"אם ברצונכם לנווט בין גלי האוקיינוס של בית הספר היסודי, תמיד תוכלו להיעזר בחוקי המגניבות של ג'ייק!" ספר ראשון בסדרה המצחיקה, הכייפית והמצליחה לילדים, שכתב ג'ייק מרשונט כשהיה בן 12 בלבד, תלמיד כיתה ז'. זהו סיפורו האמיתי.

כשמשפחתו של ג‘ייק מתיוס מחליטה לעבור מפלורידה השמשית למרילנד האפרורית, הכל נראה מסובך עבורו: בית ספר חדש, מורים חדשים, בריונים חדשים. ג‘ייק נופל מחדש לתחתית סולם הפופולריות אבל הוא נחוש לרכוש חברים חדשים ולטפס שוב למעלה בעזרת קלפי הילדים שהוא מצייר ובעזרת הכישרון המיוחד שלו - המגניבות.

 

הספרים בסדרה כתובים כמו יומן, מודפסים בפונט דמוי כתב יד, ומלווים באיורים הומוריסטיים ותמונות מבדחות. הם מעניינים, מצחיקים, כיפיים ונחמדים, וקל מאוד לקרוא אותם.

 

כותב הספר הוא ג‘ק מרשונט, המתגורר עם אמו, אביו ואחותו הגדולה בפלורידה. נוסף לכתיבה ג‘ייק אוהב לשחק לקרוס ולעצבן את אחותו, אלכסיס.

וכך כותב ג‘ייק מרשונט על עצמו באתר שלו:

"שלום, אני ג‘ק. אני ילד אמריקאי טיפוסי שאוהב לעשות ספורט, לבלות עם חברים ולזרוק כדורי שלג בחורף. אני גר במרילנד עם אמא ואבא שלי, וכן, באמת יש לי אחות גדולה מרושעת כמו זו שכתבתי עליה בספר. הספר שכתבתי הוא בעצם חצי ביוגרפי ויש בו הרבה דברים מהחיים האמיתיים שלי.

התחלתי לכתוב בבית הספר היסודי – לא בגלל שהיה לי איזה דחף בלתי נשלט להוציא את המחשבות שלי אל הנייר, אלא בגלל שאמא שלי הכריחה אותי לכתוב. אתם מאמינים? זה היה חלק מהמזימה הנוראית שלה להרוס לי את חופשת הקיץ. אבל אחרי כמה שנים של תרגול, התחלתי ליהנות מהכתיבה. התחלתי גם לקרוא הרבה, ומה שממש הרגיז אותי זה שרוב הספרים לגילאים שלי היו מיועדים לבנות. אז יום אחד החלטתי לכתוב ספר שמבוסס באופן רופף על החיים שלי – ספר מנקודת המבט של בן שבו הוא מספר על איך זה להיות ילד חדש בבית הספר, ועל כל הטיפוסים המוזרים והמעצבנים שהוא פוגש שם.

 

כשסיימתי לכתוב את הספר, חשבתי שהוא ממש מצחיק (בלי להשוויץ). הראיתי אותו לכמה מהחברים שלי וגם הם חשבו שהוא מוצלח, אז החלטתי לנסות להוציא אותו לאור. והנה אני והספר שלי כאן לפניכם. אני מקווה שגם אתם תאהבו אותו ותחשבו שהוא מצחיק ותספרו עליו לכל החברים שלכם. ואולי גם אתם תכתבו יום אחד ספר משלכם".

 


עוד באותו נושא

קופיקו - ערכת יצירה

סדרה חווייתית המשלבת ספר עם ערכת יצירה: באחד ערכת פלסטלינה ובשני ערכת עפרונות ציור!

התגובות שלכם ...

חוות דעת

אני רוצה להתחיל מהסוף: במשך שנים, ובעצם מאז שילדיי למדו לכתוב, נהגתי להכריח אותם לכתוב, כל אחד לפי הרמה וכמות הזמן הפנוי שלו. הם מעולם לא הודו לי על כך בינתיים, אבל כשקראתי את הספר החמוד הזה וגיליתי שהמחבר שלו הוא נער בן 12 קיבלתי פתאום תחושה כל כך אופטימית...

 

זה לא שהספר כתוב ברמה גבוהה במיוחד, או שיש בו תוכן מעמיק וחדשני במיוחד, אבל הוא חמוד, סוחף, אופטימי ומלא הומור, וכל ילד בסביבות גיל 9-10 יהנה לקרוא אותו ולהזדהות עם הגיבור שלו.

 

הספר, שכתוב בצורת יומן אישי, מתאר את קורותיו של הילד ג‘ייק שנאלץ לעבור עם משפחתו מפלורידה למרילנד, ובעקבות זאת גם ללמוד בבית ספר חדש וצריך למצוא חברים חדשים. בביה"ס הקודם היה ג‘ייק ילד פופולארי מאד ובמהלך הספר אנו מלווים אותו בניסיונותיו להפוך לפופולארי גם בביה"ס החדש, דבר שהוא עושה באמצעות "חוקי מגניבות" מיוחדים שהמציא.

בנוסף אנחנו מתוודעים ליחסים שלו עם אחותו הגדולה, אותה הוא מצליח להציג בצורה משעשעת כ"שטנית" ו-"מפלצתית" ועם זאת אנושית כדרכן של אחיות גדולות...

עוד אני חייבת מילה טובה על האיורים והטקסטים בכתב יד השזורים לכל אורך הספר, שמוסיפים המון לחוויית הקריאה ולהשלמת הדמות של ג‘ייק.

 

מקסים!

 

מוצרי החודש

אני מרגיש

ספר ההפעלה הנפלא של דן שטאובר מעודד ילדים לדבר על רגשות ולפתח תקשורת טובה. מומלץ!

הורים לילדים – מה אתם מחפשים?