האם עלינו להשקיע יותר בקיץ על מנת להרחיק מילדינו את הסיכון שבהתמכרות? איפה עובר הגבול בין השתחררות המתח של שנת לימודים ארוכה, לבין ניצול הזמן החופשי בצורה לא בריאה עם תוצאות מזיקות לטווח הארוך?

איך תשמרו על בני הנוער מהתנהגויות הרסניות וממכרות במהלך הקיץ?

לא רק הסכנה של התמכרות למסכים צריכה להדאיג את ההורים. התמכרויות התנהגותיות הופכות להיות גורם משמעותי שתוצאותיו הן נזק בלתי הפיך לבני נוער רבים. חופשת הקיץ היא זמן שבו הסכנות הללו מתפשטות בקלות בלתי נסבלת. כאשר ילד סובל ממצוקה נפשית הוא עלול לחפש דרך להכהות את כאבו הפנימי. הגישה לעולם הטכנולוגי פתוחה לפניו היום יותר מאי פעם. ילדים יותר בקיאים בשימוש באינטרנט מהוריהם ויודעים איך להגיע לכל מידע אפשרי. הוריהם, במקרים רבים, לא קולטים את הסכנה שבשימוש באינטרנט עד שכבר מאוחר מדי והנזק נעשה.

 

הפחד הגדול ביותר של ההורים בעידן המודרני הוא שהילדים יבלו כל היום מול המסך ויתמכרו לו בצורה כזו שלא יצליחו למלא את זמנם ללא מסכים. אך מעט מאוד מחשבה ניתנת למה הם רואים ולהשלכות. ילדים, בעיקר בני נוער, יכולים להגיע לתוכניות אלימות במיוחד, להמר ברשת ואפילו לצפות בסרטי פורנו שלא לגילם.

 

ילדים נחשפים להימורים און ליין ומבזבזים אלפי שקלים של הוריהם עד לגילוי החיובים בכרטיסי האשראי. בנוסף, יש הנכנסים לאתרי הכרויות או צ׳אטים ונחשפים לתכנים מיניים שלא מתאימים לגילם וגורמים לנזק נפשי משמעותי. בנות שנכנסות לצ׳אטים כדי להכיר בנים בגילן מוצאות את עצמן מסתבכות עם קשרים מיניים עם גברים שהם הרבה יותר מבוגרים מהן ובמקרים רבים, מעוניינים בקשרים פוגעניים וחולניים.

 

תפקידם של ההורים הוא להיות ערניים ולזהות את המצוקה!

לקחת את הנייד זה לא תמיד הפיתרון שכן יש להם אפשרויות מסכים אחרות או עם חברים. בראש ובראשונה יש לשים לב לסימנים.

 

ישנם סימנים שאליהם הורים צריכים לשים לב, המעידים על מצוקת הילד ואף סכנה להתנהגות לא בריאה:

1. ילדים שמרגישים שהם לא מצליחים בלימודים (לפעמים כתוצאה מלקויות למידה או בעיות קשב וריכוז לא מאובחנות) מתמקדים בפן החברתי. אותו ילד יחפש ויפנה למצוא לו חברים אשר הלימודים אינם בראש סולם העדיפויות שלהם. בין ילדים אלו אשר לא מרוכזים בלימודים או לא מצליחים בהם, הוא עלול לפגוש כאלה שנפגעו מינית או עברו/עוברים אלימות במשפחה, ילדים מבתים הרוסים או שמתמודדים עם חולי במשפחה או שכול.

 

2. הסתגרות ובדידות – הילד מפסיק להיות בקשר עם בני גילו ומפסיק לתקשר עם בני המשפחה. הוא מבלה את כל זמנו מול המסך וזוהי הפעילות המועדפת עליו, בעיקר לבד.

