בין אם יוקר המחיה והצורך ביציאת שני בני הזוג לעבודה או הרצון של הורים לקריירה או הגשמה עצמית, במשפחות רבות לוקחים סבא/סבתא חלק גדול בגידול הנכדים.

החיים המשתנים במדינת ישראל של המאה ה-21 הביאו עימם שינויים רבים לאורח החיים של הורים. הרצון לקדמה, קריירה, תחביבים ושאר שאיפות אישיות, שהיו פחות דחופות להורים בדור הראשון והשני בארץ, הן היום חשובות יותר ואפילו כורח המציאות.

 

בין אם זו רמת החיים שעלתה ללא היכר או השאיפה לקריירה - היום מפרנס אחד בבית זו לא חלק מהמציאות היום יומיות והדבר משפיע מאוד על חיי המשפחה. מציאות זו הביאה את הסבים והסבתות לקחת חלק חשוב יותר בחיי הילדים, דבר שיש לו השפעות שליליות וגם חיוביות על חינוכם וכמובן גם השפעה משמעותית על חיי המשפחה המורחבת.

 

סבא וסבתא כמחנכים

היתרונות של סבא וסבתא ברורים: יש להם הרבה יותר זמן פנוי והם גם נהנים לבלות עם הנכדים זמן איכות. יתרון משמעותי נוסף שיש לסבא וסבתא הוא שהם כבר בעלי שנים רבות של ניסיון בגידול ילדים ולכן יש להם מגע מנוסה ורך ולרוב הם יעמדו במשימה ללא תקלות מיוחדות בניגוד לדוד ולדודה שאולי מעט חסרי ניסיון.

 

החיסרון המשמעותי הוא שסבים כבר עברו את השלב בחיים שבו הם מרגישים שהם צריכים "לחנך". הם מרגישים פחות שזה מתפקידם להקנות משמעת וערכים לילדים והם נהנים יותר לפנק ולהעביר את הזמן בכיף עם הנכדים. הדבר כמובן יכול להועיל לילדים, עד מידה מסוימת, ואף יכול להזיק להם אם הילדים מבלים זמן רב עם סבא וסבתא ומעט מידי זמן עם ההורים.

 

חשוב לזכור – קבלת האוטוריטה שלכם בפני הילדים ויצירת קשר נכון ואוהב תלוי בהרבה גורמים, אך הגורם החשוב מכולם הוא בילוי זמן משותף יחדיו. אם המציאות מכתיבה לכם מצב שבו הילדים נמצאים זמן רב עם סבא וסבתא חשוב שתעשו תיאום ציפיות מלא לגבי מה מותר ומה אסור לילדים לעשות וחשוב כי לא תהיה שבירה של הסמכות ההורית. אין הדבר אומר שסבא וסבתא צריכים להיות קשים עם הנכדים, אלא פשוט להיות חלק מהסמכות ההורית.

 

בייביסיטר בדיור המוגן

בית דיור מוגן בתל אביב ובכל מקום בארץ מאפשר מגורים איכותיים לקשישים עצמאיים והוא אחד המקומות בהם אפשר לצפות בתופעת סבים-הורים בשיא תפארתה, שהרי מדובר במתקן מפואר שהילדים נהנים להתרוצץ בו והדיירים כמובן נהנים לעשות בייביסיטר לנכדים במקום שמוכר להם והם יכולים להסתדר בקלות.

 

בכל אופן, על מנת להעצים את הסמכות ההורית ולוודא שזמן הבייביסיטר יעבור ללא תקלות, אנו ממליצים לבלות זמן איכות גם כל המשפחה יחדיו – סבים, הורים וילדים.

 

 

שלכם,

צוות אמאבא

 


עוד באותו נושא

התגובות שלכם ...

מוצרי החודש

אני מרגיש

ספר ההפעלה הנפלא של דן שטאובר מעודד ילדים לדבר על רגשות ולפתח תקשורת טובה. מומלץ!

הורים לילדים – מה אתם מחפשים?