ילדים, וילדי קשב וריכוז בפרט, הם לפעמים מתישים. אתם מבקשים מהם משהו: לסדר את החדר, להכין שיעורים, להחזיר את הילקוט למקום... והם מתעלמים. אתם מתעצבנים, מבקשים שוב, מרימים את הקול, מאיימים בעונשים, מטיפים מוסר, מבטיחים הבטחות... לפעמים אחרי נדנודים רבים, הם סוף-סוף עושים מה שאתם מבקשים, אבל האווירה עכורה ואתם - מותשים.

הנה 5 תגובות שיעזרו לכם לגייס ילדי קשב וריכוז לשיתוף פעולה.

 

1. לתאר את הבעיה ולא את הילד

במקום לכעוס, לצעוק ולאיים, להכליל ולומר לילד משפטים כמו "אתה בלגניסט", או "אתה חסר אחריות", פשוט הקפידו לתאר את הבעיה: "החדר שלך מבולגן ולכן מחר לא נוכל לנקות אותו". ילד שלא מרגיש מותקף אישית, פתוח יותר להקשיב למה שאתם צריכים ממנו.

 

2. למסור מידע מבלי לשפוט

ילדי קשב וריכוז צריכים את התזכורת ואת העידוד שלנו, אבל כששופטים אותם, אנחנו פוגעים בדימוי העצמי שלהם והם ננעלים ב‘לופ‘ בו הם בטוחים שאין להם טעם לנסות כי הם ממילא לא יצליחו. יש הבדל עצום בין "אתה שוב לא לומד למבחן? איך אתה חושב להצליח?" לבין "אני מזכיר שיש לך מבחן מחר, אולי אתה צריך עזרה"?

 

3. הצעת אפשרויות

כשאנחנו מציעים לילד לבחור בין שתי אפשרויות אנחנו מסייעים לו בהצבת גבולות ובקביעת כללים, תוך העברת חלק מהשליטה לידיו ולקיחת אחריות. צעקות כמו "לך כבר להתקלח!" הן פחות יעילות ממשפט כמו "אתה הולך להתקלח עכשיו או מיד אחרי ארוחת הערב?" ברגע שהילד בחר – זו כבר הבחירה שלו והסבירות שלא יקיים אותה, פוחתת משמעותית.

 

4. חסכון במילים

בשתי מילים: תפסיקו לחפור! במקום לומר: "אורי, כמה פעמים צריך לומר לך את אותו דבר? המקום של התיק לא בסלון. כל היום עבדתי כדי לסדר את הבית. למה אתה חייב להיות כזה בלגניסט? קח את התיק לחדר ואני לא רוצה לראות אותו יותר בסלון!" פשוט אמרו: "אורי, התיק - למקום". יעיל יותר, ללא ביקורת וללא האשמות.

 

5. הומור

מתאים גם לילדים קטנים, אבל אצל בני נוער זה פשוט מחולל פלאים! בפעם הבאה שמתחשק לכם להתפוצץ בגלל החדר המבולגן או הכלים בכיור, שלחו להם מסרון או תלו פתק "הצילו! אני כבר לא מכיר את עצמי! חייבים לסדר אותי. החדר שלך". או תלו פתק משעשע מעל לכיור במטבח: "דווקא היום המשרתים בשביתה. בבקשה שכל אחד ישטוף את הכלים שלו". קצת יצירתיות והרבה הומור יכולים לשפר משמעותית את התקשורת בבית וליצור אווירה טובה יותר.

 

בנוסף, אצל ילדי קשב וריכוז כדאי לוודא שהם אכן מקשיבים ושמעו את הבקשה, לרדת לגובה העיניים, ליצור קשר עין או מגע קל בכתף, להוסיף חיוך ולזכור, עם כל הקושי, שגם כשהם לא משתפים איתנו פעולה, זה אף פעם לא נגדנו אלא אך ורק בעדם.

 

הטיפים לקוחים וערוכים מתוך הספר "הילד שלך לא צריך ריטלין - כיצד לפתור בעיות קשב וריכוז ללא תרופות כימיות" מאת ד"ר יואב פנחס.

 

 

רוצים פרטים נוספים לגבי טיפול בבעיות הקשב והריכוז במרכז אוצרות? אל תהססו להתקשר ולקבל ייעוץ ראשוני חינם, ללא כל התחייבות מצדכם!

צלצלו עכשיו ל 077-4500838.

 

 

שלכם,
ד"ר יואב פנחס,
מנכ"ל אוצרות הקליניקה למתנת קשב וריכוז וצוות המרכז
077-4500838 | www.ritalinfree.co.il | www.facebook.com/ritalinfree
קליניקות: כרמיאל, חיפה, נתניה, רמת גן, ראשל"צ, מודיעין, אשדוד, ירושלים, באר שבע (עומר).

 


עוד באותו נושא

הבחירה במילים

"אוטיסט", "ילד קקה", "חולה נפש", "לא אפוי" – אלה רק חלק מהביטויים שהביאה לנו מערכת הבחירות הנוכחית...

התגובות שלכם ...

מוצרי החודש

אני מרגיש

ספר ההפעלה הנפלא של דן שטאובר מעודד ילדים לדבר על רגשות ולפתח תקשורת טובה. מומלץ!

הורים לילדים – מה אתם מחפשים?