בספר "דן המדען" אנו פוגשים את הילד דן, החוזר מהגן ובפיו חדשות מרעישות: כל הילדים כבר יודעים מה הם רוצים להיות כשיהיו גדולים ורק הוא אינו מסוגל להחליט! ובכלל איך מחליטים? כיצד יודעים?

ספר הילדים "דן המדען" נכתב ברגישות רבה ובשפה קולחת, ומציג את נקודת מבטו של הילד בכוונה לחזק את ביטחונו העצמי ולעודד את העצמאות ואת חופש הבחירה שלו. הספר מספק לילד וגם להורה כלים להתמודדות בזמן משבר, קונפליקט וחוסר וודאות, מראה לנו כיצד ניתן לדובב ילדים, איך נותנים מקום לרגשות שמציפים אותם ולא מבטלים אותם, איך עוזרים לילדינו לפתור בעיה, והחשוב מכל איך יוצרים דיאלוג עם ילדים.

 

ילדים, כמו מבוגרים, צריכים לא פעם להתמודד עם שאלות של בחירה, דילמות וקונפליקטים: באיזה משחק לשחק? באיזה צבע לבחור כדי לצייר? על איזה כיסא לשבת וליד מי…? כך שבכל גיל אנו מתמודדים עם החלטות חשובות לאותו פרק זמן נתון. לרוב אנו מחליטים בשביל ילדינו הצעירים: לאיזה חוגים ילכו, קובעים בשבילם פגישה עם חברים אחר הצהריים, בוחרים להם את הסרט שבו יצפו וכך ללא כוונה מחליטים בעבורם שוב ושוב.

 

"ורק אני בכלל לא יודע אם אני רוצה להיות רופא או שופט בבית המשפט, אולי שחקן בתיאטרון או נהג על טרקטורון, נגר, מדריך, טבח או מנהל, צלם, צייר, או אולי סופר... איך בכלל מחליטים? כיצד יודעים?"

 

בסיפורנו, חוזר דן מהגן ובפיו חדשות מרעישות: כל ילדי הגן יודעים מה הם רוצים להיות כשיהיו גדולים ורק הוא אינו מסוגל להחליט! ובכלל איך מחליטים? כיצד יודעים?

 

אימא של דן יכלה לקבל את בנה כשחזר מהגן, לנגב את דמעותיו וברגע קל אחד להגיד לדן שיש מקצוע שנקרא מדען ולדעתה מקצוע זה מאוד מתאים לו, וכי בטוח שהוא יגדל להיות מדען, וכך שוב להחליט עבורו. אך לא כך קרה. אמא של דן החליטה לתת לבנה את המקום להבין מה הוא רוצה, מה מתאים לו.

 

כאן נכנס תפקידם החשוב של ההורים: לשמוע, לייעץ ולהוביל יד ביד את הילד להחלטה שתבוא מתוכו. בדיאלוג אמיתי, בשיחה מלב אל לב, האימא מאזינה לבנה, מקשיבה לו בתשומת לב רבה, מובילה אותו בעזרת שאלות מנחות: "מה אתה אוהב לעשות?", במה אתה אוהב לשחק?", "מהם הספרים האהובים עליך, דן?", "באילו תכניות טלוויזיה אתה אוהב לצפות?" דן עונה לכל שאלה ושאלה ברצינות, במחשבה. הוא מספר לאימו מה מסקרן אותו ובמה הוא מתעניין ובתהליך משותף של חשיבה, נחשפת לאט לאט התמונה – דן אוהב את מדעי הטבע, את מדע החלל, הוא אוהב לחקור ולגלות. בעצם דן מעלה  נטיית לב ורצון, הוא יודע מה ירצה להיות כשיגדל.

 

כעת דן יכול לנשום לרווחה: הוא יחזור לגן עם ביטחון עצמי, עם תשובה שאליה הגיע מתוך עצמו ובתיווך של אימו שפתחה לו את החלון וכינתה בשם את מה שדן לא יכול היה להגדיר לעצמו לבד.

 

הסיפור יכול להיות דוגמה לדרך שבה הורים יכולים לנהל דו-שיח מכבד בגובה העיניים של הילד, להקשיב לילד באמת, לנסות לעזור לילדים, לכוון, לתת מקום לרגשות שמציפים.

 

 

את הספר מלווים איוריה המקוריים והססגוניים של אינה קצב, אשר מאירים בשלל צבעים את הסיפור ומוסיפים לייחודיותו.

 

זהו ספרה הראשון של רינת מאירוביץ (40), נשואה ואימא לשניים (רואי בן 9 ורם בן 5), בוגרת תואר ראשון בתחום החינוך והפסיכולוגיה.

 


עוד באותו נושא

התגובות שלכם ...

חוות דעת

ספר הילדים "דן המדען" מתאר את קורותיו של הילד דן, שכל חבריו כבר יודעים מה הם רוצים לעשות כשיגדלו ורק הוא עדיין לא החליט. במהלך הסיפור אנו עוברים יחד עם דן את התהליך שהוא עובר בדרך לקבלת ההחלטה החשובה שלו, להיות מדען.

 

הצורה הנעימה בה אמו של דן מדריכה אותו, ההתלבטויות שלו והנסיונות בתחומים השונים במהלך הדרך, מלמדים גם את הקוראים הצעירים מהו תהליך של גיבוש החלטות.

 

מוצרי החודש

אני מרגיש

ספר ההפעלה הנפלא של דן שטאובר מעודד ילדים לדבר על רגשות ולפתח תקשורת טובה. מומלץ!

הורים לילדים – מה אתם מחפשים?