לתינוקות לא מפריע אם אחד זוחל והשני אפילו לא מתהפך. לא מעניין אותם אם מי שהם משחקים איתו הוא בן או בת, דתי או חילוני או מיוחד. הם מקבלים אחד את השני, משחקים יחד ומתפתחים זה לצד זה, כל אחד בקצב שלו. עד שזה לא מתאים יותר. למבוגרים כמובן.

לתינוקות לא אכפת אחד מהשני. לא מפריע להם אם אחד זוחל והשני אפילו לא מתהפך. הם לא מתייחסים לצבע השיער של התינוק שלידם, ואיזה מידה הוא לובש. לא מעניין אותם אם הוא בת או בן, דתי או חילוני או מיוחד. תינוקות מקבלים אחד את השני ופשוט מתפתחים ביחד, כל אחד ביחס לעצמו.

 

בשלב כלשהו, ההבדלים בהתפתחות או בחוסר ההתפתחות נהיים בולטים יותר ואולי אפילו משמעותיים. אבל לילדים זה פחות מפריע. הם מקבלים ומשחקים וחברים. בשלב כשלהו זה מתחיל להפריע. מתי? כשהמבוגרים מחליטים שזה לא מתאים. כשהמבוגרים מחליטים שזה מפריע. ואז מתחילה ההפרדה.

 

ילדים מיוחדים מתפתחים אחרת. בין אם זו נכות פיסית או רגשית, נראית יותר או נראית פחות - הם שונים. להם זה לא מפריע. בטח ובטח שלא לחברים שלהם. אבל כשזה מתחיל להציק בעין לסביבה הם מתחילים להיות מודרים, שונים, אחרים. פחות רצויים.

 

איך אפשר שלא לאהוב תינוק? איך אפשר להסתכל על ייצור מושלם שרק הגיח מהבטן של אמא שלו ולא לחשוב שהוא הייצור הכי מושלם שקיים? הוא לא עשה שום דבר לאף אחד בטח שלא פגע, וכל מה שמגיע לו זה חום ואהבה. כמה שיותר חום ואהבה.

 

אבל תינוק מיוחד? זה לא מה שהוא תמיד מקבל. לפעמים הוא גם מקבל ניכור ובידוד. התרחקות ורחמים. בדיוק ההיפך ממה שמגיע לו וממה שהוא נותן. הרי הוא בן כמה שבועות, חודשים, אין לו מושג שהוא "שונה" ואחר. שהוא עתיד להתפתח פחות מהתינוקות שלידו.

 

עמותת "ביחד" עוסקת בשילוב אנשים עם צרכים מיוחדים בקהילה. בכל הגילאים בכל המסגרות. המוטו הוא להפוך אותם מנתמכים לחלק פעיל בקהילה. והם יכולים בהחלט!

 

איך? אם נמשיך להתייחס אליהם, מהיותם תינוקות ועד בגרותם, כחלק פעיל ורגיל ונורמטיבי בקהילה בלי יחס מועדף או שונה. ככה הם יגדלו משולבים בתוך הקהילה ויהיו חלק ממנה.

 

כחלק מקידום השילוב בצורה הכי הגיונית ונורמטיבית שקיימת, העמותה מפיקה קמפיין צילומים של אופנה עם ילדים משולבים, כדי להראות עד כמה זה הגיוני שככה הם יצטלמו. שככה הם יהיו כל הזמן. הפעם הצטרפו לצילומים חברת מיננה – אופנת תינוקות בצילומי תינוקות לבגדי חורף.

 

תינוקות משולבים בקמפיין אופנה ביחד. ככה צריך. לחברה בריאה, משלבת ומכילה.

 

 

על הכותבת:
חן קרופניק
כותבת המחברת "מידע והשראה לאימהות לילדים עם צרכים מיוחדים"
יוזמת המחאה החברתית #יותר_חשוב_מקוטג‘
https://www.facebook.com/chenikrupnikpr


עוד באותו נושא

זמן שינה

איזה הורה אינו חולם על ילדים שכל ערב מיד אחרי המקלחות רצים לאכול, לקרוא קצת במיטה, מכבים אורות ושוכבים לישון?

התגובות שלכם ...

מוצרי החודש

אני מרגיש

ספר ההפעלה הנפלא של דן שטאובר מעודד ילדים לדבר על רגשות ולפתח תקשורת טובה. מומלץ!

הורים לילדים – מה אתם מחפשים?