חניכיים ושיניים בריאות חשובות לבריאות הכללית של ילדכם. מסיבה זו, קרוב לוודאי שרופא הילדים ישוחח אתכם על הרגלים דנטליים טובים עוד לפני שהשן הראשונה של הילד הופיעה.

האקדמיה האמריקנית לרפואת ילדים (ה-AAP – the American Academy of Pediatrics) מדווחת כי עששת היא המחלה הכרונית הנפוצה ביותר במדינה: עששת נפוצה פי חמישה יותר מאסטמה ויותר מ-40% מהילדים סובלים מעששת עד שהם מגיעים לגן הילדים!

זאת ועוד, ילדים עם עששת בשיני החלב נמצאים בסיכון הרבה יותר גבוה לסבול מחורים בשיניים הבוגרות שלהם.

 

אנשי מקצוע בתחום הבריאות יודעים שעששת היא מחלה שברוב המקרים אפשר למנוע אותה.

בגלל הגורמים שיוצרים את העששת והגיל שבו העששת מתחילה, הצעדים האידיאליים למניעתה צריכים להתחיל לפני הלידה, כשהאישה בהיריון, ולהמשיך עם האם הצעירה והתינוק כשהוא בגיל של כ-6 חודשים.

 

בימינו, גם רופאי הילדים, ולא רק רופאי השיניים, מודעים יותר לעובדה שאם יחנכו את ההורים לבריאות פה טובה יותר, יוכלו לסייע למניעת עששת מיותרת בקרב התינוקות.

ואכן, אפשר לשמור על הילדים מפני עששת, אם מתחילים בטיפול מוקדם ככול האפשר.

 

הנה מספר צעדים למניעת בעיות בשיניים שיעזרו לשמור על החיוך היפה והבריא של ילדכם.

1. בדיקת שיניים

ה-AAP ממליצה לראות רופא שיניים בגיל צעיר. רצוי שהילד שלכם יבקר אצל רופא השיניים בשנה הראשונה להולדתו. טיפול מונע מוקדם לא רק משפר את בריאות הפה אלא גם חוסך כסף בטווח הארוך.

החל מהשבועות הראשונים לחייו של התינוק, חשוב שההורים יבססו יחד עם הרופא את כללי ההתנהגות למען בריאות פה טובה.

2. רכישת הרגלים היגייניים טובים

חשוב לצחצח שיניים כבר מההתחלה, אפילו לפני שהתינוק הצמיח ולו שן אחת בלבד. אתם יכולים לצחצח בעדינות את החניכיים. השתמשו במברשת שיניים לתינוקות ספוגה במים, או נקו את החניכיים במטלית רכה.

כאשר מופיעות השיניים הראשונות, צחצחו פעמיים ביום עם מברשת שיניים ומשחת שיניים לתינוקות שמכילה פלואוריד.

התחילו את השימוש בחוט דנטלי כאשר שתיים משיני התינוק נוגעות זו בזו. שאלו את רופא השיניים על טכניקות הניקוי ועל תדירות הניקוי. יש רופאים שממליצים על מי שטיפה לפעוטות שכבר יודעים לירוק באופן רצוני.

צחצחו שיניים ונקו אותן בחוט דנטלי לפני השינה. לאחר מכן אל תתנו לילד כל מזון או משקה, מלבד מים, עד למחרת בבוקר.

 

3. שמרו על תזונה בריאה לתינוק

בחרו במשקאות ובמזונות שאין בהם הרבה סוכר. תנו לילד פירות וירקות במקום ממתקים ועוגיות. היזהרו עם פירות יבשים, כמו צימוקים, כי אלה נצמדים בקלות לחריצי השיניים ויכולים לגרום לעששת אם לא מנקים את השיניים ביסודיות.

 

4. מנעו עששת

אין להרדים את התינוק או הפעוט עם בקבוק מיץ, חלב או פורמולה כלשהי. משקאות אלה מכילים סוכר. נוזלים ממותקים נצמדים לשיניים, מזינים את החיידקים ועלולים לגרום לעששת. אם אתם חייבים לתת לילד בקבוק במיטה, וודאו שהוא מכיל רק מים. אם התינוק משתמש במוצץ על תטבלו אותו במשהו מתוק כמו סוכר או דבש. ובכלל, כשהילד מתקרב ליום ההולדת הראשון שלו, עדיף ללמד אותו לשתות מכוס במקום מבקבוק.

לסיכום, בדרך כלל רופא השיניים ירצה לראות את הילד שלכם כשהוא קרוב לשנה או 6 חודשים לאחר צמיחת השן הראשונה. בביקור הראשון הרופא יוכל לבדוק בקלות את השיניים של הילד ולקבוע את תדירות הביקורים הבאים לשם מעקב אחר מצב השיניים.

 

 

למידע נוסף בנושא שמירה על בריאות השיניים כנסו לפה

 


עוד באותו נושא

שנים בשמים

ספר חדש המלמד ילדים קטנים על סודות גרמי השמים, תופעות טבע ועל חשיבות הלילה.  גם תופעת טבע שכיחה הופכת באמצעות הדמיון לביקור פתע של הירח בממלכת היום.

התגובות שלכם ...

מוצרי החודש

אני מרגיש

ספר ההפעלה הנפלא של דן שטאובר מעודד ילדים לדבר על רגשות ולפתח תקשורת טובה. מומלץ!

הורים לילדים – מה אתם מחפשים?