ספר מתח לילדים ונוער, אשר לצד העלילה המרתקת שלו מתאר ברגישות ובהומור את התמודדותם של שלושת גיבוריו עם גירושי הוריהם.

"ברגע הראשון חשבתי שזאת מקהלת חתולים מייללת, ואז קלטתי שזה בעצם בכי של ילדים. הלב שלי אמר שקרה משהו איום ונורא בבית שלנו. אולי יותר גרוע מאותו לילה שבו עמית ואני בכינו עד הבוקר, אבל לא היה לי זמן לזיכרונות עצובים. התחלתי לרוץ במעלה המדרגות, אפילו בלי לספור אותן כמו שאני עושה בדרך כלל. בקומה השנייה כבר ראיתי שדלת הבית שלנו חצי-פתוחה. דילגתי את שבע-עשרה המדרגות האחרונות לקומה השלישית, דחפתי את הדלת ונכנסתי. ציפיתי לרע מכול. באמצע הסלון עמדה אמא, ידיה לצדי גופה, ומבטה מושפל. עמית אחותי הגדולה עמדה מולה אדומה וסמוקה מבכי ושביט אחי הצעיר ישב על הרצפה וייבב. כולם נראו בריאים ושלמים. לא היה דם על הרצפה".

 

זה אף פעם לא פשוט לחוות גירושין. אך עם הרבה רצון טוב מכל הצדדים אפשר להתגבר ולהתבגר.

 

הספר עמית, דלית ושביט בתעלומת המודעות התלושות איננו רק סיפור על גירושין, אלא גם על מערכות יחסים בין ילדים. זהו מסע חיפושים אחרי חתולה שספק נעלמה, ספק איבדה דרכה, ספק נחטפה, רצוף תפניות ומהפכים, מזימות והזמות, אך מעבר לכל זהו מבחן לחברות אמת שעומדת למבחן וצולחת אותו.

 

בעלילה, סיפורה של דלית שברגע אחד התהפך עולמה כשנודע לה שרוקפור, החתולה הקטנה הלבנה שלה נעדרת. ולצרות אין קץ: חיפוש בסביבה הקרובה לא הועיל ואבא נפל לפח – פשוטו כמשמעו - את המודעה שהכינה אימה תלש רום היפה והשחצן מלוח המודעות בכיתה, ויד נעלמה תלשה את המודעות מהעצים ומעמודי החשמל – אולי זה שוב רום?! רוקפור לא נמצאה גם כשעלה לפייסבוק דף מיוחד והמצב החמיר כשהתקבלה ההודעה המצמררת מג‘ק המרטש, האם זה הרוצח הידוע? המתח המצטבר הזה מאיים על שלומם של הקוראים –מזל שהספר כתוב בהומור מתחילתו ועד סופו.

 

אלכס פז-גולדמן (יליד 1955), גרוש ואב לשלש בנות ובן, תושב תל אביב, סופר ילדים ונוער. הוא בעל תואר ראשון במדע המחשב מהטכניון ותואר שני בתוכנית למחקר תרבות הילד באוניברסיטת תל-אביב. אלכס מחלק את זמנו כמנהל כללי של קבוצת פיתוח באמריקה ובין כתיבת סיפורים וספרי ילדים ונוער בהם הוא שוזר את ההוויה הישראלית של היום ושל שנות השישים. ספריו הקודמים נבחרו למצעד הספרים של משרד החינוך וזכו לשבחי הביקורת ואחד מהם אף עובד למחזה מצליח. "עמית, דלית ושביט בתעלומת המודעות התלושות" הוא ספרו הרביעי לבני נוער.

 

אלכס פז-גולדמן מספר: "בסיפורי גירושין ובסרטים רבים, הסוף הוא "הפי אנד". הילדים בערמומיותם ובחוכמתם יוצרים מצב שבו ההורים חוזרים לגור יחד. אולם הסטטיסטיקה היבשה מגלה שבכ-95% מהמקרים אין הדבר כך וחמור מכך במקרים רבים נוצר קרע קשה בין ההורים והסובלים הם כמובן הילדים. גם לספר הזה יש "הפי אנד", אבל הוא מציאותי: 30% מהילדים בישראל ויותר מ-50% באזור תל אביב חוו גירושין וחיים בדפוס חדש של משפחה. משפחה שבה הילדים מחלקים את ימיהם בין שני בתים ויש להם הורה "חורג/ת" שאינו מרושע/ת, אלא הוא/היא דמות אהובה וחשובה בחייהם. ילדים אלה (ולא פחות מהם הוריהם) ימצאו בספר הזה סיפור המתייחס ישירות לחייהם ואולי גם קרן אור והסתכלות מחויכת ומפויסת עם חייהם החדשים".

 

 


עוד באותו נושא

ליעד והעורבים

סיפור זה על חברות אמיצה ולא שגרתית בין ילד לעורב, ליעד בן העשר ועורבני העורב הצעיר.

התגובות שלכם ...

חוות דעת

סיפורם המרתק של שלושה ילדים להורים גרושים והחיפוש שלהם אחר חתולתם שהלכה לאיבוד.

ספר נפלא שכתוב יפה ובגובה העיניים, בשפה עכשווית אך לא רדודה ועם הרבה הומור.

 

כבת להורים גרושים, אהבתי מאד את הניואנסים הקטנים מחיי היום יום, כמו המפגש בין האבא והחבר החדש של האמא, הדייקנות בביקורים של האבא לאחר הגירושין, מהלך השיחות בין האב לאם והאווירה השוררת בהן, וכדומה.

 

עוד אהבתי את העובדה שהספר לא "מתייפייף" או מציג מצג שווא, ועל אף שהילדים גיבורי הסיפור הם חכמים ביותר הם מוצאים לעצמם עיסוק חשוב לטפל בו ולא מנסים להחזיר את הוריהם זה לזרועותיה של זו אלא מפנימים את המציאות ולומדים לחיות עם הגירושין. (כמובן שניתן לומר שגם העובדה שההורים לומדים לחיות בשלום זה עם זו אחרי הגירושין זהו מצג שווא, אבל בכל זאת... כולי תקווה שאכן יש גם מקרים כאלה של גירושין... ).

 

מומלץ בחום לילדים ונוער, בין אם הוריהם גרושים ובין אם לאו.

 

מוצרי החודש

אני מרגיש

ספר ההפעלה הנפלא של דן שטאובר מעודד ילדים לדבר על רגשות ולפתח תקשורת טובה. מומלץ!

הורים לילדים – מה אתם מחפשים?