צבעוניים, מרעישים ומגרים את כל החושים - צעצועים גורמים לפעוטות להסתקרן ולחקור את העולם. איך בוחרים את הצעצוע הנכון?

על מנת לרכוש לילדים את הצעצועים האולטימטיביים, מוטב להתאים אותם להתפתחות האישית, כך שניתן למצוא צעצועים שמסייעים להתפתחות המוטורית ואף להתפתחות הקוגניטיבית. אז אילו צעצועים מומלץ לרכוש לפעוטות?

 

התפתחות המיומנויות המוטוריות

פעוטות בשנתם הראשונה, מתחילים לגלות את יכולותיהם המוטוריות, כך שמחודש לחודש ניתן להבחין בהתקדמות בתנועות הגוף של הפעוט, החל משכיבה, גלגול, זחילה ועד לצעדים ראשונים ולהליכה עצמאית. על מנת לסייע לתינוק לזחול ולהתקדם בתהליך ההתפתחות, מוטב לרכוש עבורו מעודדי זחילה שונים.

מדובר בצעצועים צבעוניים בעלי גלגלים הנעים סביב הפעוט ומסקרנים אותו להגיע אליהם. מאחר והזחילה היא התקדמות מהותית במיומנויות המוטוריות של הילד, מוטב לרכוש צעצועים לתינוקות שאכן מאפשרים את התפתחותה של מיומנות זו. רצוי לבחור צעצועים בצבעים דומיננטיים, שימשכו את הילד ויגרמו לו להתעניין בצעצוע שרכשתם עבורו.

 

במידה והפעוט כבר מצליח להתיישב בכוחות עצמו, ניתן לרכוש עבורו כלי תחבורה לתינוקות, כדוגמת בימבה או תלת אופן ייעודי. ברכישת תלת אופן, הקפידו לקנות דגם המכיל מגן שמש ומקום לבקבוק מים סמוך למקום מושבו של הפעוט.

 

ההתפתחות המוטורית של הפעוטות אינה מסתכמת בכישורי הניוד שלהם, אלא באלמנטים נוספים כמו שימוש באצבעות, אחיזה נכונה, תפיסה וכו‘. ניתן לרכוש עבור הילד כדור צבעוני, כך ילמד לתפוס ולזרוק. אם מתאפשר לכם, רכשו אוהל כדורים. מדובר באוהל בגודל סטנדרטי, המכיל עשרות כדורים קטנים וצבעוניים בתוכו. הכדורים יאפשרו ללכת למוד טכניקות אחיזה שונות ועוד. חוץ מזה, מדובר באטרקציה נהדרת לילדים ולרוב הם נהנים במיוחד משהותם באוהל הכדורים.

 

כמו כן, ניתן לרכוש עבור הפעוט צבעים ומדבקות, כמו גם מגנטים ייעודיים למקרר. שכן אלה יסייעו לו לייעל את האחיזה באמצעות אצבעותיו. נוסף לצעצועים שצוינו לעיל, ניתן להעניק לפעוט פאזלים עשויי עץ או חומרים רכים, אלה יסייעו לו להתפתח הן מבחינה קוגניטיבית והן מבחינה מוטורית.

 

גירוי חוש השמיעה

אחד הדברים המאפיינים צעצועי תינוקות הם צעצועים המגרים את חוש השמיעה, רעשנים שונים וקולות הבוקעים מתוך צעצועי ילדים, יהיו נהדרים עבור פעוטות מאחר ואלה יגרו את שמיעתם ואף יפתחו את סקרנותם.

אגב, שימוש בצעצועים מרעישים עשויים לסייע לפעוט לחדד את יכולות הריכוז שלו. כמו כן, כדאי לרכוש ספרים מוזיקליים  וצעצועים מהם בוקעים קולות המלמדים אותו על העולם, כדוגמת קולות של חיות. יתרה מזאת, ניתן לרכוש אף צעצועים מוזיקליים לאמבטיה. לא רק שהצעצועים הללו יעודדו את חוש השמיעה של הילדים, הם אף יגרמו להם לרצות ללכת להתקלח – מה שיסייע לכם לעבור את שלב המקלחת בהצלחה יתרה.

 

כיצד נבחר את הצעצוע האידאלי?

כשאתם רוכשים לפעוט צעצוע, העדיפו צעצועים ללא חלקים קטנים וכאלה שאינם יכולים להתפרק בידיו או בפיו. רצוי לרכוש צעצועים המתאימים להתפתחות של הילד ועשויים לתרום לו לפתח את המיומנויות השונות, תוך שילוב של הנאה וצחוק. יתר על כן, מוטב לוודא שהצעצועים אותם את רוכשים, הם אלה שאושרו על ידי מכון התקנים וכי הנם מתאימים לפעוטות ללא סכנת חנק.

 

צעצועים הם דרך נהדרת להפיג שעמום בקרב ילדים ולסייע להם להעביר את זמנם בהנאה ובחיוך. אך מעבר ליתרון נהדר זה, הצעצועים עשויים לסייע בפיתוח המיומנויות השונות של הפעוט, לכן רצוי לרכוש צעצועים ומתנות שיעניקו לתינוק את המרב.

 

 

שלכם,

צוות אמאבא

 


עוד באותו נושא

ארטיק קרח לימון וגינג'ר

הבעיה: חום כבד ומעיק, המשימה: קינוח מהיר ורצוי שיהיה מתוק, הפתרון: ארטיקים ביתיים בשלל צבעים וטעמים!

התגובות שלכם ...

מוצרי החודש

אני מרגיש

ספר ההפעלה הנפלא של דן שטאובר מעודד ילדים לדבר על רגשות ולפתח תקשורת טובה. מומלץ!

הורים לילדים – מה אתם מחפשים?