באמצעות סיפור משעשע וצבעוני, שעלילתו מתרחשת בזמן שיעור טבע בבית הספר, מעניק הספר לילדים הכרות עם עולם בעלי החיים וביניהם החרקים, מלמד נושאים שונים הקשורים לתחום ההישרדות ועוד.

עלילת הסיפור "הכיתה המקפצת" מאת ד"ר עיינה פרידמן מתרחשת בחדר הטבע בבית הספר, וגיבור הסיפור הוא צפרדע עליז, שחומק בניתור אל מחוץ למיכל הזכוכית לתדהמת המורה לטבע ותלמידיה.

 

הדבר הבא שמתרחש הוא שכל התלמידים מקפצים ממקומם ומתחילים לחפש את הצפרדע שברח. בעקבות קולות הצהלה נכנסת המנהלת והמורה מסבירה לה מדוע הפך שיעור הטבע לפעילות אירובית קלילה, בה כל הילדים מקפצים ומחקים את דילוגי הצפרדע הסורר.

 

הסיפור כתוב בשפה מחורזת ומנוקדת, המתאימה לגיל בית ספר יסודי, ובו נפרש בפני הילדים אורח חייהם של בעלי חיים שונים. אנו למדים כיצד הם מסווים את עצמם, כיצד הם משתלבים בסביבה, מהם דו-חיים ועוד, כשחדר הטבע מעניק אפשרות להרחבת הידע על בעלי חיים בטבע (ביניהם החרקים, בסיפור מופיע גמל שלמה) ואף להבהיר נושאים שונים השייכים לתחום ההישרדות (כגון חוק ההכבדה הקיים בעולם החי, בו דווקא הזכרים בולטים בצבעוניותם ובמאפיינים נוספים, במטרה לשאת חן בעיני הנקבות, שיבחרו בהם ויעמידו איתם צאצאים).

 

הטכסט שבספר מתכתב עם האיורים המקוריים והססגוניים של הילה דאבי שמאירה את הסיפור בשלל צבעים ומוסיפה לייחודיותו. האיורים בספר מעבירים גם הם את התוהו ובוהו שנוצר בצד העליצות ומוסיפים היבט משעשע לסיפור, כאשר הצפרדע המצוייר הוא מסוג אילנית אדומת העין.

 

ד"ר עיינה פרידמן הינה אמנית רב-תחומית ואוצרת תערוכות אמנות. מרבית התערוכות שאצרה היו בעלות מסרים חברתיים. במקביל לעבודתה כאמנית וכאוצרת תערוכות אמנות, כותבת עיינה ספרי ילדים העוסקים במצבים מורכבים בחייהם של ילדים בארץ ובפרקים מתולדות העם היהודי. "הכיתה המקפצת" הוא ספר הילדים האחד עשרה שכתבה.

היא מספרת כי ההשראה לכתיבת הספר נבעה "מרצוני להמחיש לנכדתי וחבריה העולים מהגן לכיתה אלף אתגרי לימוד חווייתיים אותם הם עשויים לפגוש בבית הספר. מעטות ההזדמנויות של ילדים הגדלים בסביבה עירונית למפגש עם דו-חיים או חרקים. ההצצה אל התנהלותם של אלו, החיים בשלום עם שותפים מהווה שיעור חשוב בהכרתנו פן זה של הטבע."

 

 

לאתר של ד"ר עיינה פרידמן: www.ayanafriedman.co.il

 


עוד באותו נושא

התגובות שלכם ...

חוות דעת

סיפור חמוד ומשעשע שמספר על שיעור טבע שיצא משליטה, ועל מנהלת שכמעט והתעלפה כשצפרדע חמקנית עליה קפצה...

 

הבת שלי כבר בת 7 ובכל זאת נהנתה מאד מהסיפור, שבין ההומור והחרוזים גם מצליח לשלב קצת עובדות מעולם הטבע ובעלי החיים.

 

מוצרי החודש

אני מרגיש

ספר ההפעלה הנפלא של דן שטאובר מעודד ילדים לדבר על רגשות ולפתח תקשורת טובה. מומלץ!

הורים לילדים – מה אתם מחפשים?