איך היא נראית, על השכונה. הרבה פעמים המעבר הוא לא שדרוג של החיים, אלא להפך, הבית שתעברו אליו הוא לאו דווקא הבית שממנו הגעתם מהארץ, עם כל הריהוט שבחרתם בקפידה אבל אם נהיה מוכנים לזה, פחות נתאכזב, נכין את עצמנו ואת הלב לקראת מה אנחנו באים.

 

בסופו של דבר, רילוקיישן זה שינוי עבור כל המשפחה, ברוב המקרים אחד מבני הזוג מאוד שקוע בעבודה החדשה והשני, דואג לשאר המשפחה. על מנת שכל המשפחה תצליח לעבור את השינוי החדש בצורה טובה ונעימה, כדאי להשקיע בכולם, בלי יוצא מן הכלל.

 

 

על הכותבת:
ד"ר שלי רווה
מאמנת אישית
מתמחה באימון אישי וזוגי ברילוקשיין
https://www.facebook.com/ShellyRaveBeena/

 


עוד באותו נושא

שיפוץ חדר ילדים – מה חשוב שתדעו?

עולמו הקסום של הילד מתחיל בחדר בו הוא מבלה שעות רבות ביום. לאיזה פרטים חשוב לשים לב במהלך שיפוץ חדר הילדים?

על פקקים, מפגעים ומדוע רציתי שהילדים יהיו איתי באוטו בדרך לעבודה?

זה קרה באוגוסט, בתקופה החמה ביותר בשנה, מהתקופות בהן כל עפעוף קל גורם לאגלי זיעה לזחול על המצח.

התגובות שלכם ...

מוצרי החודש

אני מרגיש

ספר ההפעלה הנפלא של דן שטאובר מעודד ילדים לדבר על רגשות ולפתח תקשורת טובה. מומלץ!

הורים לילדים – מה אתם מחפשים?