האם בריא לילדים ללכת יחפים כמה שיותר, או שעדיף לרוץ לקנות להם נעליים כבר בצעד הראשון? ומה עושים כשהבהונות של הפעוט פונות כלפי פנימה? כל התשובות - בכתבה הבאה.

האם ילדים צריכים מדרסים?

במשך שנים, המליצו המומחים על נעליים מיוחדות לילדים עם כף רגל שטוחה או בהונות מכופפות שפונות פנימה. שני מצבים אלה בולטים למדי כאשר הילד מתחיל ללכת. לאחר מספר שנים, בדרך כלל כשהילד מגיע לגיל 4 עד 6, ההורים מתחילים לדאוג ומביאים את הילד לרופא להערכה. היום, הרפואה האורטופדית מבינה טוב יותר את התהליך הטבעי של התפתחות כף הרגל, ויכולה להמליץ על הטיפול האישי המתאים לילד.

 

השפעת עמדות תרבותיות על התפתחות כף הרגל

כבר עשרות בשנים ידוע שכף הרגל מאופיינת בכמה בעיות ביומכניות במצב הטבעי שלה. חוקרים בחלקים שונים של העולם זיהו כמה מאפיינים ספציפיים שנמצאו אצל ילדים שגודלו יחפים, ללא נעליים:

* היעדר עיוותים בכף הרגל, כולל נפיחויות וכיפוף של עצמות הבהונות (hammertoes).

* התיישרות של האצבעות ועצמות המסרק בכף הרגל, ויצירת התפרשות של הבהונות.

* ניידות מצוינת, במיוחד של קדמת כף הרגל.

אחד המחקרים מצא כי בקרב אלה שנעלו נעליים לעתים רחוקות, רוב הבעיות בכף הרגל היו תוצאות של פציעה או זיהום ואילו מקרים של כפות רגליים שטוחות ובהונות מכופפות היו די נדירים.

אבל, בתרבות שלנו הילדים נוהגים לנעול נעליים מהרגע שבו הם מתחילים ללכת, וחלקם סובלים משתי בעיות נפוצות בכפות הרגליים: כף רגל שטוחה ובהונות מכופפות.

 

כפות רגליים שטוחות

הקשת האורכית מתפתחת בדרך כלל במהלך שש עד עשר השנים הראשונות של הילד. ילד יפתח קשת גמישה יותר כאשר הוא הולך יחף. לכן, חשוב לעודד את ההורים לתת לילדים ללכת יחפים בכול הזדמנות אפשרית ולבחור בנעליים שמבוססות על פונקציונליות ולא רק על סגנון ועלות.

 

בהונות מכופפות

מצב זה מתייחס לאחת התלונות הנפוצות ביותר בקרב ילדים. באופן היסטורי, שינויים בנעליים נועדו לתקן את הבעיה. אבל מחקרים שנערכו בעשורים האחרונים מראים שלהתערבויות שכאלה לא הייתה השפעה משמעותית על המצב. ההמלצה הטובה ביותר היא לנעול נעליים טובות ולהתמקד בפעילויות ספורט שמפתחות שרירי רגליים מאוזנים.

 

נעליים מומלצות

הרוב המכריע של הילדים לא צריך לנעול נעליים מיוחדות. נכון להיום רק לעתים רחוקות מומלץ שהילד ינעל נעליים "מתקנות", וגם אז רק כאשר בעיית ההליכה היא משמעותית ולא ניתן לפתור אותה על ידי נעילת נעליים טובות ועל ידי שימוש נכון בשרירי הרגליים במהלך הפעילות היומיומית הרגילה.

סימן ההיכר העיקרי של נעל טובה הוא סוליה גמישה. למעשה, הנעליים הטובות ביותר לילדים הן אלה שמאפשרות להם לתפקד כאילו היו ללא נעליים. זה אומר שהנעל צריכה להציע מספיק מקום ונוחות לכף הרגל (נעל ארוכה ורחבה דיה). תמיכה יוצאת דופן או מגבילה אינה נחוצה ועלולה לעכב את ההתפתחות הרגילה של הביומכניקה של כף הרגל.

ההורים צריכים לשים לב ולא לרכוש גרסאות לנוער של נעלי ספורט למבוגרים. סוליות עבות עם גומי לא גמיש הן נעליים שעלולות להפריע לצמיחה הנורמלית של הקשתות בכף הרגל. בעיה נפוצה אחרת היא נערות שמתגנדרות בנעלי עקב מחודדות. נעליים אלה עלולות לתרום לבעיות בכף הרגל בעתיד.

 

מדרסים לילדים

ברוב המקרים ילדים לא זקוקים למדרסים מותאמים אישית עד בערך גיל 6. אם בשלב זה הילד עדיין לא פיתח קשת נורמלית, או שכיפוף הבהונות נמשך – ייתכן שיהיה צורך במדרסים. זה נכון במיוחד לילדים שפעילים בחוגי אתלטיקה וספורט. במקרים אלה, תמיכה של מדרסים מותאמים אישית בקשתות תוכל לשפר באופן משמעותי את ביצועי ההליכה והריצה. במקרים אחרים, ילדים רבים ייהנו מנעילת נעליים "הגיוניות" וגמישות.

 

 

 

שלכם,

צוות אמאבא

 


עוד באותו נושא

כיצד תינוק רואה את העולם - חודש אחר חודש

חוש הראייה הינו ללא ספק החוש החשוב ביותר מכל החושים. בתינוק, התפתחות הראייה היא קריטית להמשך החיים הבוגרים.

התגובות שלכם ...

מוצרי החודש

אני מרגיש

ספר ההפעלה הנפלא של דן שטאובר מעודד ילדים לדבר על רגשות ולפתח תקשורת טובה. מומלץ!

הורים לילדים – מה אתם מחפשים?