גמילה מחיתולים היא שלב שאצל חלק גדול מהילדים אורך זמן ואף כולל פספוסים לא מעטים. להלן חמישה משפטים שכדאי להגיד בזמן הגמילה כדי לצלוח את התהליך יותר בקלות.

להלן חמישה משפטים שכדאי להגיד בזמן הגמילה כדי לצלוח את התהליך יותר בקלות.

 

1. "זה כנראה ייקח זמן ואני בסדר עם זה" - משפט שחשוב שההורה יגיד לעצמו. גמילה היא אצל לא מעט מהילדים תהליך, שלוקח זמן וכולל בתוכו פספוסים לא מעטים. כדאי לדעת את זה וחשוב מאד להצטייד בסבלנות וביכולת הכלה של התהליך הזה, על מנת לא להיכנס למאבקי כח עם הילד.

 

2. "קקי ופיפי עושים בסיר או בישבנון, לא בתחתונים"

משפט שההורה צריך לומר לילד בתחילת תהליך הגמילה. כדאי להחליט לפני תחילת הגמילה האם אתם מעדיפים להרגיל את הילד לסיר או לישבנון. אני מעדיפה ישבנון, מאחר והוא גורם לילד להרגיש שהוא עושה את זה "כמו המבוגרים", מה שמגביר אצלו את המוטיבציה, מיידד את הילד עם השירותים ומונע את הצורך לעשות גמילה נוספת כמו במקרה של סיר - מהסיר לשירותים. ישנם ישבנונים, הכוללים סיר, ישבנון ומקטין אסלה - כולם במוצר אחד, מה שמהווה חיסכון כספי ניכר וגם מאפשר לקחת אותו איתכם לטיולים (כמו של חברת קידס קיט לדוגמא).

 

3. "בכל תהליך יש נסיגות, זה לא אומר שאי אפשר להמשיך"

משפט שההורה יאמר לעצמו. דמו את עצמכם בתהליך של דיאטה: אתם בתוך העניין, מתלהבים, שומרים ומשקיעים ובהחלט חשים שאתם מתקדמים. אחרי שבועיים אתם קצת מתעייפים מהדיאטה, בדיוק יש חבילת שוקולד בארון ו... הסוף ידוע. האם זה אומר שנגמרה הדיאטה ומעכשיו חוזרים חזרה לזלול? לא, הייתה נסיגה, היא זמנית, ואתם תגייסו כוחות חדשים להיכנס לתהליך שוב. בדיוק ככה אצל ילדים בתהליך גמילה. סמכו עליהם ועל הכוחות שלהם, סמכו על עצמכם ועל הכוחות שלכם, ואל תיבהלו.

 

4. "חבל שבחרת לעשות פיפי בתחתונים. זה לא נעים לך ולא נעים לי. פיפי עושים בשירותים/סיר. אני בטוחה שבפעם הבאה תבחר לעשות בשירותים/סיר"

משפט שהורה צריך לומר לילד שעושה פיפי בתחתונים. כשאנו משתמשים במשפט כמו: "לא נורא, ברח לך", אנו לא מקדמים את תהליך הגמילה. "ברח לך" פירושו שהילד פסיבי לגמרי בזה, הפיפי מנהל אותו ו"אם לא נורא", אז למה להתאמץ ולשלוט בפיפי? כדי לעזור לילד בתהליך הגמילה עלינו להעביר לו את חוסר שביעות הרצון שלנו מהבחירה שלו לעשות פיפי בתחתונים, וגם לשדר מסר מעצים, שמביע שאנו סומכים על הילד שבפעם הבאה יצליח.

 

5. "אני רואה שאתה ממש צריך פיפי כי אתה מחזיק את הבולבול. קדימה, בוא נרוץ ביחד עכשיו לשירותים"

משפט שהורה צריך לומר לילד בתחילת התהליך. כל ילד משדר מסרים גופניים אופייניים לו כשהוא צריך פיפי, וחשוב שנלמד את הסימנים של הילד שלנו. כמו כן חשוב להכיר לילד את הסימנים שלו, כדי שילמד את האיתות שמרמז על הצורך ללכת לשירותים. ילדים צעירים בתחילת תהליך הגמילה זקוקים לכך,  שנזכיר להם שצריך ללכת לשירותים. בהתחלה נעשה את זה כל שעה אח"כ כל שעתיים ובהמשך נעביר את האחריות לילד. כמו כן חשוב לזכור, שילדים צעירים מתקשים מאד להפסיק את מה שהם עושים לטובת ההליכה לשירותים. הם לא מצליחים להבין, שזה בסדר שהמשחק ימשיך בלעדיהם, או שיעשו הפסקה עם תוכנית הטלוויזיה שהם צופים בה. לכן חשוב שההורים יבחינו בסימנים ויעזרו לילד להתנתק מעיסוקיו וללכת לשירותים.

 

 

על הכותבת:
קרן יטיב,
יועצת משפחתית בכירה,
יועצת בגנים, מטפלת רגשית דיאדית.
בעלת "הפיל הצבעוני - המרכז לטיפול במשפחה"
http://www.pil-tzivoni.co.il

 


עוד באותו נושא

אומרים שלום למוצץ

לגבי הגמילה יש הורים הנוקטים בשיטת ה"זבנג וגמרנו", ולעומתם כאלו המעדיפים גישות עדינות וממושכות יותר. איזה שיטה עדיפה?

התגובות שלכם ...

מוצרי החודש

אני מרגיש

ספר ההפעלה הנפלא של דן שטאובר מעודד ילדים לדבר על רגשות ולפתח תקשורת טובה. מומלץ!

הורים לילדים – מה אתם מחפשים?