כמה חיכינו לשאלה הזו. שנה שלמה. במשפחות רבות השאלה הזו מעוררת אמוציות: מי מארח, על מי נופל העול, מי שוטף כלים, מי מכין דגים טעימים יותר... ויש עוד נושא שתמיד על הפרק אבל לא מדברים עליו: זו עומדת להיות הוצאה כספית גדולה.

אנחנו, כל המשפחה יחד, הגענו לקראת החגים לתובנות שעשו טוב לכולם:

ראשית, עשינו תורנות אירוח חגים מסודרת בין האמהות: כל אחת יודעת בדיוק מתי תורה לארח ויש סבב קבוע והוגן לכולם.

שנית, קבענו מראש מה כל אחד מביא: הרי לא יתכן שכל העול (הקניות, סידור השולחן, שטיפת הכלים, האירוח...) ייפול על המשפחה המארחת בלבד. לכן, בעלי המשפחות קיבלו מטלת בישול, ועל הרווקים שטרם מנוסים בבישולים הוטל לרכוש מוצרים נלווים (שתיה, כלים חד פעמים ועוד). הסבתות אחראיות לאוכל המסורתי. כך יוצא שלכל אחד מהאורחים יש חלק גם בהוצאה הכספית לערב.

מעבר לכך שבזמן חלוקת המטלות אנחנו יודעים כמה אנשים עשויים להתארח וכמויות האוכל מבושלות בהתאם.

 

גם נושא המתנה למארחים עבר שדרוג. מכירים את המשפט "לא הייתם צריכים"? משמעותו למעשה היא "תודה אבל את זה אנחנו לא צריכים...". החלטנו כי במקום שכל משפחה תוציא סכום כסף גדול על מתנה שלא נדרשת, נאסוף סכום כסף שיתחלק בין כולם ונקנה מתנה למארחים על פי בקשתם. גם הורדנו עלויות וגם העלנו את שביעות הרצון.

 

ועוד מספר הרגלים שאימצנו וחוסכים הרבה כסף:

עריכת קניות: רשתות השיווק מלאות במבצעים על מוצרים לחגים. רכשו בדיוק את המוצרים הדרושים בכמויות הדרושות לכם הקפידו לצאת לסופר עם רשימה מסודרת, אל תתפתו לרכוש מוצרים שלא התכוונתם לקנות, רק משום שהם במבצע. הימנעו ככל הניתן מהשלמות של רגע האחרון בחנויות הנוחות היקרות. מותר לפצל את הקניות אם יש מבצעים משמעותיים. אל תתעצלו.

ביגוד: בדקו את המשמעות התקציבית של הוצאה זו. אם החלטתם לקנות בגדים חדשים, נסו למצוא חנויות פחות יקרות, או לקנות רק פריטים משלימים להעשרת המלתחה. אפשר למצוא חנויות בהן מבצעי סוף העונה. אם יש ברשותכם כרטיס מועדון של רשת מסוימת, עשו את המאמצים לרכוש רק ברשת הזו ולזכות בהנחה לה אתם זכאים מתוקף היותכם חברי מועדון.

תכננו את ימי החופשה: בסוכות נהנים תלמידי בתי הספר מחופשה ארוכה יחסית. ערכו תכנית מסודרת של הוצאות וכן תכנית פעולה לימי החופשה. חפשו אטרקציות חינמיות או מוזלות, בקרו בגנים לאומיים ומסלולי טיול בטבע, הצטיידו באוכל מהבית (גם יותר זול וגם יותר טעים). בכדי ליהנות לא צריך להוציא הרבה מאוד כסף.

 

שהשנה החדשה תביא אותה לשפע של בריאות, אושר, הצלחות, פרנסה טובה, ושתמיד יהיו רק שמחות.

שנה טובה!

 

 

על הכותבת:
יפעת בכר,
מנכ"ל "אפשר גם אחרת"
הרצאות, סדנאות וליווי כלכלי למשפחות
חמשת הצעדים לחופש כלכלי
טלפון: 053-62-80809 | אתר:  www.efshargam.com
הצטרפו אלי בפייסבוק https://www.facebook.com/efshargam

 


עוד באותו נושא

מאפינס תפוחים של ליבנת

חגי תשרי הם הזדמנות מצוינת למאפי תפוחים למיניהם. הכינו עם הילדים מאפינס תפוחים קלילים וטעימים

התגובות שלכם ...

מוצרי החודש

אני מרגיש

ספר ההפעלה הנפלא של דן שטאובר מעודד ילדים לדבר על רגשות ולפתח תקשורת טובה. מומלץ!

הורים לילדים – מה אתם מחפשים?