בית הספר מלמד את הילדים דברים רבים, אבל את הדברים הבסיסיים בחיים על ההורים ללמד את ילדיהם: כיצד לחצות את הכביש בביטחון, איך קושרים שרוכי נעליים, וגם, לימים, איך מתנהל התקציב משפחתי?

המצב הכלכלי בארץ אינו פשוט עבור משפחות רבות. גם כאשר ההורים עובדים, רבים נשארים ללא חסכון ועם חובות שיש להחזיר. הורים רבים חושבים כי תפקידם הוא להגן על הילדים מפני הקשיים שהחיים מציבים, אולם בעצם הסתרת מצב הדברים, הם למעשה מונעים מהילדים אפשרות ללמוד ולהתכונן לקראת חייהם בעתיד, כבוגרים.

 

מה ניתן בכל זאת לעשות, כהורים, על מנת להכין את הילדים לקראת חיים עצמאיים?

 

שיתוף במקום הסתרה

למרות האינטואיציה, הניסיון להסתיר מפני הילדים מצב כלכלי קשה בבית הוא למעשה בלתי אפשרי. גם אם לא נאמר לילדים דבר ישירות הם קולטים מהר מאוד את המתח בבית. במידה והמצב הכלכלי נובע משינוי תעסוקתי – גם עובדה זו לא תהיה נסתרת מעיני הילדים. הסתרה גורמת להעלאת תחושת חוסר האונים ואי הודאות בקרב הילדים, תחושות קשות יותר מהתמודדות עם בעיה או אתגר ידועים. כאשר הדברים נמצאים על השולחן, בכל גיל, ניתן לקחת עליהם שליטה ולהתחיל לנווט את החיים על מנת להתמודד עם הקשיים. כאשר ניצבים בפני הלא ידוע – הפחדים הם אלו המכתיבים את ההתנהלות, לרוב באופן שאינו תורם להתמודדות אפקטיבית עם הקושי.

כאשר הילדים שותפים ומודעים למצב כלכלי לא פשוט בבית, הם מסוגלים לא רק להתמודד טוב יותר עם האווירה אלא אפילו לתרום ולעזור, באופן ישיר או עקיף, וודאי ללמוד מדרך ההתנהלות של ההורים ולצבור ניסיון עם אלמנטים פיננסיים כבר מגיל צעיר.

 

דוגמה אישית

דרך טובה לחנך היא על ידי מתן דוגמה אישית. הורים אשר מתנהלים בחוכמה עם התקציב המשפחתי, חוסכים לקראת רכישות צפויות והוצאות שאינן צפויות, מנהלים תקציב, עושים סקרי שוק לפני רכישה. משווים עמלות, דמי ניהול וריביות ומודעים להוצאות השונות ילמדו את ילדיהם בדרך עקיפה להתנהל באופן דומה בחייהם הם, גם בהווה וגם בעתיד, כבוגרים, וכמובן גם ההיפך הוא הנכון למרבה הצער.

 

לא לפחד להגיד לא

ילדים בגילאים שונים מציבים אתגרים שונים להוריהם. בגילאים צעירים מאד, הקושי הוא לרוב תקשורתי. איך מסבירים לילד בן שנתיים שהוא לא תמיד יכול לקבל ברגע זה את הצעצוע הנוצץ שהוא רואה בחלון הראווה? עוד כתינוקות חשוב לדעת להציב גבולות ולהגיד מדי פעם לא. כאשר הצעצוע הנחשק אינו בתחום היכולת הפיננסית כרגע – אפשר וצריך להגיד לא למרות הצביטה בלב. מלבד הכסף שנחסך וישמש לצרכים אחרים, דחופים או חשובים יותר, הילד ילמד לדחות סיפוקים ולכבד גבולות – דבר אשר יועיל לו בעתיד בתחומים רבים.

