הקיץ בפתח ועימו ההכנות לחופשה המשפחתית. הלחץ והמתח גוברים כאשר אנחנו מתקרבים ליום הנסיעה ומנהלים רשימות מפורטות מה לארוז לנו ולילדים? מה לא לשכוח בשום פנים ואופן?

ההתארגנות הופכת למורכבת יותר כשמדובר בחופשה עם בן משפחה או ילד שסובל מצליאק או רגיש לגלוטן, וחשוב להיערך לכך מראש, כדי להימנע ממצבים של "אין מה לאכול"...

 

לפניכם כמה המלצות לקראת היציאה לחופשה עם ילד או בן משפחה בעל רגישות לגלוטן:

1. בחירת המלון

כיום, ככל שעולה המודעות למחלת הצליאק ומגמות הבריאות תופסות מקום מרכזי יותר בעולם החופשות, בתי מלון מבינים שעליהם לספק פתרונות הולמים לכלל האוכלוסייה ועל כן מתארגנים בהתאם עם מזון ללא גלוטן לאורחיהם. עם זאת, לא כל בתי המלון עדיין הפנימו את העניין ולכן חשוב לברר זאת מול המלון טרם היציאה לחופשה.

אופציה נוספת אשר משאירה את השליטה בידיים שלכם אך גם מסורבלת יותר היא למצוא מלון/צימר/דירת נופש עם מטבחון בכדי להכין בעצמכם ארוחות ללא גלוטן, ובכדי לאחסן את המזון בקירור או הקפאה.

 

2. אכילה בחוץ

עברו על מסלול הטיול מבעוד מועד והכינו רשימת כתובות מסודרת מראש של מסעדות המציעות מנות ללא גלוטן, חנויות למוצרי טבע וחנויות לממכר מזון נטול גלוטן. אם אתם טסים לחו"ל ניתן לברר מראש באינטרנט אם יש עמותת צליאק במדינה בה אתם מתכוונים לבקר ולקבל מהם מידע.

בכל מקרה - הצטיידו מראש בתיק נשנושים או כריכים שיהיה אתכם למקרה שתתקשו למצוא אופציות מתאימות לארוחה בדרך.

 

3. דברו את השפה

למדו גם כמה מילים בשפת המקום הקשורות למחלת הצליאק ולמזון נטול גלוטן, כדי שתוכלו להסביר את בקשותיכם לתושבי המקום, במסעדה או במקום שבו אתם מתאכסנים.

 

4. בטיסה

חשוב לברר אם חברת התעופה מציעה ארוחה ללא גלוטן במטוס. במידה ואין אפשרות כזו, הביאו מזון מהבית שקל לארוז כמו דגני בוקר, חטיפים, כריך מלחם נטול גלוטן, ירקות ופירות.

 

5. צידה לדרך

במידה ואתם נוסעים ליעד שיש חשש כי לא תמצאו בו מוצרים ללא גלוטן, כדאי להצטייד מראש במזונות שאינם מתקלקלים כמו פריכיות, קורנפלקס, פסטה יבשה, פתיתים, חטיפים, עוגיות ושימורים.

 

6. אתרי מידע לקהילות חולי צליאק בחו"ל

באתר האינטרנט של חברת "שר" האירופית ניתן למצוא רשימת מאפיות וחנויות לממכר מזון נטול גלוטן ברחבי העולם, ואף לקבל מידע מועיל וטיפים על חופשות ביעדים שונים המותאמות לחולי צליאק. כתובת האתר: www.schaer.com.

מנוע חיפוש מוצלח במיוחד נקרא: www.glutenfreeroads.com/en ומציע חיפוש פשוט לפי מקום של חנויות, סופרמרקטים, מסעדות, מרכזי קניות ואתרי נופש המציעים מזון ללא גלוטן, לצד חוות דעת אישיות של מבקרים שהעלו באתר.

 

 

חופשה נעימה!!

 

 

על הכותבת:
עפרי בר-מאיר,
מנהלת השיווק בחברת "בר-אל", המובילה בארץ בפיתוח וייצור מוצרים ללא גלוטן.

 


עוד באותו נושא

תכנון החופש הגדול

החופש הגדול מתקרב אלינו בצעדי ענק, ועל ההורים להתארגן ללו"ז שונה לחודשיים ימים לערך. פתאום אין מסגרת מסודרת...

התגובות שלכם ...

מוצרי החודש

אני מרגיש

ספר ההפעלה הנפלא של דן שטאובר מעודד ילדים לדבר על רגשות ולפתח תקשורת טובה. מומלץ!

הורים לילדים – מה אתם מחפשים?