קיימות הרבה הקבלות בין האדם לעץ. העץ צומח, גדל ומוציא פירות, והאדם גם הוא גדל לאט לאט ומצמיח פרי בטן, ילדים מקסימים! במבדקים רבים מבקשים מילדים לצייר עץ. אבל מה הדבר מסמל?

חג האילנות: מה מסמלים עצים בציורי ילדים?

במבדקים רבים מבקשים מהילדים לצייר עץ, ולא בכדי. הנה פירוט חלק מההיבטים הקשורים לעצים בציורי ילדים.

 

שורשים

שורשים הם הבסיס, מספקים מזון ומים לעץ וגם יציבות. כך גם אנו ההורים וגם הסבים והסבתות, אנחנו השורשים והבסיס לצמיחת הילד. אנחנו מספקים לו הגנה ויציבות ותנאים פיזיים למחיה. כשהשורשים חזקים גם העץ חזק. מדהים לראות בציורי ילדים –ילדים שמציירים שורשים מושחרים/מוצללים ייתכן וחוו בעיות בהריון/לידה!

 

גזע

הגזע בטבע מחבר בין השורשים לבין הצמרת-הענפים והעלים. בציורי ילדים הגזע מסמל את הכשרונות והיכולות של הילד/האדם. כל מה שקיבל הילד בתורשה מההורים כל הפוטנציאל שלו להצלחה בחיים. גזע גדול יציב וגבוה מסמל כישורים טובים ופוטנציאל רחב.

 

צמרת העץ-

צמרת העץ, העלים הענפים והפירות – כיצד הפוטנציאל של הילד בא לידי ביטוי? האם הצמרת גדולה ורחבה? האם קטנה ודלה? כמה השקנו את השתיל שלנו במילים טובות וחיזוקים כדי שיגדל לאילן חזק? האם הילד ממצה את כישוריו או מנסה אפילו יותר מדי? כל זאת מעניין מאוד לראות בציור פשוט של ילד המצייר עץ.

 

כיצד נצמיח את השתיל שלנו? כיצד נחזק אותו ונעזור לצמוח?

1. מילים טובות חיבוקים ומגע: המון פעמים אנחנו גוערים בילדים ומתעלמים מהמעשים הטובים שהם עושים. כשהם גדלים הרבה פעמים המגע יורד,פחות מחבקים ומנשקים. חום ואהבה מהווים מקור מים חיים.

 

2. תיאור מעשים טובים: גם כשאנחנו כבר מחמיאים לרוב זה במילים ריקות כגון יופי מהמם מקסים כל הכבוד. אלו לא מילים מצמיחות. מילים של משמעות הן מילים מתארות. משפטים רחבים: "איזה יופי ידעת להתגבר היום על השוקולד ולא לאכול אפילו שמאוד רצית, לזה אני קוראת משמעת עצמית".

 

3. התנסות בעצמאות והצבת אתגרים: גם העץ מתנסה בחורף קר וברוחות חזקות אבל הוא מתגבר וצומח. כך גם הילד. חיבוק הדב שלנו לא עוזר לילד אלא מעביר מסר של "אני לא יכול". רואים את זה הרבה בבוקר הורים שקשה להם בעצמם להיפרד מהילדים, כל מכה קטנה מתקשרים לברר מה בדיוק היה ואיך לא ראו ומגזימים מאוד מאוד בחרדה לשלום הילד. מובן שצריך לשמור על הילד ולהיות זהירים אבל גם צריך לתת לו להתנסות, לקפוץ לרוץ ופשוט להיות ילד! בלי לפחד כל הזמן ולהזהיר "תיזהר לא ליפול!". לתת לו להתלבש לבד, לעזור לאח בדבר שהוא מתקשה בו, לתת לו תפקידים ומשימות. ממש ההיפך מלעשות עבורו הכל.

 

שנות הילדות הן לא רבות ביחס לחיים שלמים שהאדם חי, אבל הן משמעותיות ביותר ובונות את האישיות ולכן כדאי לנו להשקיע בגיל הזה. לחוות איתם, לתת להם, להתייעץ לגביהם. כי בהשקעה מרובה קוצרים פירות.

 

 

בהצלחה!

 

 

על הכותבת:
רעות פרץ,
הנחיית הורים אישית וקבוצתית
הצטרפו אלי בפייסבוק: רעות פרץ - הנחית הורים אישית וקבוצתית

 


עוד באותו נושא

ילדים שלא מסכימים ללבוש בגדי חורף

עכשיו חורף אבל הילד לא מסכים ללבוש מעיל? הילדה רוצה לצאת דווקא עם סנדלים? מה עושים?

התגובות שלכם ...

מוצרי החודש

אני מרגיש

ספר ההפעלה הנפלא של דן שטאובר מעודד ילדים לדבר על רגשות ולפתח תקשורת טובה. מומלץ!