דברים רבים השתנו בשנים האחרונות בשוק השיעורים הפרטיים בישראל. שנה אחרי שנה, מורים פרטיים ממלאים חלק גדול יותר ויותר בלימודיהם של תלמידי בית הספר והמגמה לא צפויה להשתנות אלא רק להתעצם.

שיעורים פרטיים - מאיזה גיל מתחילים?

אם בעבר, תלמידים מתקשים בלבד היו משתמשים בשירותיהם של מורים פרטיים כדי להדביק את הפער מחבריהם לכיתה, היום המגמה שונה. מנתוני משרד החינוך עולה ש 40% מתלמידי בית הספר נעזרים בשיעורים פרטיים במקצוע אחד לפחות. היקף השוק, אגב, מוערך בלמעלה ממיליארד שקלים בשנה!

 

מאיזה גיל מתחילים?

מגמה מעניינת מהשנים האחרונות מצביעה על עליה משמעותית בביקוש לשיעורים פרטיים להכנה לכיתה א. מנתוני אתר לימוד נעים לשיעורים פרטיים עולה, כי 4% מכל החיפושים של מורים פרטיים בשנת 2015, היו עבור מורים פרטיים להכנה לכיתה א! לשם השוואה, בשנת 2012, רק 1% מהחיפושים היו עבור מטרה זו.

עוד עולה מהנתונים, כי 18% מהחיפושים היו עבור שיעורים פרטיים לגילאי יסודי, 24% לחטיבת ביניים ו-54% לתיכון.

 

מחירי שיעורים פרטיים בישראל 2015

מחיר השיעור תלוי במספר פרמטרים.

הנתון שמשפיע ביותר על המחיר הינו האזור הגיאוגרפי - שיעור במרכז הארץ יקר משמעותית מהמחיר בפריפריה.

גם למיקום השיעור ישנה חשיבות - שיעור פרטי בבית התלמיד יקר יותר משיעור בבית המורה.

המחיר הגבוה ביותר עבור שיעור פרטי הוא באופן לא מפתיע, בתל אביב. עבור שיעור פרטי בבית התלמיד תצטרכו לשלם 122.1 ש"ח בממוצע. לשם השוואה, המחיר הממוצע לשיעור בבית התלמיד בבאר שבע הינו 95.2 ש"ח, הבדל של כמעט 30%!

בשנים האחרונות הצטרפה אפשרות נוספת, קצת יותר זולה, לשיעורים פרטיים אונליין בעזרת המחשב.

בגרף הבא ניתן לראות את התפלגות מחירי השיעורים הפרטיים לפי ערים מרכזיות בארץ. חשוב לציין שהמחירים שמופיעים הינם ממוצעים.

 

מהם המקצועות המבוקשים ביותר?

באופן לא מפתיע, מתמטיקה הוא המקצוע הכי מבוקש לשיעורים פרטיים, בפער די גדול משאר המקצועות.

מעל 34% מהחיפושים היו עבור שיעורים פרטיים במתמטיקה. שיעורים פרטיים באנגלית במקום השני עם 23% מהחיפושים, לשון והבעה 9.5% מהחיפושים, מדעי המחשב ופיסיקה עם כ-5% מהחיפושים כל אחד.

 

מגמות עתידיות

השינוי הגדול ביותר בשנים האחרונות הינו בתפיסת התפקיד של המורה הפרטי. אם בעבר, המורה היה נפגש עם התלמיד רק בשיעורים הפרונטאליים, היום התמונה שונה לחלוטין.

מורים רבים נותנים תמיכה בין השיעורים לשאלות ותשובות - אם באמצעות הטלפון ואם באמצעות כלי אונליין שונים. החשיבות הינה קריטית - במקום שהתלמיד "יתקע" עם שאלה או נושא לא מובנים, הוא יכול לקבל הסבר מיידי מהמורה ולהמשיך בתרגול.

גם ההתקדמות הטכנולוגית באה לעזרת המורים - יש מורים שאפילו מעלים הרצאות מוקלטות או מבחנים ושאלות לדוגמא כדי שהתלמידים שלהם יוכלו ללמוד ולתרגל בעצמם בין השיעורים.

 

מגמה מעניינת נוספת קשורה לנגישות המידע באינטרנט - בגלל שקל היום לקבל רשימה גדולה של מורים לכל תחום לימוד, חלה עלייה במספר המורים שנכללים בסקר השוק לפני בחירת המורה המתאים. תלמידים והורים מנתחים לעומק את הפרופיל של כל מורה ודורשים גם לקבל תגובות והמלצות של תלמידים קודמים.

 

 

בהצלחה בלימודים!!

 

 

על הכותב:
רועי נעים,
מנהל אתר לימוד נעים
מאגר מורים פרטיים
www.limudnaim.co.il
נייד: 054-6312551

 


עוד באותו נושא

גירושים זה לא תירוץ

ילדים נוטים לעיתים "לנצל", בהקשרים שונים וכך גם בהקשר הלימודי, מצב בו ההורים מתגרשים.

התגובות שלכם ...

מוצרי החודש

אני מרגיש

ספר ההפעלה הנפלא של דן שטאובר מעודד ילדים לדבר על רגשות ולפתח תקשורת טובה. מומלץ!