יום המשפחה הוא יום מיוחד שחל השנה ב26/2. הנה הסבר קצרצר על יום זה ומקורו, וגם 7 הצעות לחגוג כשהדגש הוא כמובן, על ה"ביחד".

יום המשפחה - מהו וכיצד נחגוג אותו?

לרגל יום המשפחה הקרב ובא, אני רוצה להבהיר מהו "יום המשפחה", מדוע הוא כבר לא נקרא "יום האם", כיצד חוגגים אותו, ולהעביר מסר חשוב לכל המשפחות בישראל שמשמעו: "אם תעשו שינוי קטן תזכו לסיפוק גדול!!"

 

מהו יום המשפחה?

"יום המשפחה" בישראל הוא "יום האם" לשעבר, מתקיים בתאריך ל‘ בשבט, יום פטירתה של הנרייטה סולד שהיתה אם עליית הנוער. אמנם לא היו לה ילדים משלה, אך ילדים רבים להם עזרה ראו בה כאם.

 

מדוע שונה "יום האם" ל"יום המשפחה"?

בעקבות שינויים חברתיים ותרבותיים בעולם ובמדינת ישראל, השוויון בין המינים, והדרישה לציין את יום האב, החליטה "כנסת ישראל" להפוך את "יום האם" ל"יום המשפחה", בתחילת שנות ה-2000.

להבדיל מ"יום האם", שבו הדגש היה על התפיסה המסורתית של האם כמטפלת בבית ובמשפחה, ב"יום המשפחה" הדגש הוא על הקשר בין בני המשפחה המצומצמת והמורחבת, על חשיבות הענקת אהבה,תמיכה ופרגון במשפחה, תחושת השייכות, התפיסה של חלוקת תפקידים שוויונית במשפחה, ההכרה שקיימים סוגי משפחות שונות: משפחות חד הוריות, חד מיניות, גרושים, משפחות בהן ילד יחיד, משפחות בהן ילדים מאומצים וכו‘.

 

מהי משפחה?

לכל אחד ואחת מאתנו יש משמעות שונה למושג "משפחה", אולם, שמדובר בילדינו, חשוב לזכור שלתא המשפחתי יש חשיבות עליונה להתפתחות של הילד שלנו בכל התחומים. המשפחה היא הקשר הראשוני של הילד עם הסביבה. במשפחה הילד רוכש ערכים שיהוו חלק חשוב בחיים שלו, רוכש את הידע והמיומנויות ההכרחיות לקיום שלו.

עלינו ההורים מוטל תפקיד חשוב ומכרע בגידול ילדינו: לאהוב אותם ללא תנאי, לחבק אותם, להקשיב להם, לחזק אותם, להציב גבולות, להבין את רגשותיהם, למלא את צורכיהם, והכי חשוב להיות שם בשבילם!!

 

אולם, אני תוהה, האם ההורים אכן נמצאים שם בשבילם?? על כך כל הורה והורה יוכל לענות בעצמו. האם הילד שלי באמת מרגיש בנוכחות שלי?

לעיתים, בעידן של היום, נדמה כי להרבה הורים אין מספיק זמן עבור ילדיהם. הם לא נמצאים שעות רבות בבית ועסוקים בפיתוח קריירה מקצועית. ואם כבר הם נמצאים בבית, עסוקים רוב הזמן בנייד, בפייסבוק, וואטסאפ וכו‘. ההורים נוטים לרצות את ילדיהם ולרכוש את אהבתם דרך קניית מתנות והפתעות חומריות, ומאבדים את זמן האיכות איתם, מפסידים את החוויה האמיתית בגידול שלהם ואני אומרת: עצרו!! לא תוכלו להחזיר אחורה את הרגעים שאתם מפסידים היום.

