אתם מתקשים לעבור מ"זמן צהריים" ל"זמן ערב"? קבלו 3 טיפים שיגרמו לילדים להיכנס למקלחות בקלות ובמהירות!

מקלחות

הילדים רוצים עוד לשחק וקשה להם לעבור ממצב אחד, משחק, שהוא בדרך כלל מהנה ומשוחרר למצב אחר, שבו הם נדרשים לעשות פעולות שלאו דווקא נתפסות כמהנות עבורם. אנחנו אולי חולמים על הרגע שניכנס כבר לאמבטיה בערב, אבל עבור הילדים מדובר בעצירת המשחק המהנה ובעצם בעצירת כל שאר הפעילויות שמסתיימות גם הן בדרך כלל אחרי המקלחת בערב.

 

הורים רבים מנסים לספור עד 3, לאיים, להעניש, להוריד בגדים בכח - ושום דבר לא עוזר. מדוע?

 

לא השכלנו להבין ולהיכנס אל ראש הילד.

ראשית יש לתת לילד אמפטיה לקושי שלו, גם אם עבורנו זה כלל לא קשה. לדוגמא: "אני יודעת שקשה לך לעזוב כרגע את המשחקים אבל הגיע זמן המקלחת".

 

לאחר מכן יש מספר רעיונות שאפשר לעשות על מנת לגרום לילד להיכנס למקלחת בנחת:

 

1. תנו לילד בחירה. על פי רוב הבחירה שנותנים לילד היא האם להתקלח או לא. אומרים לו בוא להתקלח ואז הוא צריך לחשוב בראש האם להתקלח או לא. בואו נשנה את נושא הבחירה ועדיין ניתן לילד את ההרגשה שהוא החליט. לדוגמא: "אתה רוצה להסתבן היום קודם כל מהראש או מהגוף? אתה רוצה עם השמפו הוורוד או הסגול? תעדיף להתרחץ עם הברווז או עם משחק אחר? לחפוף את הראש או לא?" וכן הלאה... העיקר שהילד יבחר בין שני דברים, אך הפעם זה לא האם להתקלח או לא, אלא כיצד הוא מעדיף להתקלח.

 

2. פנו זמן מיוחד למי שסיים את משימותיו: מי שסיים לאכול ולהתקלח, לסדר את דבריו והוא מוכן לשינה, יש לו כמה דקות שתחליטו שהוא יכול לנצל למשחק איתכם. האמינו לי שהילד ישמח להזדרז כדי לסיים הכל ולהרוויח זמן נוסף בנחת איתכם.

 

3. סכמו על שעה מסויימת בה מתחילים לספר סיפור לפני השינה. מי שנמצא בזמן הזה במיטה הרוויח סיפור ומי שלא, חבל. זו בעצם מעין הזדמנות שנייה למי שלא הספיק את זמן האיכות עם ההורה, יש לו עוד זמן עד לסיפור אל תשכחו ליידע בכך את הילדים ומי שעוד לא יודע לקרוא שעון צריך לעזור לו קצת ולהזכיר לו שבעוד מס‘ דקות כבר נשב לסיפור וכדאי לו להזדרז.

 

כשלילד עצמו יש אינטרס לסיים עם המקלחות הוא ישתף יותר פעולה, כל שכן אם אפשרנו לו בחירה, נהגנו בו בכבוד, לא הענשו לא כעסנו ולא איימנו. גם לנו יותר קל לסיים את מטלותינו אם אנחנו יודעים שמחכה לנו בסוף כוס קפה טוב או כל דבר אחר שמשמח אותנו.

 

 

הרבה הצלחה!

 

 

על הכותבת:
רעות פרץ,
הנחיית הורים אישית וקבוצתית
הצטרפו אלי בפייסבוק: רעות פרץ - הנחית הורים אישית וקבוצתית

 


עוד באותו נושא

חג שבועות: והקשר ההדוק שבין הורים לביכורים

"הַזֹּרְעִים בְּדִמְעָה - בְּרִנָּה יִקְצֹרוּ" אנו ההורים יכולים לקטוף את הפירות, הביכורים שלנו, הזרעים שזרענו, השקנו וטיפחנו...

התגובות שלכם ...

מוצרי החודש

אני מרגיש

ספר ההפעלה הנפלא של דן שטאובר מעודד ילדים לדבר על רגשות ולפתח תקשורת טובה. מומלץ!