אביב הגיע, פסח בא ואליהם מצטרפים שמחה רבה וחופש לילדים. חלקנו נארוז את הפקלאות ואת הילדים, נפדה את החסכונות ונטוס לחו"ל לחופשה משפחתית.

החופשות האלה מיועדות לטיול ומנוחה אך הן עשויות להפוך למטלות, ולדרוש מאתנו יותר כוח ומשמעת מאשר היום-יום. לכן אספנו לכם מקבץ חוקים אשר שמירה עליהם תהפוך את החופשה מעבדות לחירות.

 

1. הקציבו שעה אחת ביום לטלפון

אם יש לכם בני נוער הם כנראה מחוברים לסמארטפונים שלהם כמו צוללנים לבלוני חמצן. ואולי לא תרצו להודות בזה, אבל גם אתם מבלים חלק נכבד מהזמן שלכם מול המכשיר הזה, בין אם אלו מיילים מהעבודה, פייסבוק או "הקבוצה המשפחתית מספר אחת!!" בוואטסאפ, אנחנו מוצאים את עצמנו מושיטים את היד לנייד בערך חמישים פעמים בשעה.

אבל באמת, הוצאתם סכום מכובד, נתליתם בין שמיים וארץ בגליל מתכת במשך שעות, ציפיתם לחופשה הזו כל-כך הרבה זמן. לא חבל שתבלו 40% מהזמן במדינה אקזוטית כשהאף שלכם תקוע עמוק בתוך המסך?

אז הדבר הראשון שעושים כשיוצאים לדרך, כבר בבוקר היום הראשון, אוספים את כל הטלפונים, מכבים אותם, ושומרים בתיק. תשאירו טלפון אחד לניווט או צילום, וזהו. כן, גם אם החלק העיקרי הוא נסיעה, העבירו אותו בלשחק יחד, לצפות בנופים ולהתחבר כמשפחה. בערב, הקציבו שעה להתעדכנות.

כדי למנוע התקפי זעם, התנו מראש את הטיול בעובדה הזו, והזכירו לטינאייג‘רים הזועמים שלכם שהמטרה בנסיעה לחו"ל היא החוויה. גם אם יכעסו באותו רגע, הזיכרונות של החיבור המשפחתי ילוו אותם לכל החיים.

 

2. הימנעו מוויכוחים

ביום-יום אתם מופרדים זה מזה בערך חצי יום, וגם אם זה נראה לנו לא אידיאלי, הטבע האנושי דורש להתרחק קצת כדי שנוכל להתגעגע. בחופשה זה לא המצב. כשכל בני המשפחה יחד במשך מספר ימים, החיכוכים הם בלתי נמנעים. הילדים יריבו בוודאות כי זה חלק מהדינמיקה של אחים, אך הוויכוחים בין ההורים הם אלו שיקבעו את הטון של הטיול.

החליטו לפני היציאה לחופשה על יעדים, קבעו את לוחות הזמנים (אך אל תחקקו אותם בסלע) ונסו להימנע מקביעת החלטות בעת הטיול עצמו. רוב הוויכוחים נגרמים בשל חילוקי דעות על יעדים או פעילויות, ויום שלם יכול להישרף בגלל שאחד מבני הזוג כועס.

זיכרו כי אתם בחופשה, אם בת או בן הזוג שלכם רוצים לעשות משהו שלא תואם את מאווייכם באותו הרגע קחו את הרצון האישי שלכם בפרופורציה ונסו למצוא את עמק השווה. כך גם תשמרו על שלווה, וגם תדגימו לילדים איך יוצרים זוגיות בריאה.

 

3. קחו קצת זמן לעצמכם

אמנם אתם תא משפחתי אחד ונסעתם לחופשה הזו יחד, אך אתם גם אינדיבידואלים והחופשה הזו נועדה כדי שגם אתם תיקחו מנוחה מהעבודה והרעש הקבועים בחיים.
אתם לא צריכים להרגיש אנוכיים אם תקבעו שכל בן או בת זוג ייקחו את הילדים לחצי יום, כך שהשני יוכל לקחת לעצמו כמה שעות במדינה זרה ומעניינת, בין אם זה לשופינג, טיול רגלי, לשבת בבית קפה או על שפת הנהר. זה מגיע לכם.

דאגו שכל אחד מכם מקבל את חצי היום הזה וכשיגיע תורכם להיות עם הילדים, תנו לבת או בן הזוג שלכם את השקט המגיע להם. בלי שאלות, בלי הצקות, בלי דאגה.

 

4. תנו לעצמכם מרווח נשימה

נכון שקבענו בחוק מספר 2 שצריך לתכנן את הטיול מראש, אך עליכם לזכור שבטיול כמו בטיול, הכל יכול לקרות. לעיתים דווקא היצמדות עיוורת ללוח זמנים ומסלול קבועים מראש יכולים לגרום לכם לפספס חוויה ייחודית שלא יכולתם לתאר מראש.

חשוב שתהיו אדונים לעצמכם ולא תמצאו את עצמכם נתונים לחסדי טוב ליבם של זרים. הכירו מראש את מערך התנועה הציבורית באזור בו אתם מטיילים – במידה ואין תחבורה ציבורית יעילה כדאי שתבררו זאת מראש וחפשו שירותי השכרת רכב בחו"ל. נהגי מונית אוהבים תיירים ולא כדאי להזדקק להם ברגע האמת.

הקשיבו לילדיכם, גם אם תכננתם על אתר או אירוע מסוים, יכול להיות שברגע האמת זה פשוט לא יתאים להלך הרוח המשפחתי. אל תכפו את ההחלטה בניגוד לרצונכם וזכרו כי החוויות הכי מהנות הן אלו שהגיעו בהפתעה.

 

5. פנו זמן לרומנטיקה

אתם אמנם הורים אבל אתם קודם כל זוג. מטרת החופשה היא גם לתת לכם ליהנות זה מזו. אל תלכו דווקא על חוויית הוליווד של ארוחה רומנטית וטיול לאור ירח ב"רו דה לה פלורפ" או שטות אחרת. אתם כבר יודעים מה אתם אוהבים, ומה גורם לכם להתרגש.

הטינאייג‘רים שלכם יכולים לשמור על האחים הקטנים שלהם לערב אחד. שימו אותם בבית קולנוע או בחדר המלון עם סרט טוב וכך תפנו לכם שעתיים או שלוש של זמן לבד. אתם לא חייבים להתרחק מהם מדי, כדי שתרגישו בנוח, אך זכרו שאלה השעות המעטות שבהן אתם האחד בשביל השנייה.

 

אם תעקבו אחר חמשת החוקים הפשוטים האלו מובטחת לכם חופשה אמתית, שתטעין את המצברים ותחזיר אתכם רעננים ונינוחים לחיי השגרה, עד החופשה הבאה.

 

 

על הכותב:
מור מנזלי,
בלוגר וכותב רשת
תומך בנגמלים מעישון
בעל השכלה בריפוי בשיטת ההיגיינה הטבעית בעזרת אכילה נכונה

 


עוד באותו נושא

התגובות שלכם ...

מוצרי החודש

אני מרגיש

ספר ההפעלה הנפלא של דן שטאובר מעודד ילדים לדבר על רגשות ולפתח תקשורת טובה. מומלץ!

הורים לילדים – מה אתם מחפשים?