אמרו לנו שחייבים להציג חזית אחידה מול הילדים, שחשוב שההורים יסכימו על הכל ותמיד יהיו בראש אחד מול הילדים. אני רוצה דווקא לטעון אחרת. לדעתי לא על הכול ההורים חייבים להסכים.

מדוע חשוב שההורים לא תמיד יסכימו על הכול?

גדלתי בבית בו אמא חילונית ואבא דתי. כשהיינו קטנים, אבא הצביע ליכוד ואמא מערך. מה זה עשה לי ולאחים שלי? נדמה לי שרק טוב. כל אחד מאתנו בחר את דרכו הייחודית בחיים וכולנו למדנו לכבד אחד את השני.

 

למה זה לא נורא כל כך כשאבא ואמא לא מסכימים על הכל?

* ההכרה בכך שקיים מגוון רחב של דעות ודרכי חשיבה שונות מאפשרת פתיחות ונכונות ללמוד. הילדים מתרגלים להסתכל על דברים מנקודות מבט שונות ולהכיר דברים חדשים. העולם הוא לא שחור לבן. לפעמים לכל דעה יש את המקום והזמן שלה ואפילו קיימת דרך לשלב.

* כאשר אבא מציג עמדה אחת ואמא מציגה עמדה אחרת, אין לילדים ברירה אלא לבחור. הילדים מוכרחים לעצור לחשוב, ולבחור את דרכם באופן מודע. אני זוכרת שבכיתה י"א טען כלפי מישהו שבגלל שנולדתי למשפחה דתית, פשוט נשארתי דתייה. הסברתי לו שאמנם הבית שלנו מתנהל כבית דתי, אבל אמא שלי חילונית, והייתה לי אפשרות לבחור להפסיק לקיים מצוות, אם הייתי רוצה...

* כבוד הדדי: הלגיטימיות של מגוון דעות מפתחת יכולת לכבד את האחר ולהקשיב. גם כאשר לא מסכימים.

 

על מה בכל זאת חשוב להסכים?

אז אמרנו שזה דווקא בסדר (ואולי מועיל) שלכל הורה דעה משלו. נכון, כאשר מדובר על גישות עמדות ורעיונות. אבל על מנת שהבית יתנהל כמו שצריך חשוב להקפיד על מספר עקרונות. בעיקר כאשר ההורים אינם מסכימים:

* חוסר ההסכמה גלוי. אין סיבה להחביא את חוסר ההסכמה מהילדים. חשוב שם ידעו מה דעתו של כל הורה.

* כללים מעשיים ברורים ומוסכמים. תמיד חשוב שההתנהלות בפועל תהיה מוסכמת. על ההורים לפעול יחד בשיתוף פעולה כדי ליצור התנהלות מעשית שכולם יפעלו לפיה. הנהלים והכללים בפועל חייבים להיות ברורים ומוסכמים.

* כבוד הדדי. אחד הכללים שחובה לפעול לפיו הוא הכבוד לדעתו של כל אחד. לכל אחד הזכות להחזיק בדעתו, גם אם את מחזיקה בדעה אחרת. תרבות הדיבור והיחס אחד לשני חייב לבטא את הכבוד הזה אחד לשני.

 

בתרבות שלנו אנחנו נתקלים הרבה בדעות של אדם אחר ואנחנו לא תמיד מסכימים אתו. אם נלמד בבית איך לכבד את האחר, גם כאשר דעתו מנוגדת לדעתנו ניצור חברה סובלנית ונעימה יותר.

 

 

על הכותבת:
אורית וייג,
הורות בנחת, הדרכת הורים לילדים בבית ספר יסודי
מדריכת הורים הפועלת כדי לאפשר להורים ליהנות מהורות מספקת ומעשירה ומקשר חזק ויציב עם הילדים.
בעלת תואר שני בעו"ס (MSW)
דוא"ל orit255@gmail.com טלפון: 050-6615087
אתר  www.benachat.co.il

 


עוד באותו נושא

משחקים לבנים ולבנות

משחקי מחשב: משחקים לבנים ולבנות

משחקים לבנים ולבנות במחשב הם פופולאריים מאוד והתעשייה הזו פורחת בעשור האחרון. אבל האם יש הבדל בין משחקי הבנים לאלה של הבנות?

התגובות שלכם ...

מוצרי החודש

אני מרגיש

ספר ההפעלה הנפלא של דן שטאובר מעודד ילדים לדבר על רגשות ולפתח תקשורת טובה. מומלץ!