יש ילדים שקשה להם להתחבר לחברה, למרות שהם יכולים להיות בהחלט מוצלחים בלימודים. עדיין הם במצוקה. על אחת כמה וכמה אם הם גם לא מצליחים בלימודים, מה שגורם להם לפנות לפתרונות אחרים שלא מצריכים השקעה חברתית. הפעולות האלה כוללות הסתגרות לזמן ארוך לבד בחדר, ועיסוק בפעילויות כגון: ישיבה מתמשכת מול מסך, משחקי מחשב, פורנו, אתרי הימורים וכן הלאה.

 

3. אכילת יתר או שתיית אלכוהול בסתר גם נכנסים לקטגוריה של פעילות שהיא חלק מהסתגרות. על ההורים לשים לב אם יש בבית פתאום, הרבה פחות אלכוהול ממה שהם זוכרים שהיה או אם כסף נעלם ללא הסבר.

 

4. התפרצויות זעם-לכל מתבגר יש מצבים של התפרצות זעם, כעסים על ההורים, המורים, החברים… הם מבטאים את עצמם לעיתים בצורה חצופה ולא מכבדת, יש להם התנגדות לחוקים ולהצבת גבולות. כל זה מאפשר להם לבנות את האישיות שלהם כחלק נפרד מהוריהם . אבל כשהתפרצויות הזעם והכעסים יוצאים מכלל שליטה, אנחנו רואים זאת כסימן המצביע על מצוקה נפשית מעבר לקשיים הרגילים העוברים על כל מתבגר. ילד מתבגר במצוקה יכול להיות אלים מול הוריו ואחיו, הוא יכול להסתבך עם החוק, לגנוב, להפר את הסדר, ולא להתייחס כלל לחוקים ולגבולות של הבית, בית הספר, והחברה.

 

5. יש נערים (בעיקר נערות) שעל חלק שלם של החיים שלהן ההורים לא יודעים עליו . לנערות כאלה יש הרבה סודות. יש לשים לב, שכאשר שואלים אותן שאלות הן מתחמקות מלענות. בנוסף, הן נעדרות לעיתים קרובות לילות שלמים בטענה כי הן ישנות אצל חברה, נמנעות מלשהות במחיצת הוריהן ולא נמצאות הרבה בבית. במצבים קיצוניים, הנערה הזו נמצאת במערכות יחסים עם גברים פוגעים, וגם פוגעת בעצמה פיזית על ידי הרעבה או אכילת יתר, ואפילו פגיעה עצמית.

 

האם הורים יכולים למנוע נזקים אלו?

התרופה הבטוחה והיעילה ביותר נגד הנזקים ארוכי הטווח של ההתנהגויות האלו היא כמובן מניעה. כאשר התקשורת הנכונה עם הילדים גורמת להם לתחושה של פתיחות  גם כשמדובר בנושאים אישיים רגישים, אנחנו נמצאים בסביבה בטוחה.

אבל מה קורה כאשר אנחנו לא בטוחים האם הילדים שלנו מזיקים לעצמם? איך נוכל לזהות את המאבקים שהם מנהלים בינם לבין עצמם כאשר, למרות הפתיחות, הם מתאמצים להסתיר אותם?

 

מודעות היא התשובה הראשונה.

ישנם משאבים רבים בהם תוכלו להיעזר על מנת לגרום לילדכם להפסיק עם ההתנהגות ההרסנית. תתחילו בלשמש עבורם דוגמא בדיבורים ובמעשים, וכמובן- לבקש עזרה מקצועית כאשר צריך!

 

שיהיה לנו קיץ בריא ומהנה.

 

 

על הכותבת:
שרון אלקינס,
מנהלת מרכז קשרים לטיפול בהתמכרויות,
המתמחה בטיפול בהתמכרויות התנהגותיות וטיפול בנוער בסיכון להתמכרויות התנהגותיות

 


עוד באותו נושא

צמחי מרפא

המזגן הטבעי לקיץ ומתכון מפתיע לארטיק טבעי

התגובות שלכם ...

מוצרי החודש

אני מרגיש

ספר ההפעלה הנפלא של דן שטאובר מעודד ילדים לדבר על רגשות ולפתח תקשורת טובה. מומלץ!