בעבר, כאשר בני זוג ניצבו בפני החלטות חשובות בנושאי ביטוח חיים, רכב או דירה, נהוג היה לחשוב כי זהו תפקידו של הגבר להחליט, והאישה לא הייתה צד בעניין, לא ידעה את פרטי ההחלטה וההשלכות שלה עליה ועל בני משפחתה.

נשים תופסות ביטחון

כך היה גם בנושאי ביטחון הבית והמשפחה, בהחלטות כמו התקנת אזעקות לרכב ולבית, מצלמות אבטחה וכספות - נושאים שלכאורה נתפסים כגבריים יותר וחסרי עניין בקרב המין הנשי.

 

ממש עד לא מזמן, נהוג היה לחשוב כי מקומה של האישה הוא בגידול הילדים ובין הסירים וההחלטות החשובות בהן הייתה צריכה להכריע היו בעיקר בנושא חינוך הילדים.

 

כמעט ולא מקובל היה לראות נשים אשר מכריעות בסוגיות כמו איזה ביטוח לרכוש ואילו מערכות אזעקה מתאימות לביתה.

 

נהוג היה לחשוב כי זהו מקומו הבלעדי של הגבר, ורק הוא מבין בנושא. נושאים כמו התקנת מערכות אזעקה או בחירת ביטוח חיים נחשבו לעיסוקים גבריים לחלוטין.

 

מדוע?

רוב הנשים טיפלו בילדים בזמן שהגברים יצאו לפרנס, הייתה חלוקה ברורה:

נשים דואגות לענייני הפנים והגברים היו שרי החוץ והביטחון.

 

אבל כאמור - הזמנים השתנו ומאז נשים תופסות אט אט את מקומן בקדמת הבמה, הן הופכות להיות חלק בלתי נפרד מפרנסת הבית ואף מאיישות תפקידי מפתח בחברה.

 

ההבדלים היטשטשו וכתוצאה מכך חל שינוי גם בהרכב קבלת ההחלטות האישיות והמשפחתיות.

היום נשים מבינות היטב כי האחריות הבלעדית בכל תחום היא שלהן, בפרט בעניינים גורליים ומשמעותיים כמו נושא בטחון המשפחה והדאגה לשלומם בעתיד.

 

מדוע זה כל כך משמעותי שנשים כן מבינות היטב בתחומים הללו?

מכיוון שהחלטות כמו בחירת ביטוח דירה, רכב או עסק הן אינן החלטות של מה בכך, יש להן השפעה אישית וגורלית על עתידן ועתיד ילדיהן. זוהי האחריות שלנו כנשים לברר, להשוות ולהחליט בצורה המדוייקת ביותר, איך ייראו חיינו במידה ונזדקק לאחד מהביטוחים הללו, או למערכות אזעקה בשעת הצורך.

 

ובעיקר, בכדי שלא נתעורר בוקר אחד ונגלה שמישהו אחר בחר עבורנו לא נכון.

אף אישה, גם אם כיום היא מנהלת זוגיות ומשפחתיות למופת, אינה יכולה לצפות את העתיד ולדעת מה טומן בחובו העתיד, כאן ועכשיו זהו הזמן הטוב והנכון ביותר לדאוג לתכנון העתיד הכלכלי והבריאותי שלנו בתקווה כמובן שחיינו ינוהלו על מי מנוחות ושלא נצטרך למען עצמנו ולמען ילדינו להתמודד עם משברים כלכליים או בריאותיים.

 

פרט נוסף וחשוב שלא ניתן להתעלם ממנו - הוא העובדה כי כיום מקובל יותר מבעבר לראות נשים המנהלות משק בית ללא שום תלות בדמות גברית ולהיפך, גברים המנהלים משק בית ללא דמות נשית. כאמור - המצב הטבעי והאידיאלי הוא שכל אישה תהיה מעורה בפרטים וגם אם היא קיבלה החלטה שבן זוגה ינהל את הנושא, חשוב לכל הפחות שהפרטים יהיו ידועים וברורים לה, על מנת שבסיטואציה שבה היא תצטרך לקחת החלטה (למשל, כאשר בן זוגה נמצא בחו"ל במסגרת עסקיו) היא תהיה בקיאה בכל המידע הרלוונטי.

 

בנוסף, אנחנו מכירות את המצב השכיח שבו בן הזוג לוקח את כל ההחלטות לגבי רכישת אמצעי מיגון ומשאיר את ההחלטה לגבי המקום בו יותקנו האמצעים בבית ומחוצה לו לנו, הנשים, כי שאלות של אסתטיקה הן שאלות ששייכות לנשים. אנחנו לא רוצות להשפיע רק על האסתטיקה. לנו מאוד חשוב לדאוג להמשך קיום שגרת החיים בבית (למשל, אם מערכת האזעקה לא מתוכננת בהתאם לכך אזי במקרים רבים לא "דורכים" אותה בכלל) ובעיקר לביטחון ולתחושת הביטחון שלנו ושל ילדינו. לנו יש את הרגישות כדי לדעת מה יכול ליצור אצל ילדינו תחושת מוגנות וביטחון בתוך המרחב של הבית וסביבתו הקרובה (למשל בחצר או בחדר המדרגות).

 

בעידן של זמינות מידע מכל סוג ובכל תחום, אין כל סיבה שאישה לא תהיה בקיאה בכל המידע שבעבר היה "נחלה" בלעדית של הגברים. כל המידע נמצא במרחק של "קליק". יש אתרים שמרכזים מידע מהימן, אותנטי ועדכני בתחומים של ביטחון, בטיחות וביטוח. ניתן לקבל החלטה מושכלת בהסתמך על המידע הזה

 

ולסיכום - כיום נשים מבינות יותר מבעבר שאם הן רוצות ליהנות משקט נפשי הן צריכות לקחת אחריות ולהבין היטב במה הן בוחרות עבורן ועבור משפחתן.

 

 

על הכותב:
גדי בראון מנכל אתר סקיוריטיפ
Www.securitip.co.il

 


עוד באותו נושא

חברות פורחת

ספר ילדים העוסק באהבת הטבע ותוך כדי כך מלמד את הקורא הצעיר מהי חברות אמת.

התגובות שלכם ...

מוצרי החודש

אני מרגיש

ספר ההפעלה הנפלא של דן שטאובר מעודד ילדים לדבר על רגשות ולפתח תקשורת טובה. מומלץ!