הקיץ כבר ממש כאן ומביא עמו את עונת החתונות ו...מעברי הדירה. מעבר דירה הוא תהליך מורכב המשלב לחץ נפשי וקושי פיזי. לחלקנו קל להסתגל לשינויים, אך אין ספק כי כאשר ילדים מעורבים בתמונה, יש להכינם היטב למעבר בכדי להקל עליהם עד כמה שניתן.

עוברים דירה? כך תתכוננו לשינוי

מסתבר שיש לא מעט דרכים באמצעותן ניתן להקל על המעבר ואפילו להפוך אותו לסוג של חוויה. כדאי לזכור ששינוי הוא לאו דווקא דבר שלילי וכל עוד עושים את התהליך באופן שיאפשר לילדים להבין את השינוי ולחוש שהם עדיין נמצאים במקום יציב ובטוח, התהליך צפוי לעבור בצורה חלקה ויאפשר להם להסתגל בקלות יחסית.

 

סוגי מעברים

1. לעבור דירה באותה עיר או באותה שכונה

יש לא מעט סיבות שגורמות לנו לקבל החלטה לעבור דירה. המשפחה התרחבה, קנינו דירה, קיבלנו דירה בירושה, קיבלנו הצעת עבודה מעניינת, אנו רוצים לשנות את סביבת המגורים בעקבות סיבות חברתיות, כלכליות, נוחיות ועוד. חשוב לזכור כי יש הבדל ניכר בין מעבר דירה באותה עיר או באותה השכונה בהן התגוררנו קודם לכן, לבין מעבר דירה בעיר אחרת. במקרה הראשון עלינו לדאוג בעיקר לנושא הלוגיסטי שכן הסביבה נשארת אותה סביבה, מה שמקל כמובן על כולם.

 

2. לעבור דירה בעיר אחרת

כאן מדובר בשינוי מהותי של ממש מכל הבחינות. המעבר לגן או לבית ספר חדש עבור הילדים או אפילו עבודה חדשה עבורנו מחייבת סוג של הכנה. בכדי לאפשר לילדים מעבר נוח המלווה בתחושת ביטחון ונוחות, עלינו לשוחח איתם לאורך כל התהליך על השינויים שעומדים להתרחש ולשתף אותם במה שהולך לקרות.

 

איך מכינים את הילדים לנעשה ומתי כדאי לעבור?

* ספרו לילדים מספיק זמן מראש בכדי להכין אותם. הילדים כבר בגיל בית ספר? מומלץ לספר להם  לפחות 6 חודשים לפני שעוברים. מעבר קלאסי הוא מעבר שמתרחש בסוף שנת הלימודים בו אנו מאפשרים לילדים לסיים את השנה וכך הם יכולים להיפרד בדרך "עדינה". אם אין אפשרות כזו, חשוב לעשות הכנה עוד יותר אינטנסיבית. העובדה שתיידעו את הילדים מספיק זמן מראש תאפשר להם להכיל את הבשורה ולהיפרד בהדרגה ולא בבת אחת הן מהחברים והן מהסביבה.

 

* ספרו לילדים איך ייראה המקום החדש. נסו להעביר להם את התחושות והמראות החדשים בצורה מרגשת וחווייתית. תוכלו להכין סרטון וידיאו בסמארטפון ולאפשר להם לצפות בו. במידה שיקבלו חדר משלהם, גינה או מרפסת, משהו שלא חוו קודם לכן, שווה להעלות את זה בשיחה, כך הם יפתחו ציפייה למשהו חדש - וטוב. הוסיפו גם כי אמנם הבית משתנה אבל הצעצועים, המחשב, הבגדים שלהם וכל הדברים שהם רגילים אליהם נשארים ועוברים כמובן איתם.

 

* אפשרו להם לבוא לידי ביטוי. תנו לילדים לשאול שאלות, ענו להם על כל השאלות בסבלנות ואל תבטלו אותם. ככל שתתנו להם להביע את התחושות שלהם, אין זה משנה אם הן חיוביות או שליליות, כך הם יוכלו להכיל את המעבר בצורה טובה יותר עם ליווי מלא מכם. משפטים כמו ״זה ממש טבעי איך שאתה מרגיש״, ״גם לי יש חששות מהמעבר אך נוכל להתמודד איתן ביחד״ יכולים להתאים.

 

שיתוף זה לא רק בפייס...

הסבירו לילדים שהתחושות שלהן טבעיות וחשפו אותם לכמה שיותר פרטים. ביקור בשכונה החדשה לפני המעבר יכול להקל מאוד. נסו להכיר את השכנים שלכם ולארגן מפגש בין הילדים שלכם לילדים של השכנים.  גם מפגש מקדים עם המחנכת ועם הילדים בכתה החדשה יקל מאוד על התהליך ויפחית חששות טבעיים.

 

בנוסף, תנו לילדים להיות חלק בלתי נפרד מהמעבר, לדוגמה, אפשרו להם לארוז את הדברים ביחד אתכם, תנו להם לבחור פריטים חדשים לחדר אליו הם עוברים כמו למשל מיטה חדשה או אפילו תמונה. אפשרו להם להחליט אילו בגדים הם לובשים ומה אפשר לתרום או להעביר הלאה.

