קולות מלחמה שוב מקיפים אותנו, אזעקות, יירוטים וריצה למרחבים מוגנים- איך מרגיעים את הילדים וכיצד מתמודדים עם המצב?

הרגעת תינוקות ופעוטות במצב של הסלמה

בימים האחרונים חזרו אלינו מראות מקיץ 2014 בו התקיים מבצע צוק איתן. אזעקות, יירוטים, מרחב מוגן... כיצד מתמודדים ומרגיעים את הקטנטנים?

 

אנחנו ההורים משמשים דוגמא אישית ודמות לחיקוי גם בזמן הסלמה או מלחמה. הנטייה הטבעית שלנו היא להגיב בבהלה או בפחד - אבל הקטנים שלנו מושפעים מאיתנו ומהתגובות שלנו גם אם איננו משתמשים במילים. ברגע שהם מרגישים את הלחץ אצלנו הם מגיבים בלחץ מה שמוביל לעוד לחץ... מה עושים? נרגעים ומרגיעים.

 

שימוש במגע תנועה וקול

ערסלו את התינוק הכי צמוד וקרוב שאתם יכולים, נשמו עמוק ולאט ותוך כדי יצירת קשר עין עם התינוק לחשו דברי הרגעה בקול מונוטוני רגוע ושקט. הפעולות האלה יחדיו יעניקו לתינוק את הביטחון והרוגע שהוא צריך.

 

זכרו שכל אחד בכל גיל צריך ונהנה ממגע ולכן הרגיעו את הילדים והתינוקות על ידי עיסויים וחיבוקים - אלה עושים פלאים למחבק ולמחובק!

 

שירה יעילה בהסדרת הנשימה והרגעה

בחרו שיר רגוע ושמח שכולם אוהבים ושירו אותו ביחד!

 

הכנה מראש

כבר שכשהמצב מתחיל להתחמם דברו עם הילדים שלכם והסבירו להם. הראו להם את המרחב המוגן בו תשהו בזמן אזעקה, תרגלו איתם והרגיעו אותם שהם בטוחים ומוגנים ביחד אתכם בממ"ד. ארגנו מראש את המרחב המוגן בצורה נעימה בכדי שהילדים יוכלו לישון במיטה שלהם בו. תדאגו מראש שיהיה זמין - מוצץ, חפץ מעבר מרגיע, סיפורים וצעצועים. אם המרחב המוגן לא בדירה שלכם- הכינו תיק שמתאים למצבים אלו בכדי לא להיתקע ללא אחד מהחפצים.

על מנת להקל על עצמכם ועל התינוק השתמשו במנשא כאשר אתם עוברים למרחב המוגן ושוהים בו.

 

במידה ויש לכם ילדים בוגרים יותר או שכנים

היעזרו בהם לקחת את הילדים, או חפצים כאשר צריך ולסייע לכם לדאוג לכולם ולהרגיע אותם בעזרת משחק ותשומת לב.

 

נסו לשמור על שגרה

נכון שהמצב מלחיץ ואתם רוצים לדעת מה קורה בכל רגע נתון אבל השארת הטלוויזיה או האינטרנט דלוקים על ערוצים שמשדרים את המצב לא טובים לכם ובטח לא לילדים. השתדלו להשמיע מוסיקה מרגיעה, לשמור על שגרת שינה והאכלה כמה שניתן ולתת לילדים להמשיך לשחק ולצפות בטלוויזיה במה שאפשר.

מדובר במצב רגיש שקשה להבנה ולקבלה- לכל הילדים בכל הגילאים וגם למבוגרים. במידה ואתם מרגישים קושי או לחץ ואינכם מצליחים להתמודד לבד- העזרו באנשי מקצוע רלוונטיים.

 

בתקווה לימים שקטים ושמחים יותר.

 

 

על הכותבת:
מלכה בונקר,
מלווה ומדריכה משפחות אחרי לידה
כותבת יומן חופשת הלידה "חופשה בחיתולים"

https://bit.ly/2L2TZD5

 


עוד באותו נושא

שלבים בהזנת התינוק

בחירת המזון המתאים לתינוק בכל שלב מגיל אפס. איך בוחרים את תחליף החלב העדיף? מתי מתחילים לתת דייסה ואיזה סוג? ועוד שאלות חשובות בכתבה שלפניכם.

התגובות שלכם ...

מוצרי החודש

אני מרגיש

ספר ההפעלה הנפלא של דן שטאובר מעודד ילדים לדבר על רגשות ולפתח תקשורת טובה. מומלץ!