מצוות ארבעת המינים היא אחת המצוות המרכזיות בחג הסוכות. ארבעת המינים מרמזים לארבעת שכבות הציבור שמהן מורכב עם ישראל, כולם יחד נושאים בעול שליחות המצוות.

לאתרוג יש טעם וריח. ללולב יש טעם אך אין לו ריח. ההדס מפיץ ריח נעים, אך אין בו טעם ואילו ענפי הערבה הם חסרי טעם וריח כאחד.

 

בואו ניקח את ארבעת המינים לעולם הגשמי שלנו:

טעם – ייצג את ההתנהלות הכלכלית של האדם.

ריח – ייצג את כמות המשאבים (כסף) שברשותו.

 

נתחיל:

לאתרוג יש גם כסף וגם מודעות והתנהלות כלכלית נכונה. הוא יודע לשמור על הכסף שלו, להשתמש בו בתבונה, לחסוך שצריך ולהשתמש כשנדרש. ככל שההתנהלות שלו נכונה יותר, הריח שלו חזק יותר. ככל שהריח חזק יותר –הטעם – טעם גן עדן. לכן האתרוג מושלם. יש לו את הכל.

 

הלולב בבעיה. יש לו את המודעות לכסף וההבנה כיצד להשתמש בו אבל לצערו פשוט אין לו כסף. מה הוא יכול לעשות? לשאוף לשנות את המצב. הלולב, ההדס והערבה מאוגדים ביחד משום הידור מצווה. הלולב יכול לסייע ולהסתייע בחבריו המחוברים לו: לתת טעם ולקבל ריח: מכוון שהוא יודע להתנהל נכון, במידה וחבריו יסייעו לו נקודתית עם משאבים – הוא כבר ידע להפיק את מקסימום היכולת מהסיוע. והרי לתמר יש פירות טעימים...

 

להדס יש המון כסף. אבל הוא לא יודע להתנהל איתו. הוא מפזר את ריחו לכל עבר, מתהדר בריח הטוב. מכוון שאין לו טעם הוא אינו מתכנן נכון את משאב הריח לתקופות של בצורת, תקופה העלולה ליבש את עליו ולהפחית את הריח הטוב בו הוא כל כך מתגאה.

 

הערבה, היא ממש בבעיה. לא רק שהיא לא יודעת מה לעשות עם הכסף, גם אין לה. הערבה חייבת מקורות מים תמידיים כדי לשרוד. מישהו שיעזור לה באופן קבוע לשרוד ולפרוח, היא לא יכולה לגדול בזכות עצמה והשימוש בה הוא בעיקר לנוי . לא פלא שהיא ערבה בוכיה...

 

אז גם ארבעת המינים שלנו מייצגים, כמו במקור, רבדים שונים מהאוכלוסיה.

האתרוג הוא הדוגמא שלנו להתנהלות כלכלית נכונה המביאה שכר בצידה, או אם נחזור למקורות, גם מצוות וגם מעשים טובים. במשך החג האתרוג נשמר בקפדנות, ולעתים אף מושם בקופסה מיוחדת - יפה ומהודרת - כדי שלא ייפגם.

ובענייננו – אנחנו חייבים לשמור על ההתנהלות הנכונה שלנו כדי שהכסף שאנחנו עובדים כל כך קשה עבורו יישמר וימומש בצורה האופטימלית.

 

איזה מין מארבעת המינים אתם? ומה הייתם רוצים להיות?

 

 

חג שמח!

 

 

על הכותבת:
יפעת בכר,
מנכ"ל "אפשר גם אחרת"
הרצאות, סדנאות וליווי כלכלי למשפחות
חמשת הצעדים לחופש כלכלי
טלפון: 053-62-80809 | אתר: www.efshargam.com
הצטרפו אלי בפייסבוק https://www.facebook.com/efshargam

 


עוד באותו נושא

ילדים, כסף ושנה חדשה

פתיחתה של השנה היא עיתוי מצויין כדי לשבת עם הילדים ולשוחח איתם על היעדים והשאיפות שלהם לשנה שבפתח.

איך להתכונן לחופש הגדול?

כשבידינו כל הנתונים נוכל לדעת כמה חופש נוכל לקחת מהעבודה, או שנאלץ לא לקבל לקוחות, ולחלופין להיעזר במטפלת, בייביסיטר, הורים, אחים....

התגובות שלכם ...

מוצרי החודש

אני מרגיש

ספר ההפעלה הנפלא של דן שטאובר מעודד ילדים לדבר על רגשות ולפתח תקשורת טובה. מומלץ!

הורים לילדים – מה אתם מחפשים?