 

לכבוד יום המשפחה הקרב ובא, עצרו רגע, חשבו איך אתם עושים שינוי קטן כך שתהיו חלק יותר משמעותי בגידול ילדיכם ולא רק בללמד ולחנך אותם אלא להקשיב להם, לשחק איתם, לבלות איתם זמן איכות, וזכרו שכל אלו יתרמו להתפתחות שלהם, יהפכו אצלם בהמשך לזכרונות ילדות מתוקים, יחזקו את הקשר בינכם ויגרמו לכם לתחושת סיפוק נהדרת.

 

מתי וכיצד חוגגים את יום המשפחה?

יום המשפחה הנו יום מיוחד. הוא חל השנה ב-26.2.2017 ואפשר לחגוג אותו בכמה אופנים כשהדגש הוא כמובן על ה"ביחד":

 

1. בילוי משותף מחוץ לבית: טיול משפחתי, ארוחה במסעדה, בילוי בקניון וכו‘.

 

2. בילוי משותף בבית: כל חברי המשפחה מכינים יחד ארוחה חגיגית, עורכים את השולחן, אוכלים ובסיום הארוחה עושים ערב של משחקי חברה. אם תזמינו גם את סבא וסבתא משני הצדדים הם ישמחו מאוד.


3. קניית מתנות: אפשר לקנות מתנות אחד לשני ולצרף לכל מתנה מכתב או ציור מרגש. כשהילדים קטנים אז אמא עוזרת לילד להכין עבור אבא ,ואבא עבור אמא.


4. שיחה משפחתית: לשוחח על המשפחה שלנו. אפשר לעשות סבב בו כל אחד יגיד מהי משפחה עבורו. רצוי להעלות לשיח את חשיבות המשפחה והקשר בין בני המשפחה. ניתן לשאול את חברי המשפחה האם הם היו רוצים לעשות שינויים מסויימים. לשוחח שוב על חלוקת התפקידים במשפחה, על סוגי משפחות, ולהעלות נושאים שונים שמעניינים אתכם.


5. ערב קריוקי: אפשר לערוך ערב קריוקי ולצרף גם את המשפחה המורחבת. נחמד שכל בני המשפחה המצומצמת והמורחבת מתכנסים יחד ביום זה.


6. ערב נוסטלגי: להוציא את כל האלבומים של בני המשפחה או בעידן של היום אלבומים וסרטונים במחשב, ולהסתכל על תמונות של כולם שהיו קטנים, זה תמיד מרגש להיזכר בזכרונות ילדות, ולראות את גדלנו והתבגרנו מאז.


7. ערב יצירה: כל חברי המשפחה יעסקו בעבודות יצירה בנושא המשפחה. למשל, יכינו עץ משפחתי של המשפחה המצומצמת והמורחבת, או אלבום משפחתי או קולאז‘ של המשפחה שלנו.

 

יש עוד המון רעיונות, מלבד אלו שציינתי, כמובן שניתן לשלב כמה רעיונות יחדיו וליצור יום משפחה מיוחד במינו עבור המשפחה המיוחדת שלכם.

 

לסיכום, משפחה היא הדבר הכי חשוב בעולם, שמרו עליה, טפחו אותה, הקדישו לה.

 

יום משפחה שמח!

מוקדש באהבה למשפחתי היקרה: ישי בעלי וילדינו: אלמוג, ספיר ואושרי!

 

 

על הכותבת:
ליאת יעקב,
גננת מוסמכת,B.A  בחינוך, יועצת חינוכית ומנחת הורים בתחום הגיל הרך (גמילה ממוצץ, גמילה מטיטול, סמכות הורית,הרגלי שינה ועוד).
לתיאום פגישה: 050-2807660 | בקרו אותי בפייסבוק

 


עוד באותו נושא

ייסורי מצפון ויום המשפחה

בעבר נקרא יום המשפחה "יום האם", משום שהאמא הייתה (ועדיין) המרכז של הבית. ומה המשותף בין כל האמהות?

התגובות שלכם ...

מוצרי החודש

אני מרגיש

ספר ההפעלה הנפלא של דן שטאובר מעודד ילדים לדבר על רגשות ולפתח תקשורת טובה. מומלץ!