"השנה אני לא נוגעת בסופגניות!", הכריזה שכנתי באופן שאינו משתמע לשתי פנים, כאשר הצעתי לה להתכבד בסופגניה חמה ומתוקה, מעשה ידיי להתפאר. "ביס אחד, ואני מחסלת את כל הקופסה..." היא אמרה.

"אבל זו גם ככה הסופגניה האחרונה", הקשיתי, "לא אוכל לכבדך באחת נוספת גם אם תתעקשי על כך, וחוץ מזה את נראית מצוין, מותר לך לאכול סופגניה מדי פעם".

אך היא בשלה, מנידה ראשה לשלילה. "ישנם מאכלים שפשוט גורמים לי לבולמוס בלתי נשלט. יש אנשים המכורים לאלכוהול וסמים, אני - מכורה לאוכל"!

"זה נשמע מאד רציני, מתי גילית שאת מכורה לאוכל"?

"שמתי לב שאני אוכלת בתאווה בלתי נשלטת כל פירור שנשאר בצלחות של ילדיי, אבל האסימון נפל לי כאשר יום אחד דפקה השכנה בדלת וצלחת עוגיות בידה, במיוחד עבור הילדים, ואני פשוט חיסלתי אותן עד האחרונה שבהן. הצדקתי את המעשה לעצמי בכך שהם גם ככה לא יודעים שהשכנה הביאה עוגיות, אז הן גם ודאי לא תחסרנה להם"...

"וכשהגעת סוף-סוף להבנה הזאת, למי פנית"?

"פניתי לדיאטנית, שהיום אני יודעת לומר שגם היא לא הבינה מה קורה איתי. ירדתי במשקל אך גם העליתי אותו בחזרה בתוספת ריבית", היא צחקה, "רק אחרי מספר שנים נתקלתי במקרה בכתבה בעיתון שמספרת על קבוצת תמיכה בשם "אכלני יתר אנונימיים" ומיד התחברתי לנאמר. חשתי שסוף סוף מישהו מבין אותי. עוד באותו ערב הגעתי לפגישה של החברותא הנ"ל, הקרויה OA – OVEREATERS ANONYMUS ומיד הרגשתי בבית. שם הבנתי שהבעיה שלי איננה האוכל, אלא שהאוכל הינו רק סימפטום לבעיה עמוקה יותר. עם ההשתתפות בתוכנית, שכוללת עבודה עם מאמנת שהיא בעצמה אכלנית כפייתית ויודעת היטב עם מה אני מתמודדת, השינוי לטובה לא איחר לבוא. לא רק שירדתי במשקל, גם הפכתי לאדם הרבה יותר שלו ונח לבריות.

כיום אני יכולה לומר בוודאות, שהמרוויחים העיקריים מהתוכנית הזו, חוץ ממני כמובן, הם בעלי וילדיי. כי OA זה לא עוד מועדון דיאטה, זוהי דרך חיים, לכל החיים".

 

מי מאיתנו לא מכיר את תחושת התאווה הבלתי נשלטת כאשר אנו נתקלים במאכל מוכר ואהוב? 

אצל רובנו התשוקה תיעלם לאחר כמה נגיסות מיותרות, אך עבור חלק מאיתנו התשוקה לא תדעך גם לאחר שאכלו לשובעה ואפילו יחושו תחושת חוסר נוחות.

לא חשוב כמה רציניות היו ההחלטות שקיבלו בראש השנה, בתחילת השבוע או ביום ההולדת, שמכאן והלאה הם סותמים את הפה ואוכלים רק מה שגופם זקוק לו על מנת להתקיים, ייתכן שאף יצליחו לעמוד בהחלטה לזמן מה, אך לא ירחק היום שבו הם פשוט לא יהיו מסוגלים לסרב לביס הכפייתי הראשון.

אנשים אלו הם אכלנים כפייתיים.

הם מכורים לאוכל כפי שנרקומן מכור לסמים.

 

אל תיטעו לחשוב שכל אדם בעל עודף משקל הוא אכלן כפייתי. ישנם אנשים בעלי עודף משקל הנובע ממחלה, חלילה, או אפילו מהרגלי אכילה לא נכונים, יש כאלה שברגע שיקבלו הדרכה מתאימה, יוכלו לסגל לעצמם הרגלי אכילה מאוזנים ולהשיג משקל גוף תקין. לחילופין, כפי שאנו כבר יודעים, לא כל אדם בעל משקל גוף תקין אוכל בהכרח בצורה נורמטיבית...

 

השיחה עם שכנתי גרמה לי להבין שיש בינינו אנשים רבים שמסתובבים עם תחושת תסכול על כך ש"שוב אינם מצליחים לסתום את הפה" בעוד שהם אינם מודעים לכך שהם בעצם אנשים מכורים, הזקוקים לעזרה מקצועית.

 

אכלני יתר אנונימיים הינו ארגון שאינו למטרות רווח, אין בו תשלומי חובה ומטרתו העיקרית היא העברת מסר ההחלמה לאותם אכלנים כפייתיים שסובלים ומתמודדים עם הבעיה מדי יום. תכנית 12 הצעדים של OA המבוססת על תכנית 12 הצעדים של AA (כן, אלכוהוליסטים אנונימיים) כבר עזרה למיליוני נשים וגברים בכל רחבי העולם וחשוב שאנשים יהיו מודעים לקיומה.

 

 

שלכם,

ליאת גולדשטיין
האמא של אמאבא

 


עוד באותו נושא

הביצה שהתחפשה

החופש הגדול במקרים רבים מוביל אותנו לריבוי במתוקים, חטיפים ושאר אוכל "ג'אנק". אז היום דווקא...

התגובות שלכם ...

מוצרי החודש

אני מרגיש

ספר ההפעלה הנפלא של דן שטאובר מעודד ילדים לדבר על רגשות ולפתח תקשורת טובה. מומלץ!

הורים לילדים – מה אתם מחפשים?