קונטקידס היא פעילות תנועה של הורה וילד בה מתגלגלים, רוקדים ומשתחררים יחד, ובעיקר מבלים זמן מפגש איכותי ומיוחד זה עם זה. לאחרונה צמחה לקונטקידס תת שיטה, קונטקט בייבי, המחזקת את הקשר בין ההורה לתינוק.

תרגילי קונטקט בייבי

ילדים שהשתתפו בסדנת קונטקידס התחילו בעקבותיה להיות חופשיים יותר בתנועה שלהם, לזוז עם בטחון עצמי גבוה יותר, לנסות יותר דברים חדשים ועוד. כמו כן, הורים שהשתתפו בסדנה דיווחו על עצמם, שהם מרגישים בטוחים יותר לאפשר לילדים לפעול ולנוע במרחב.

 

מאז שפותחה שיטת הקונטקידס הפכו הסדנאות ללהיט בארץ ובעולם, וכיום ישנם מדריכים רבים המעבירים את הגישה להורים ולילדים.

 

שיטת הקונטקידס נהגתה על ידי איתי יטוב, ובעצם מהווה פיתוח של ה"קונטקט אימפרוביציה", שהנה שיטת ריקוד שהחלה את דרכה בתחילת שנות ה- 70 בניו יורק על ידי הכוריאוגרף סטיב פאקסטון. בימים אלה פיתח איתי את השיטה לכדי תת שיטה, קונטקט בייבי, שיטה חדשה המחזקת את הקשר בין ההורה לתינוק.

 

המגע והקשר בין ההורים לתינוק ידע שינויים רבים במאה השנים האחרונות ומושפע גם מההקשר התרבותי. בעולם המערבי, בעיקר באירופה, התפיסה הייתה כי יש להרחיק את מיטת התינוק מההורה ולהאכיל ולגעת בתינוק בשעות קבועות. יש מקומות בהם המגע התקשר לפינוק התינוק ולהפיכתו לפחות רגוע. בתרבויות אפריקאיות המצב היה הפוך. האם נושאת את התינוק על גבה או על חזה במשך כל היום ומכירה את הסימנים המיוחדים שלו לרעב, כאבים או ליציאות. אם לפני 20 שנים כמעט לא היו מנשאים היום זו אחת המתנות האהובות לאחר לידה, להורים. למרות שבתרבות המערבית המגע בין ההורה לתינוק יכול להיחשב כמובן מאליו, בעומס של העידן המודרני כאשר כל פעילות שלנו נכנסת ומשובצת ביומן, כל מגע נוסף יכול רק לתרום ולהעשיר את הקשר. למשל, הארכת משך זמן ההחתלה בעזרת תרגילים קצרים וחביבים.

 

להלן תמונות והסברים לתרגילים שייצר איתי יטוב עבור האגיס בשיטת קונטקט בייבי:

 

אווירון מתהפך

מתאים לתינוקות בני שנה וחצי עד שנתיים

תועלת: התינוק "מתעורר" והופך להיות מפסיבי לאקטיבי. לטווח ארוך לומד התינוק לקחת אחריות על עצמו והמעשים שלו ולהיות יותר עצמאי.

ההורה לומד לשחרר, התרגיל עוזר להסיר מחסומים ותפקידים מובנים מראש של הורה מול התינוק שלו ועוזר לתינוק להתמודד בצורה טבעית עם מצבים שונים.

 

מגלשה

מתאים לתינוקות בני שנתיים וחצי

תועלת: מחתלים על השטיח. התינוק מתרגל להיות מונח על שטח פנים לא יציב "ומאבד" את ההורה בטווח הראייה.

ההורה לומד ומתרגל לשחרר את התינוק – התרגיל מצריך שיתוף פעולה של ההורה עם התינוק וסנכרון שתנועה של שניהם- התינוק עוזב ובוטח בהורה וההורה משחרר את התינוק בהתאמה. התרגיל מאוד מהנה, מעורר שמחה ומעודד בונדינג בין ההורה לתינוק.

 

כל התרגילים מאוד מהנים ומשמחים וגורמים סיפוק מאוד גדול, צחוק וכיף להורה ולתינוק.

התרגילים גורמים להורה לרדת לגובה העיניים של התינוק וגורמים לתחושת ביטחון גבוהה יותר אצל ההורה והתינוק במקביל.

 


עוד באותו נושא

משחקי חברה מסביב למדורה

משחקי חברה מסביב למדורה

אספתי עבורכם רעיונות לכמה משחקי חברה נחמדים שאפשר לשחק מסביב למדורה...

התגובות שלכם ...

מוצרי החודש

אני מרגיש

ספר ההפעלה הנפלא של דן שטאובר מעודד ילדים לדבר על רגשות ולפתח תקשורת טובה. מומלץ!