הקמת משפחה אלטרנטיבית היא כבר מזמן אינה עניין נדיר. בעשורים האחרונים הגיעה המגמה הליברלית של העולם המערבי גם לישראל וניתן לראות יותר ויותר אנשים שבחרו להקים משפחה חדשה, כל אחד מסיבותיו ובדרך המסוימת בה בחר.

משפחות חד הוריות, חד מיניות ומשפחות שהוקמו באמצעות הורות משותפת כבר הפכו נפוצות בחברה.

 

הורות משותפת, בהגדרתה, היא החלטה של אישה וגבר להביא יחד ילד לעולם מבלי שמתקיים ביניהם קשר זוגי.

 

לבחירה בהורות משותפת ישנן סיבות שונות: רווקים ורווקות שלא מצאו קשר זוגי אך מעוניינים להקים משפחה, לסביות שלא מעוניינות בפניה לבנק הזרע, זוגות הומואים שאינם מעוניינים במסלול של פונדקאות, כל אלה הן דוגמאות לאנשים שהורות משותפת הוא הפתרון הקלאסי עבורם להקמת משפחה אלטרנטיבית.

 

ההחלטה על הורות משותפת חייבת להיות מעוגנת מבחינה משפטית באמצעות הסכם הורות משותפת רשמי שנחתם על ידי עורך דין ומוגש לבית דין לענייני משפחה על מנת לקבל תוקף והכרה.

 

בהסכם הורות משותפת מרוכזות בדרך כלל כל ההסכמות לגבי הפרטים הטכניים של ההורות - חלוקת האחריות הכלכלית בין ההורים, הסדרי הראיה שנקבעו או סוג המשמורת שנקבעה וכדומה, אך בהורות משותפת עלולות לצוץ דילמות נספות שקשורות לפן הרגשי ולא הטכני ולהן צריכים למצוא פתרונות יצירתיים שאופן משותף.

 

החלטות בהורות משותפת

 

* כיצד מייצרים אווירה משפחתית

בהורות משותפת, כמו בכל הורות, צריך לזכור שמה שצריך להיות העיקרון המוביל הוא טובת הילד. במשפחות של הורות משותפת, למרות שההורים חיים בנפרד, חשוב מאוד לייצר זמן בילוי משפחתי של כולם. לפעמים יש התלבטות כיצד לנהוג באירועים מיוחדים, חגים וכדומה. חשוב להגיע לעמק השווה ולייצר לילד זמן איכות גם עם שני הוריו ביחד. חשוב גם לייצר קשר חברי חיובי בין ההורים, המבוסס על הדדיות וכבוד לאורך כל הדרך. כל הדברים האלו הם למעשה הבסיסי ליצירת אווירה משפחתית בהורות משותפת.

 

* בלבול בסוג הקשר בין ההורים

זוהי דילמה שעשויה להתעורר במצב בו שני ההורים סטרייטים. רוב הסטרייטים שבוחרים בהורות משותפת עושים זאת לאחר שלא מצאו זוגיות והרצון להביא ילדים לעולם בער בהם. במקרים כאלו עלול להיווצר בלבול בין קשר זוגי ואפלטוני. כמובן שאם במקרה שני הצדדים מתאהבים אחד בשני עם הזמן הרי זה חיובי ומומלץ. אך חשוב מאוד להיות זהירים ולבדוק היטב את הרגשות והקשר המתפתח כיוון שזוגיות זמנית בין שותפים להורות היא מקור לבלבול גדול ומצוקה אצל הילד.

 

* ריבוי שותפים להורות

במקרים רבים של הורות משותפת, מדובר למעשה בהורות מרובת משתתפים. כאשר מדובר בזוג לסביות שמביאות ילד לעולם עם גבר, או להפך, או כאשר מדובר באנשים שהיו רווקים בתחילת הדרך ועם הזמן מצאו זוגיות רצינית עם מגורים משותפים, נוצר מצב בו לפעמים ישנן ארבע דמויות שנתפסות בעיני הילד כהורים. כמובן שככל שיש יותר מעורבים יש יותר מקום לאי הבנות ואי הסכמות ולכן חשוב מאוד להיות רגישים ושוב לשים את טובת הילד במרכז ולהיצמד להסכם ההורות המקורי בפתרון כל קונפליקט שמתעורר.

 

הורות משותפת היא דרך מצוינת להקים משפחה, אך כמו בכל צורה אחרת, גם היא טומנת בחובה פוטנציאל להתפתחות דילמות וקונפליקטים שונים. אין ספק שמדובר במצב מאתגר ולא תמיד פשוט, אך חשוב תמיד לזכור מה עומד במרכז ואיך משפרים ופותרים בעיות לטובת הילדים.

 

 

בהצלחה!!

 

 

שלכם,

צוות אמאבא

 


עוד באותו נושא

חינוך מיני מתחיל בבית

אני רואה את נושא ההסברה והחינוך המיני כדבר בעל חשיבות עליונה בימינו עבור ילדים, כבר מגיל 3 או 4.

התגובות שלכם ...

מוצרי החודש

אני מרגיש

ספר ההפעלה הנפלא של דן שטאובר מעודד ילדים לדבר על רגשות ולפתח תקשורת טובה. מומלץ!

הורים לילדים – מה אתם מחפשים?