ספר חדש הפותח לילדים צעירים צוהר למושג שואה, בדרך המאפשרת להם להבין את הנושא בכלים שיש בידיהם בשפה פשוטה ובגובה העיניים דרך הביקור של ילד את סבתו ניצולת השואה והשיחה שמתנהלת ביניהם.

הסודות של סבתא

ילדים הם רגישים וחשים גם בדברים שמעבר למילים, וכך גם הילד שבסיפור המגיע לבקר את סבתו חש כי הסבתא מסתירה סודות מן העבר.

 

הצצה באחת המגירות בבית הסבתא חושפת פריטים שאינם מוכרים לנכד, כמו פטריית עץ עליה נהגו לתקן גרביים בתקופות בהן היה מחסור, תרמילי אקדח, משקפיים של הסבא, שאינו בין החיים, וכן תצלומים מוזרים בשחור לבן, של דמויות לבושות בביגוד מתקופה שאינה מוכרת לו.  

 

כיאה לילד סקרן מתחיל הנכד לשאול שאלות ולמרבה שמחתו, הסבתא חולקת עמו זיכרונות אחדים מימי ילדותה ומהקורות אותה במלחמה הארורה ההיא, כשכל הספר כולו מלווה באיוריה הנפלאים של הילה דאבי הממחישים את המסופר בטקסט.

ד"ר עיינה פרידמן, אמנית רב-תחומית ואוצרת תערוכות אמנות, מציירת וכותבת מגיל 8. כבת למשפחה של ניצולי שואה, היא רואה חשיבות רבה בהקניית ידע והסברים בנושא זה גם לבני הגיל הצעיר. במקביל לעבודתה כאמנית וכאוצרת תערוכות אמנות, כותבת המחברת ספרי ילדים העוסקים במצבים מורכבים בחייהם של ילדים בארץ ובפרקים מתולדות העם היהודי. הספר "הסודות של סבתא" הוא ספר הילדים השמיני שכתבה.

 


עוד באותו נושא

נזכור: התמודדות ילדים עם אובדן

בימים אלה נציין את יום הזיכרון לשואה ולגבורה ויום הזיכרון לחללי צה"ל ונפגעי פעולות האיבה. בתקופה זו ילדים רבים נוטים לשוחח על המוות, לחלום חלומות רעים ולפתח פחדים לא מוסברים. איך להגיב?

התגובות שלכם ...

חוות דעת

בכל שנה לקראת יום השואה מתעוררת השאלה באיזה גיל אפשר להתחיל לשוחח על השואה.

 

הנה ספר שעוסק בנושא בגובה העיניים, שעונה על שאלות ולא מתחמק, ובכל זאת מתאים לילדים כבר מגיל הגן.

 

מומלץ למי שממש חייב להתחיל לדוש בנושא ולא יודע איך.

 

מוצרי החודש

אני מרגיש

ספר ההפעלה הנפלא של דן שטאובר מעודד ילדים לדבר על רגשות ולפתח תקשורת טובה. מומלץ!