בתחילת חודש מאי אישרה הממשלה את תכניתו של שר האוצר משה כחלון "נטו משפחה" אשר מטרתה היא להקל את יוקר המחיה של זוגות צעירים ומשפחות. כיצד תשפיע עלינו?

תכנון כלכלי נכון למשפחות חדשות

מטרת תכניתו של שר האוצר משה כחלון "נטו משפחה" היא להקל את יוקר המחיה לזוגות צעירים ומשפחות. בתקופת כהונתו של כחלון אושרה גם תכנית "מחיר למשתכן", שגם היא שמה במרכז זוגות צעירים. ההתמקדות הממשלתית בתאים משפחתיים קונסרבטיבים אמנם מדירה אחוז ניכר מהאוכלוסייה, אך גם עבור המשפחות הזכאיות – הדרך לחיי רווחה ארוכה.

 

עוד מוקדם להעריך את "נטו משפחה", אך על "מחיר למשתכן", בה ההגרלה הרשמית הראשונה התקיימה כבר לפני למעלה משנה, התפרסמו לאחרונה כמה ביקורות – בדו״ח השנתי ל-2016 שפרסם במרץ בנק ישראל נטען, כי התוכנית הגדילה את הביקוש לדירות ולא הפחיתה את מספר הרכישות בשוק החופשי. בדו״ח צוין עוד, כי כמחצית מהזוכים זכו בדירות שלא באזור מגוריהם. על פי דו"ח המדדים המרכזיים שפרסם משרד ראש הממשלה באפריל, התוכנית לא עמדה ביעדיה לאחר שרק 6,343 זכאים רכשו דירות לעומת תחזית של 15 אלף.

 

תכניות ממשלתיות כבודן במקומן מונח, אך אם נמתין לגורמים חיצוניים שייטיבו עם חיינו אנחנו עלולים למצוא עצמנו ממתינים זמן רב. זוגות צעירים ומשפחות בתחילת דרכן מתמודדות עם גשם של הוצאות, חלקן חיוניות להישרדות הגוף, אחרות נחוצות לטובת הנפש. החשבון, שעד היום התבצע לבד, הופך להיות פעולה מורכבת משתנים קבועים בדמות ילדים ואי אילו נעלמים, שהם ההוצאות החדשות הצפויות והבלתי צפויות שלכם. בין אם המשפחה שלכם הפכה מאתם לבדכם לזוג או שאתם כבר בדרך בפלוס אחד – ואולי אפילו לפלוס עוד אחד – גם הנוף הכלכלי בו מתקיימת מערכת היחסים שלכם הולך להשתנות.

 

בעושר ובעוני

זוגיות, רומנטית ומופלאה ככל שתהיה, היא גם שותפות כלכלית. קצת קשה לנהל שיחה על נושא זה באותה קלילות בה אנחנו מדברים על מי מוריד את הזבל או הכלב ומה נאכל לארוחת ערב, אבל הוא מהווה חלק מרכזי בחיינו, לכן אל לכם להיות נבוכים. כמה אתם מרוויחים? האם עומדים/צפויים לעמוד לרשותכם נכסים? מה העלות החודשית של ביטוח הבריאות שלכם? כמה כסף הוצאתם אתמול בבר? התשובות לכל השאלות הללו צריכות להיות מונחות כל הזמן על השולחן, בשקיפות מלאה שאינה כוללת את ההפתעות הטובות שאתם רוצים לשמור בסוד. אם נשכיל לא להתבייש או להרגיש מבוכה כשנושאים כלכליים עומדים על הפרק, יהיה לנו קל יותר לשמור ולנהל נכון גם את תקציב המשפחה המתרחבת.

 

פלוס אחד, פלוס הוצאות

כניסתו של תינוק לתא המשפחתי היא אירוע משמח ומרגש, אך גם רב לחצים. לבד מאלו המגיעים ממשפחה, זוגות חברים שכבר עברו את זה והמחשבה אודות החיים שצפויים להשתנות, עולה גם המחשבה אודות ההוצאות הצפויות בעתיד הקרוב ובשנים שאחריו. האחריות הכלכלית המשפחתית מתרחבת ויש להקדיש מחשבה גם לניהול תקציב המשפחה החדשה. בחוקי העבודה ובסל הבריאות מפורטות הזכויות השמורות לנשים בהריון בנושאי בדיקות וטיפולים, תנאי עבודה, הפסקת עבודה בהריון או לידה ונושאים נוספים. ודאו שאתן מכירות את הזכויות העומדות בפניכן ושהן נשמרות.

