הזנקת תכנית "חיסכון לכל ילד" בינואר השנה יכולה, בין השאר, להיות דרך מצוינת להזניק את החינוך הפיננסי של ילדיכם. איך מנחילים להם אחריות כלכלית? יש לא מעט דרכים...

חיסכון לכל ילד: איך ללמד אחריות פיננסית?

אם אתם "אמא של" או "אבא של", על תכנית חיסכון לכל ילד בוודאי כבר שמעתם. בינואר האחרון החלו ליישם בישראל את חוק הביטוח הלאומי, ולמעשה כל ילד שזכאי לקצבת ילדים מקבל בנוסף לקצבה גם 50 שקלים מדי חודש. הורה שמעוניין יכול להפקיד 50 שקלים נוספים מדי חודש, מתוך הקצבה השוטפת. הרפורמה החשובה הזו מאלצת אתכם להקדיש מחשבה ולבחור היכן ברצונכם להפקיד את הכסף הזה – בקופת גמל להשקעה או בבנק, ולבחור את מסלול ההשקעה ורמת הסיכון המועדפת עליכם.

 

באותה הזדמנות, ספרו לילדים שאתם הולכים לחסוך עבורם מדי חודש קצת כסף, שישמש אותם לכשיסיימו את התיכון או כשיגיעו לגיל 21. תוכלו להפליג איתם בדמיון ולשוחח על הדברים שיוכלו לעשות עם הכסף, להקשיב לחלומות שלהם ולשאול מה הם רוצים להיות כשיהיו גדולים, ובעיקר – להתחיל את החינוך הפיננסי שלהם.

 

איך עושים את זה?

יש כמה שיטות שיסייעו לכם להנחיל לילדיכם חינוך, משמעת פיננסית וערכים שיכינו אותם לעולם המבוגרים, ויעזרו להם לנווט את דרכם בעולם רווי הפיתויים הצרכניים בצורה מושכלת.

 

לפני הכל, דוגמא אישית

הדבר הראשון שכדאי לעשות הוא ללמוד להתנהל כלכלית בצורה נכונה בעצמכם. משפחות רבות מתקשות להתנהל נכון מבחינה כלכלית. אם אתם לא בטוחים באופן בו אתם מנהלים את משק הבית מבחינה כלכלית, תוכלו ללמוד בעזרת כלים רבים הזמינים ברשת וגם האתר האוצר שלי של משרד האוצר.

 

היו אחידים במסרים שלכם

כשהילדים שלכם יראו אתכם משקיעים זמן ואנרגיה בחשיבה על ההוצאות וההכנסות, הם ילמדו שכך עליהם להתנהג עם כסף. חשוב לנסות להיות עקביים, עד כמה שניתן. אם תקבלו החלטות פיננסיות באופן מודע ומושכל, תדעו גם להסביר להם את הרציונל העומד מאחורי הפעולות שלכם והמסר שיעבור יהיה חזק הרבה יותר.

 

החינוך הפיננסי לא צריך להיות מטלה. שתפו אותם בשיקולים השונים שלכם ברכישות השגרתיות שאתם מבצעים: בסופר, בחנות הבגדים ואפילו באינטרנט. דברו איתם בגובה העיניים, הסבירו להם מונחים צרכניים שונים (למשל מבצעים והנחות) ושאלו אותם לדעתם כדי לוודא הבנה.

 

הגדירו גבולות

דרך טובה להנחיל את ערכו של כסף היא להגדיר גבולות לשימוש בו. להסביר שהכסף אינו משאב בלתי-מוגבל ושההוצאות שאתם בוחרים לעשות הן תולדה של סדר עדיפויות מוגדר.

 

תנו להם דמי כיס

דמי כיס יכולים להיות דרך טובה ללמד את הילדים להתנהל תחת תקציב, בפעם הראשונה בחייהם. למדו אותם להתנהל נכון עם דמי הכיס הללו – לחסוך אותם אם ברצונם לרכוש דבר מה יקר, ולהוציא רק כשהם יכולים וכשיש להם מספיק כסף בשביל זה. תחושת הערך שלהם לדבר שקנו תעלה אם הם חיכו לו בסבלנות מושכלת ומימנו אותו "בעצמם".

 

למדו אותם לחסוך

הילדים שלכם לא יכולים לחסוך את הכסף שלהם בבנק, אבל כדאי ללמד אותם איך לחסוך. לשם כך, תוכלו להחליט, יחד איתם, על מקום שבו הם ישמרו את כספם – במגירה, אצלכם או אפילו בקופת חזיר קטנה כמקובל בארצות שמעבר לים. היתרון של קופה כזו טמון דווקא במגבלות שלה ועצם העובדה שעליהם לשבור אותה כדי להשתמש בכסף יכול להוות שיעור חשוב על סדרי עדיפויות כלכליים. וזה גם כיף, בחיי.

 

להתנהל עם כסף בשכל

אחרי שהסברתם להם על השיקולים השונים שלכם בבחירות הכלכליות שאתם עושים, אפילו בהשוואת מחירים בין מוצרים שונים בסופר, תוכלו לתת להם לתרגל. תנו לילד או לילדה שלכם לעשות את הקניות לבית, מצוידים בשטר כסף ורשימת מכולת. הילדים יצטרכו ללמוד איך לעשות בחירות כלכליות כך שהן תתאמנה לסכום הכסף שיש להם ולא יעברו אותו.

 

בעולם צרכני כמו שלנו, חינוך פיננסי לילדים הוא אתגר לא קטן, אבל כזה שישתלם – להם וגם לכם. אם תכינו את הילדים שלכם להתנהלות ולחשיבה כלכלית מגיל צעיר, תעזרו להם לצאת לעולם עם מיומנויות שיסייעו להם בהתנהלות הפיננסית שלהם בבגרותם.

 

 

בהצלחה!!

 

 

על הכותבת:
שחר קיסינג‘ר,
עיתונאית

 


עוד באותו נושא

חוזרים ללימודים - מי אמר חינוך חינם?

החופש הגדול מסתיים. האמת? נהניתי. אבל ההוצאות... הן פשוט לא נגמרות. ועכשיו כבר מחכה האתגר הבא...

התגובות שלכם ...

מוצרי החודש

אני מרגיש

ספר ההפעלה הנפלא של דן שטאובר מעודד ילדים לדבר על רגשות ולפתח תקשורת טובה. מומלץ!