לפני מספר חודשים ילדת, בשעה טובה, את הפצפון/פצפונת שלך. כעת חופשת הלידה הסתיימה, ואת צריכה (או "נאלצת", תלוי עד כמה שהותך בבית בחודשים אלה היתה נעימה ונינוחה ועד כמה קשה לך להתנתק מהשגרה החדשה שפיתחת בחודשים האחרונים) לשוב לעבודה.

בחזרה לעבודה: לעבור לבקבוק או להמשיך בהנקה?

אולם, גם תינוק לאם עובדת צריך לאכול איכשהו, ולכן, אם אינך נמנית על ברות המזל שעובדות מביתן, ניצבת בפניך דילמה כפולה: האם להמשיך להניק או להעביר את העולל/ה ליניקה מבקבוק, ואם המדובר ביניקה מבקבוק - האם לשאוב חלב או לעבור לתחליף חלב אם?

 

חלב אם או תחליף חלב?

הידעת שהרכב חלב האם משתנה בהתאם לגיל התינוק וצרכיו? ויותר מכך, אף במשך סייקל הנקה אחת, משתנה הרכב החלב, בהתאם לצרכי התינוק: בדקות הראשונות מדובר בחלב נוזלי (שמטרתו להרוות את צמאונו של היונק) ואוקסיטוצין, המרגיע את האם והיונק. בהמשך, החלב הופך להיות סמיך ועשיר בחלבונים (החיוניים להתפתחות המוח), ובסיום, הוא הופך לעשיר ושומני (מה שגורם לתינוק לעלות במשקל). זו היא, אגב, הסיבה, שמומלץ להשלים סייקל הנקה משד אחד, ולא להעביר את התינוק לשד השני באמצע הסייקל.

 

בנוסף לכך, ידוע שתינוקות הניזונים מחלב אם מפתחים מערכת חיסונית טובה יותר מתינוקות המוזנים מתחילת חייהם בתחליף חלב אם. עם כל הטכנולוגיה המפותחת, חלב האם מספק לתינוק שלך את המענה המתאים ביותר לצרכיו, ולכן, אם את יכולה לאפשר זאת לעצמך (ולו), הנקה או שאיבת חלב אם והזנתו מבקבוק - הם המצב האולטימטיבי.

 

הנקה או בקבוק?

הנקה היא פעולה אינטימית, המחזקת את הקשר הכל-כך חשוב בינך לבינו. מגע עורך החשוף בלחיו, חום גופך והריח שלך מהווים עבור התינוק היונק את ה"עוגנים" הראשונים שלו בעולם שמחוץ לרחם. בחודשים הראשונים, אלה הם הדברים המוכרים לו, המרגיעים אותו. אולם, גם כאשר את מאכילה אותו מבקבוק (בתחליף חלב אם, או בחלב שנשאב משדייך לפני כן), תוכלי לתת לו חוויה קרובה ככל האפשר לחוויית היניקה, כאשר תאכילי אותו מבקבוק, כאשר פלג גופך העליון חשוף. כך, תוכלי ליצור חוויה המדמה הנקה, גם, כאשר, מסיבות שונות, אינך יכולה באמת להניק אותו.

 

אשה עובדת ואם אובדת?

אם שעות עבודתך אינן שעות נוחות במיוחד, סביר להניח שבמסגרת חזרתך לעבודה, תאלצי לוותר על חלק מההנקות (ואולי אף ההאכלות מבקבוק שלו) במהלך היום. אם, לפני יציאתך לעבודה, קיבלת את ההחלטה שתמשיכי להזין את התינוק/ת בחלב אם (אשר, כאמור, מהווה את המזון האולטימטיבי, עבור רוב התינוקות היונקים), תוכלי לשאוב חלב ולאכסן אותו במקרר. כך, התינוק יוכל ליהנות מכל היתרונות של חלב האם, בעוד את תוכלי לשוב לעבודתך. שאיבת חלב תסתפק לך פתרון זמין ויעיל. אולם, גם במקרה כזה, הקפידי על מספר מסוים של פעמים ביום, בהן את מניקה אותו משדיך, או מבקבוק חלב שנשאב קודם לכן, על מנת לחזק את הקשר הבלתי אמצעי ביניכם.

 

 

ובכל מקרה, לא משנה מה החלטת, שיהיה מזל טוב ושתגדלי אותו/ה בכיף ובאהבה!!

 

 

שלך,

צוות אמאבא

 


עוד באותו נושא

התגובות שלכם ...

מוצרי החודש

אני מרגיש

ספר ההפעלה הנפלא של דן שטאובר מעודד ילדים לדבר על רגשות ולפתח תקשורת טובה. מומלץ!

הורים לילדים – מה אתם מחפשים?