 

תשובה מדויקת לכמה עולה לגדל ילד יהיה קשה לתת, אבל ניתן לקבל הערכה כלכלית כללית של העלויות באמצעות "מחשבון הכנה ללידה" של משרד האוצר. בתוך פחות מחמש דקות וכמה שאלות תוכלו לקבל הערכה של סך ההוצאות השוטפות לחודש וסך ההוצאות החד-פעמיות לשנה ויש לכם גם אפשרות לשמור את הנתונים ולעקוב אחר ההוצאות וההכנסות שלכם מדי תקופה.

 

מזל מאזניים

מנתוני הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה עולה כי ההוצאה הממוצעת למשפחה עומדת על כ-12 אלף שקלים בחודש. החלק הארי בהוצאות כולל תשלומי משכנתא או שכר דירה, חינוך לילדים, תחבורה ותקשורת וכמובן - מזון. איזון בין ההכנסות להוצאות הוא הדבר המתבקש, אבל כדי להצליח להשיג אותו אתם צריכים לדעת על מה, איפה ולמה אתם מוציאים, או עומדים להוציא, כסף. התחילו לנהל רישום שכולל את כל ההוצאות שלכם עד לרמת המסטיק העגול, הוא יכול להיכנס בקטגוריית-על ״מזון״, אבל הוא צריך להופיע. את הרשימה מומלץ לערוך בפורמט של טבלה, אליה תוכלו להוסיף כותרות משנה שיסייעו לכם למיין, לפלח ולנתח את הנתונים.

 

בחשבון הארוך אנחנו צריכים לקחת בחשבון גם מה שמכונה ׳מוצרים פיננסים׳ ובהם פוליסות ביטוח, תכניות חיסכון, קרנות השתלמות ואחרים, חלקם מהווים חלק בלתי נפרד מחיינו כאנשים בוגרים. תכנון פיננסי נכון כולל גם בחינה של כדאיות המוצרים הפיננסים הקיימים, בהתחשב בהיצע הקיים בשוק ייתכן ונוכל למצוא אחר הלוואת משכנתא בריבית יותר משתלמת; ביטוח צד ג׳ שמכסה יותר בעלות זהה והצעות אחרות שעשויות להשפיע לטובה על השורה התחתונה שלנו. מי שמרגיש שהוא זקוק להכוונה בנושא, יכול לפנות לעזרה מקצועית לתכנון פיננסי

 

אם העבודה על קובץ אקסל מעלה בכם צמרמורת, אתם יכולים להיעזר באפליקציות דוגמת Fast Budget, או Dollarbird החיננית. אם אתם אוהבים לבנות לעצמכם בסיסי נתונים שונים תוכלו להיעזר למטרה הזו בתבנית שמציעים ב-Airtable ולהקים בסיסי נתונים כאוות נפשכם, החל מניהול תקציב ועד תכנון חופשת הקמפינג הבאה.

 

ילדים זה שמחה, אך ההוצאות הנלוות שלא לקחתם בחשבון משמחות קצת פחות. הקפידו להישאר עם היד על הדופק של חשבון הבנק שלכם. תכנון לטווח רחוק יצריך מכם לחקור, להכיר ולקחת בחשבון הוצאות עתידיות שעד כה לא נאלצתם לחשב כמו חיתולים, בגדים, מטרנה וכ‘ו. התנהלות כלכלית נכונה כאשר מצבכם המשפחתי משתנה היא אמנם מאתגרת וזרה, אך עם מעט תשומת לב והרבה כח רצון – היא לגמרי אפשרית. אז בהצלחה ושיהיה במזל טוב.

 

 

על הכותבת:
שולי הלוי,
בת 35 מכפ"ס, אמא לבן 3 ובת 7 חודשים,
סטודנטית לכלכלה

 


עוד באותו נושא

התגובות שלכם ...

מוצרי החודש

אני מרגיש

ספר ההפעלה הנפלא של דן שטאובר מעודד ילדים לדבר על רגשות ולפתח תקשורת טובה. מומלץ!