בכל שנה בחודש מרץ מתקיים יום המעשים הטובים. יום שקורא לכולנו לעשות רק טוב ולתרום לסביבה. האם חשוב להשתתף בו? האם ואיך זה יתרום לילדים שלנו?

הדבר הראשון הוא לחשוב מהם הערכים שהינו רוצים להקנות לילדים שלנו. הרי בשביל שהם יתרמו לסביבה ויעשו טוב לאחרים - עלינו להקנות להם את הערכים האלה.

 

הדרך הראשונה היא ללמד אותם, להסביר להם מה נכון ומה לא, מה מותר ומה אסור. למה חשוב לתרום לסביבה, למה חשוב להתנדב ואיך אפשר לעשות זאת ביום יום ולא רק ביום אחד בשנה.

 

הדרך השנייה היא מתן דוגמא אישית. חינוך מתחיל מהבית קודם כל. אנחנו ההורים, אנחנו המורים הכי משמעותיים בחייהם של הילדים שלנו. גם אם רוב שעות היום הם נמצאים במסגרת חינוכית, אנחנו עדיין הדמויות המשפיעות ביותר. דרך מתן דוגמא אישית נוכל ללמד את הילד מה כן לעשות ואיך לעשות את זה נכון.

 

סיבה נוספת לעודד אותם להתנדב ולתרום לסביבה, כל אחד לפי יכולתו, היא עידוד עצמאות וחשיבה יצירתית עצמאית. ברגע שנאפשר להם לבחור מה ירצו לעשות אנחנו מטמיעים בהם תחושת ביטחון - תחושה שהם יכולים ומסוגלים. יום המעשים הטובים הוא עוד הזדמנות נהדרת לבילוי זמן איכות עם הילד, לחיזוק התקשורת, עבודת צוות והבעת הערכה על מעשיו.

 

איך נלמד את ילדינו להיות אכפתיים ודואגים?

נהפוך את הדאגה או העזרה לאחר למשהו שנמצא בסדר העדיפויות שלך.

גם כשאתה ממש עסוק ומתקשה לפנות זמן... בחר מישהו וסייע לו. פנה מהזמן שלך על מנת להעניק לאחר (גם פה נכנסת הדוגמא האישית שהיא חשובה כפליים במצב כזה).

ספק הזדמנויות לילד לעזור לאחרים, הזדמנויות לחשוב על מישהו אחר,

 

ולא פחות חשוב - הסבר לו שיום המעשים הטובים הוא עוד הזדמנות לעשות טוב אבל שכמו יום האהבה הוא רק תזכורת, ולא צריך יום אחד בשנה בשביל לתרום לסביבה אלא אפשר למצוא בכל יום איך לתרום לסביבה הקרובה והרחוקה ולעשות לפחות מעשה אחד טוב!

 

 

על הכותב:
אלעד דהן, MSW, מומחה ומדריך בטיפול קוגנטיבי התנהגותי, מנהל "רימון – מרכז מומחים לטיפול בילד ובמשפחה".
שוק הטיפול מוצף במידע והיצע מטפלים, המידע יוצר בלבול ולא תמיד עוזר - בפניה למרכז רימון אתם מקבלים תו איכות - מטפלים ואנשי מקצוע שבהכרח בעלי הכרות פורמליות ממוסדות מוכרים, מטפלים בעלי ניסיון, מטפלים שקיבלו המלצות מקצועיות אנשי מקצוע בכירים.
https://www.rimonclinic.com

 


עוד באותו נושא

ביטחון עצמי מתחיל בבית

אם יש משהו שאני מאחלת לילדיי, זה שמי שמסתכל עליהם יראה אותם דרך העיניים שלי. של אמא שלהם.

התגובות שלכם ...

מוצרי החודש

אני מרגיש

ספר ההפעלה הנפלא של דן שטאובר מעודד ילדים לדבר על רגשות ולפתח תקשורת טובה. מומלץ!

הורים לילדים – מה אתם מחפשים?