 

היו יצירתיים ותנו להם להביא את עצמם לידי ביטוי בתהליך. למשל, ניתן לרכוש מדבקות או צבעים ולתת לילדים לקשט את הארגזים. ככל שתשתפו אותם יותר, הם ירגישו חלק ויהיו מוכנים למעבר מבחינה נפשית. יחד עם זאת, בעת המעבר עצמו כדאי שהילדים לא יהיו נוכחים בכדי שלא יראו את הבית ריק או מפורק. כדאי קודם כל לרהט את חדרם החדש, לפחות באופן חלקי, שיחכה להם וישרה להם את אותה תחושת ביטחון וביתיות שציינו קודם לכן. היו סבלניים במיוחד בשבועות הראשונים שלאחר המעבר שכן רגישות, בלבול, קשיים תוך שאילת שאלות רבות שלעתים גם תחזורנה על עצמן - אלו דברים צפויים ומובנים שעלולים לצוף.

 

איך עוברים מבחינה לוגיסטית?

אם עברתם את החלק הקודם, זה כבר השלב הקל :). הנה כמה טיפים שיסייעו לכם להפחית את הקושי הפיזי וליצור מעבר מסודר, מהיר ונוח.

 

  1. איתור חברת הובלות: נסו לאתר חברת הובלות באזור המגורים שלכם, כך תוכלו להוזיל את עלות ההובלה. נסו לקבל המלצות מחברים קרובים עליהם אתם סומכים ועברו דירה לפניכם. השוו בין כמה חברות הובלה וודאו שלפני הבחירה – ביצעתם השוואת מחיר בקרב לפחות שלוש חברות הובלה, הכינו חוזה מסודר ובדקו שלחברת ההובלות יש ביטוח תקף.
  2. אל תחכו לרגע האחרון: מומלץ להצטייד בארגזים עמידים כמה שבועות לפני המעבר ובכל יום לארוז ארגז אחד. סביר להניח שישנם דברים שאפשר לצמצם ותוכלו להסתדר עם קצת פחות כלי מטבח, מגבות, מצעים וכמובן פחות בגדים, ככל שתארזו מוקדם יותר, כך תקלו על עצמכם בימים שלפני המעבר וכמובן ביום עצמו. חפשו פינה נוחה בה תוכלו למקם את הארגזים שכבר ארזתם במטרה לשמור על שגרה עד כמה שאפשר.
  3. כל חדר והארגזים שלו: נסו לשמור על סדר. רכשו מספר טושים צבעוניים, לפי מספר החללים בבית. כך לדוגמה, תוכלו לסמן את כל הארגזים ששייכים למטבח בצבע צהוב, חדר הילדים - באדום וכן הלאה. שיטה זו תאפשר לכם לפרוק את תכולת הדירה בחדרים המיועדים וכך לחסוך זמן רב בחיפוש ובסחיבות מיותרות. ביום המעבר תדעו להסביר למובילים איזה ארגז שייך לאיזה חדר.
  4. מה נשאר ומה עובר: החליטו מספיק זמן מראש אילו רהיטים ומכשירי חשמל עוברים אתכם, מה נשאר בדירה ומה עליכם למכור או לתרום. החלטה זו תאפשר לכם להתאים את חברת ההובלות לסוג המעבר וגם לדעת מה מחיר ההובלה שנדרש לכמות החפצים והרהיטים שעוברים אתכם.
  5. הכינו תיק עם חפצים אישיים: ביום המעבר אין סיכוי שתמצאו קופסת אקמול, מטען או כל דבר אחר שאתם צריכים בשליפה מיידית ולכן הכנת תיק אישי עם חפצים לימים הראשונים הוא צעד הכרחי. מומלץ לארוז מזוודה נפרדת לכם ולילדים עם בגדי החלפה, מגבות למקלחת ראשונה, כלי רחצה בגדי שינה ובגדים נוספים שיספיקו לימים הראשונים בביתכם החדש.

 

לאורך כל התהליך כדאי לזכור שמעבר דירה הוא בסך הכל שינוי ושינוי הוא תמיד הזדמנות להתחלות חדשות. כל עוד נשרה את תחושת הביטחון ונראה לילדים שהם מסוגלים לקבל את השינוי בצורה טובה, אין ספק כי המעבר יעבור בשלום וכולם יסתגלו במהרה.

 

 

 שלכם,

צוות אמאבא

 


עוד באותו נושא

כשאבא או אמא חולים

על אף הנטייה שלנו להסתיר מידע קשה וכואב מהילדים, עלינו לקחת בחשבון כי ילדים הינם בני אדם חכמים ורגישים, ששמים לב לכל שינוי בסביבתם ובהתנהגות של אנשים שהם אוהבים. לכן, למרות הקושי, מומלץ לא להעמיד פנים שהכל בסדר...

התגובות שלכם ...

מוצרי החודש

אני מרגיש

ספר ההפעלה הנפלא של דן שטאובר מעודד ילדים לדבר על רגשות ולפתח תקשורת טובה. מומלץ!