בגילאים מאוחרים יותר, לצד התקשורת המשופרת גם יכולת המשא ומתן (והלחץ) של הילדים מתגבר. טיעונים כגון "לכולם יש חוץ ממני" פורטים על רגשות האשמה של הורים רבים ודוחפים אותם לבצע רכישות שאינן ביכולתם הכלכלית. גם בגילאים מבוגרים יותר, הצבת גבולות היא דבר חשוב. בגילאים אלו גם ניתן להתחיל לדבר עם הילדים ישירות על חסכון למטרת רכישת אותו פריט שלכולם יש. ילדים צעירים יכולים לחסוך מדמי הכיס ומתנות לחגים, בני עשרה יכולים לקבל תמיכה ועידוד ביציאה לעבודה על מנת להרוויח במו ידיהם את אותו הדבר שהם רוצים. בארץ, ניתן להתחיל בעבודות קיץ מגיל 14, ומגיל 15 ניתן אף להמשיך ולעבודה גם בשנת הלימודים. חשוב לשים לב ליכולתו של הילד לשלב זמן מספיק ללימודים  לצד העבודה על מנת לא לפגוע בהשכלתו.

 

דמי כיס

דמי כיס הם דרך טובה להתחיל ולתרגל את הילדים בנושאי התנהלות פיננסית. כאשר לילד יש תקציב מוגבל עליו לתכנן כיצד להוציא כספים אלו. עליו לדעת כמה כסף יש לו, מתי יקבל את הקצבה הבאה, כמה כסף עולים הדברים שברצונו לרכוש וכמה זמן יהיה עליו לחסוך על מנת להשיג מספיק כסף לרכישת אותם הדברים.

בהערת אגב - כדאי לתת דמי כיס לילדים מגיל צעיר – גם אם מדובר בסכום סמלי בלבד ולו בכדי לפתח חוש אחריות.

 

איך מתמודדים עם מתבגרים?

מתבגרים בשלים מספיק על מנת להכיר מושגים נוספים מהתחום הפיננסי בהם הם יתקלו כבוגרים. כהורים, חשוב לתת להם את הכלים המתאימים להכיר את אותם המושגים ואם אפשר מקרוב. אפשר לקחת לדוגמה את המשכנתא. מרבית המשפחות בעלות הדירה בארץ מחזירת הלוואות משכנתא. אפשר לשבת עם המתבגרים ולהסביר להם לגבי תמהיל המשכנתא שלקחתם, ומה היו הסיבות ליצירתו; ניתן להסביר למתבגרים את הסיכונים הכרוכים בלקיחת משכנתא צמודה למדד בריבית קבועה – גם כאשר הריבית נמוכה. כיוון שמדובר בהלוואה ארוכת טווח, קיים סיכוי כי הריבית או המדד יעלו במהלך תקופת ההחזר. במידה והמדד יעלה באופן משמעותי – משכנתא בריבית קבועה (ומדד משתנה) עלולה להתגלות כמסוכנת כיוון שסכומי ההחזרים עלולים לעלות מעבר ליכולת ההחזר. גם המצב ההפוך מסוכן – משכנתא שאינה צמודה למדד אך מוצמדת לריבית עשוי להתגלות כמסוכנת במידה ובנק ישראל יחליט להעלות את המדד. תמהיל משכנתא עוזר לפזר את הסיכונים בכך שלא ההלוואה כולה נשענת על סוג סיכון אחד.

בדומה לדיון על המשכנתא המשפחתית, אפשר גם לדבר עם מתבגרים על מגוון נושאי התנהלות כלכלית אחרים ולהקנות להם כלים שונים להתמודדות פיננסית עתידית: הסבר לגבי בחירת מסלול התשלום על הרכב שהוחלף, הסברים הנוגעים לבחירת מסלולי חסכון לפנסיה, המשמעות של צבירת ריבית לאורך זמן וכדומה.

כאשר דנים על המשכנתא עם מתבגרים, קיים סיכוי לא רע לקשב מצדם גם משום שעצם השיתוף מקנה להם תחושת בגרות, וגם כי הנושא הנדון נוגע ישירות לכלכת המשפחה ויכולת הרכישה הנוגעים ישירות להם.

 

חשוב לשתף את הילדים ולחנך אותם להתנהלות פיננסית נכונה מגיל צעיר. בין אם מדובר במתן וניהול דמי הכיס, אמירת לא ולימוד גבולות ודחיית סיפוקים ובין אם מדובר בחשיפה למושגים שונים הנוגעים להתנהלות פיננסית של משפחה בוגרת כגון משכנתא, הלוואה, עמלות או ריבית.

 

 

שלכם,

צוות אמאבא

 


עוד באותו נושא

התגובות שלכם ...

מוצרי החודש

אני מרגיש

ספר ההפעלה הנפלא של דן שטאובר מעודד ילדים לדבר על רגשות ולפתח תקשורת טובה. מומלץ!

הורים לילדים – מה אתם מחפשים?