אנו נמצאים בתקופה מאתגרת של רצף למידה, שיעורי בית, עבודות ומבחנים. לפניכם כמה כלים שיעזרו לשמור על האווירה בבית ולהתנהל באופן יעיל בזמן מורכב זה.

3 כלים להתמודדות עם שיעורי הבית והמבחנים

בין אם יש לכם ילדים גדולים במסגרת חינוכית או ילדים צעירים התקופה הקרובה היא תקופה מאתגרת של רצף למידה, חורף ושגרה מבורכת יחד עם מטלות לימודיות, מבחנים, עבודות ומשימות. אני רוצה להציע כמה כלים להתנהלות יעילה, כזו שתשמור על היחסים ועל האווירה הנעימה בבית.

 

הכלי הראשון עוסק בחשיבה הורית ובשאלה של מי בכלל האחריות ללימודים

האם הילד אחראי על משימות בית ספר, סידור תיק, למידה למבחנים ואתם סומכים עליו ורק נמצאים ברמת הידיעה, או שאתם לוקחים חלק בהתארגנות, בהתנהלות ו"שותפים" ברמה כזו או אחרת בכל הקשור ללמידה.

ולמה זה חשוב? כי מהרגע שתחליטו ותבינו את זה תכעסו פחות על הילד ויהיה לכם קל יותר לדעת איך לסייע לו ולעזור לו במה שהוא צריך.

החלטה חשובה שתתבסס על ההיכרות שלכם עם הילד, האתגרים, היכולות וההרגלים שכבר רכש.

 

הכלי השני הוא תכנון

בתכנון אני מדברת על כך שבתחילתו של כל חודש, אצל הילדים הגדולים וכל שבוע אצל הצעירים, אתם יושבים ומתכננים את החודש/השבוע ומשבצים בו את כל המשימות של החודש הקרוב. מבחנים, מטלות להגשה, עבודה בקבוצות וכו‘ וכמובן את כל השגרות הנוספות של חוגים, מסיבות יום הולדת ועוד אירועים כך שתהיה אפשרות לתכנן את החודש מבחינת לימודים ומשימות נדרשות.

אמנם התכנון הזה דורש זמן, אבל הוא מייצר הרבה מאוד וודאות ושגרה לכל באי הבית ומאפשר להכיל שינויים ובלת"מים הרבה יותר בקלות.

 

הכלי השלישי הוא ארגון הזמן השבועי

אחרי שיש לכם תכנון חודשי מול העיניים, חשוב אחת לשבוע למשל ביום שבת, לשבת עם הילדים וללמד אותם לארגן את השבוע. בזמן התכנון מכניסים את כל המשימות של אותו שבוע וחשוב גם להסתכל ולראות מה קורה שבוע אח"כ כדי לא להשאיר משימות לרגע האחרון ולדעת מה נדרש מבחינת הזמן.

בנוסף לזמן הארגון השבועי מכניסים גם זמן "פנאי" לילד, חברים, חוגים ואת כל שאר שגרות היום, כך שלכולם יש סדר ותחושת וודאות.  

הלימוד הזה של ארגון הזמן השבועי הוא אחד הכלים הכי טובים שתוכלו ללמד את הילדים שלכם ויש לו המון יתרונות:

1. הוא מלמד את הילדים לבחור ולבחון את סדר העדיפויות שלהם.

2. הוא מלמד אותם לקחת אחריות כי הם שותפים בארגון והיו חלק ממנו.

3. הוא עושה לכם ולילדים סדר ואין הפתעות כך שאתם יכולים לדעת איפה נדרש הסיוע שלכם. למשל יכול להיות שאתם צריכים לסייע לילד שלכם ללמוד למבחן ואז המשמעות היא שגם אתם צריכים לשריין זמן.

4. הוא מייצר וודאות, ביטחון אצל הילדים, תחושת שליטה במצב וכמובן שמאפשר התמודדות עם שינויים שאנחנו נדרשים לעשות כי החיים לפעמים מורכבים.

 

אני יודעת שכל הכלים בטור הזה דורשים עבודה וזמן ויחד עם זאת אם יש משהו שלמדתי בשנים האחרונות בהורות שלי הוא שכל הזמן הזה שאני "מבזבזת" הוא חיסכון עצום של זמן במהלך השבוע, ויכוחים וכעסים שמקלקלים את האווירה ומאפשר לצמצם מאוד את הכעסים שלנו על הילדים בכל הקשור למטלות בית הספר ובכלל.

 

 

בהצלחה גדולה,

דורית

 

 

על הכותבת:
דורית כהן חרמון
מנחת הורים מוסמכת "מכון אדלר" ומלווה צוותי חינוך
https://www.facebook.com/doritc.hermon

 


עוד באותו נושא

חבר, אבל אחר: חשיבות השילוב במסגרות החינוכיות

לאחרונה אנחנו נחשפים יותר ויותר לפעילויות וקמפיינים שמטרתם לשלב אנשים עם מוגבלויות בחברה. פרסומות...

התגובות שלכם ...

מוצרי החודש

אני מרגיש

ספר ההפעלה הנפלא של דן שטאובר מעודד ילדים לדבר על רגשות ולפתח תקשורת טובה. מומלץ!