משחק עם הילדים חשוב להתפתחותם השכלית והרגשית ותורם לצמיחה וללמידה באופן חווייתי ומעשיר. מה יותר כיף מאשר ללמוד תוך כדי משחק?

רעיונות ללמידה תוך כדי משחק עם ילדים

חשוב לרכוש צעצועים ומשחקים לילדים כבר מגיל מוקדם, במיוחד בשנים הראשונות לחייהם, על מנת לסייע להם לרכוש כישורי שפה, לפתח את כישורי המוטוריקה העדינה והגסה, לפתח יכולות קוגניטיביות, תחושת ביטחון וכישורים חברתיים.

בנוסף, משחק משותף עם הילדים תורם להנאת ההורים והילדים ומהווה בילוי משותף מרגיע ומשמח בו זמנית.

 

לפניכם מספר רעיונות ללמידה תוך כדי משחק עם הילדים:

 

פיתוח כישורי שפה

ילדים רוכשים מיומנויות וכישורי שפה באמצעות משחקים וצעצועים המשמיעים קול כמו דיבור ושירה, או באמצעות הקשבה להורים המשחקים ומדברים עמם.

ישנם צעצועי התפתחות ולמידה כמו ספרי בובות המאפשרים להורה לשחק ולספר או לשיר סיפור מסוים, ליצור אינטראקציה עם הפעוט וללמדו באופן חווייתי שמות של חיות, מספרים, מילים וכד. הבובות נעימות למגע ובטוחות כך שהילד יכול לשחק בהן גם בעצמו, להכניסן לפה ללא חשש ולפתח את דמיונו. לפעוטות מומלץ לרכוש ספרי פעילות בצורת חיות עם דמויות חביבות ומרקמים שונים למגע, המשמיעים רעשים שונים, וצלילים מיוחדים.

כמו כן, כדאי לרכוש נשכנים, רעשנים וכלי מוסיקה המתאימים לשלבי התפתחותו של הילד, ומעשירים את עולמו ומפתחים את כישורי השפה.

 

פיתוח יכולות קוגניטיביות

ישנם צעצועים ומשחקים רבים המסייעים לפיתוח היכולות הקוגניטיביות של הילד, יש לרכוש אותם בהתאם לשלבי התפתחותו.

בין הצעצועים המומלצים והפופולאריים ניתן למנות קוביות משחק צבעוניות מקרטון או מעץ, עם מספרים, צורות וגדלים שונים, משחקי פאזלים הנחשבים למומלצים ביותר, משחקי טבעות השחלה כמו השחלת חרוזי חיות מעץ, משחקי התאמת צורות  ועוד. כדאי לדעת כי משחקים לפיתוח יכולות קוגניטיביות מסייעים לילד להבין את המשמעות של גורם ותוצאה, לנתח יחסים בין גדלים, צורות וצבעים וללמוד כיצד ליצור ממספר פריטים דבר שלם.

 

פיתוח כישורי מוטוריקה

מוביילים, נשכנים, רעשנים וצעצועים רבים נוספים נועדו לסייע לפיתוח כישורי מוטוריקה גסה ועדינה, שלב חשוב והכרחי בהתפתחות הילד.

כאשר הפעוט לומד כיצד להחזיק צעצועי בידיו מבלי להפילו, הוא מגיב לרעש ולמגע של הצעצוע, מנסה להכניסו לפיו ובתוך כך מפתח את המוטוריקה הגסה. ההורה יכול למשוך את תשומת לבו של הילד באמצעות הצעצועים השונים על מנת שזה ינסה לאחוז בצעצוע, לזחול אליו ולהכניסו לפיו. גם הליכונים, בימבה ומשחקי מרכז פעילות מתגלגלים חשובים להתפתחותו התקינה של הילד ולשיפור כישורי המוטוריקה שלו וכישורים נוספים.

 

פיתוח תחושת הביטחון

משחק משותף עם הילד תורם לביטחונו העצמי, וחשוב לעודד אותו במהלך המשחק והבילוי המשותף.

יש מגוון משחקי קופסה כמו משחקי זיכרון, בינגו, מבוכים, קלפים, לוח עם פטיש ומסמר, התורמים לבילוי משותף, ומסייעים להורה לעודד את הילד כאשר הוא מצליח, וגם כאשר הוא מתקשה אך לא מוותר על ניסיונותיו להשלים את המשימה.  

 

מידע ורעיונות נוספים תמצאו באתר להלו מתנות ליולדת, משחקים לילדים ועוד.

 

 

שלכם,

צוות אמאבא

 


עוד באותו נושא

התגובות שלכם ...

מוצרי החודש

אני מרגיש

ספר ההפעלה הנפלא של דן שטאובר מעודד ילדים לדבר על רגשות ולפתח תקשורת טובה. מומלץ!