החופש הגדול הוא זמן לנוח, לנפוש ולצבור כוחות לשנת הלימודים הבאה. אבל אם יש לכם ילד שעולה לכיתה א', החופש הגדול הוא גם בדיוק הזמן להתחיל להתכונן למעבר לביה"ס ולהגיע מוכנים יותר ליום הגדול.

נצלו את החופש - התכוננו לכיתה א'

אתם בוודאי מכירים את תופעת הקורסים השונים שנועדו לעזור לילדים להגיע מוכנים כמה שיותר לכיתה א‘, אולי רכשתם חוברות לחופש כדי שילדיכם יוכלו לתרגל את כתיבת האותיות, ואולי הם אפילו כבר יודעים לקרוא ולכתוב כמה מילים או משפטים. אבל זה לא כל מה שחשוב לחזק עם המעבר מחצר המשחקים של הגן אל כיתת הלימוד בביה"ס.

 

אז מה אנחנו יכולים לעשות כעת, בחופש, כדי שהילדים יגיעו כמה שיותר מוכנים ליום הראשון של כיתה א‘?

 

ארגון תיק

קיץ, חופש גדול ואתם יוצאים לטיול או לחופשה? הניחו לילדים לארגן לעצמם את התיק שייקחו איתם עם כל הציוד שהם צריכים. אגב, גם במהלך הטיול/חופשה נסו לאפשר לילדים להיות אחראים על התיק שלהם, על פריקת החפצים והחזרתם אליו. כל אלו הן מיומנויות חשובות שהילדים יזדקק להן במהלך לימודיהם בביה"ס.

 

מעורבות בתהליך

הניחו לילדים להיות מעורבים בהכנת הציוד הדרוש לביה"ס. בין אם אתם הולכים יחד לקנות את הציוד והילקוט, ובין אם להביא הכל הביתה בשקיות ואז לפתוח אותן יחד ולערוך טקס לעיטוף המחברות והספרים. הדביקו יחד מדבקות עם שם על כל הציוד, וודאו שהילדים מזהים את שמם ואת הציוד שלהם.

 

בדיקות רפואיות כדי למנוע תקלות

יש בעיות רפואיות שונות שעשויות למנוע מילדיכם להתקדם בלימודים או לגרום למורה לתייג אותם כבעלי לקות כלשהי. לכן חשוב לבצע לפני תחילת הלימודים בדיקת שמיעה, בדיקת ראייה ומיקוד ראייה.

 

עידוד לעצמאות

עודדו את הילדים לבצע מטלות שונות בבית, ורצוי שתטילו עליהם אחריות בדמות מטלה קבועה משלהם כגון: האכלת חיית המחמד, עריכת השולחן לארוחת הערב או פינוי המדיח. יחד עם זאת הפסיקו בהדרגה לעשות עבורם דברים שהם מסוגלים לעשות בעצמם ושנהגתם לבצע עד היום. חלק גדול בשוני בין הגן לכיתה א‘ הוא ברמת העצמאות שהילדים נדרשים לה, וככל שילמדו לתפקד באופן עצמאי מוקדם יותר - כך יהיה להם יותר קל להסתגל לשינוי.

 

אפשרו לילד לשתף

דברו עם ילדיכם ותנו להם להביע את רגשותיהם. הסבירו להם שזה בסדר להתרגש, לפחד, לחשוש, לשמוח. ספרו להם מה אתם מרגישים ואיך אתם הרגשתם כשעליתם לכיתה א‘. אם הם מסרבים לדבר, אפשרו להם להביע את רגשותיהם בדרכים יצירתיות אחרות כמו: ציור, משחק, פיסול... העיקר שתהיו שם עבורם כשהרגשות, בסופו של דבר, יעלו.

 

ובכל זאת... קצת מוטוריקה

חלק בלתי נפרד מההצלחה בכיתה א‘ קשור למוטוריקה - גסה ועדינה. הנה כמה רעיונות שאפשר ליישם ממש עכשיו בחופש הגדול כדי לשפר אותה.

מוטוריקה גסה: משחקי כדור של זריקה/תפיסה/קליעה לסל, משחקי מריצה (מישהו תופס את הילד ברגליים והוא הולך באמצעות הידיים), צביעת קיר (ילדים מאד נהנים מזה) וכמובן שאפשר להצמיד לוח במיקום גבוה ולצבוע אותו ולא את הקיר עצמו, ועוד.

מוטוריקה עדינה: משחקים עם אטבי כביסה (תליית כביסה, כיווץ כדורי נייר וניסיון לכידתם באטבי כביסה, אפשר לרשום מספרים על דפים ולהצמיד אטבים לפי המספר וכו‘), משחק בבצק (יצירת נחשים וחיתוך נחשים באמצעות סכין פלסטיק, לישת כדורים בשתי ידיים ו/או ביד אחת, רידוד במערוך והכנת עוגיות, יצירת צורות בחותכני צורות, חריטה על הבצק בעפרון או במקל דק, וכו‘).

 

ולסיום:

התמקדו בטוב

העצימו את ילדיכם והבליטו את הטוב והמיוחד שבהם, ובמיוחד, לאור העלייה לכיתה א‘, בנושאים הקשורים למעבר לביה"ס. חזקו אותם בכל פעם שיעשו משהו שמדגיש כמה הם כבר גדולים, בכל פעם שהם עושים משהו חדש שמציג יכולת הקשורה לכיתה א‘ ועוד. שבחו ועודדו אותם וכך תגדילו את המוטיבציה שלהם עם פתיחת שנת הלימודים.

 

 

בהצלחה!

 

 

שלכם,
ליאת גולדשטיין
האמא של אמאבא

 


עוד באותו נושא

חופש גדול

עשר וחצי בלילה הילדים כבר במיטות ואני עם כוס קפה בשקט במרפסת מנצלת את רגעי הדממה האחרונים שנותרו לי . מחר חופש גדול.

התגובות שלכם ...

מוצרי החודש

אני מרגיש

ספר ההפעלה הנפלא של דן שטאובר מעודד ילדים לדבר על רגשות ולפתח תקשורת טובה. מומלץ!