ציורי המשפחה שילדים מציירים, עשויים להשלים עבורנו המבוגרים את הפאזל לגבי עולמם המורכב. כאשר ילד חווה קשיים במסגרת המשפחתית, הוא יתקשה לתפקד בסביבת הגן ובית הספר ולהיפך.

כדי להבין טוב יותר את מערכות היחסים, החיזוקים והתסכולים השונים שהילד חווה - כדאי לבדוק, בין השאר, את שפת הציורים.

 

מיקום הילד בתא המשפחתי

הוריהם של יוסי ויואב, זוג תאומים בני חמש ושלושה חודשים, ביקשו לבדוק באמצעות הציורים את טיב היחסים ביניהם. אביהם מספר: "השהות בבית הפכה לבלתי אפשרית! הם רבים ומתקוטטים כל היום. אשתי ואני מנסים להפריד, מענישים, כועסים אבל שום דבר לא ממש עוזר. אנחנו רוצים להבין מה כל אחד מרגיש באמת, נראה לנו שיש צורך להתמקד בעיקר ביוסי, שהוא זה שבדרך כלל מתחיל... "

 

הילדים שלנו נמצאים לא אחת במרכז ההוויה המשפחתית. לעיתים מדובר ברגעי קסם בהם כל אחד מוצא את מקומו ומבטא את כישרונותיו ורצונותיו באופן די הרמוני, אך בפעמים אחרות מדובר במאבק על משאבים משותפים שונים, על תשומת לב ההורים ועל ההגדרה של ‘האני‘ בתוך הקבוצה.

 

תפקיד ההורה

כל ילד מנסה לכבוש לעצמו טריטוריה, נוצרים מאבקים וברוב הפעמים מוצאים עצמם ההורים כפוסקי הדין השונים. תפקיד זה של ההורים לא נבחר על ידם. רוב ההורים יאמרו שמאסו בכך ושזה גורם להם להרגיש יותר ויותר שחוקים ועייפים מכל ‘משימת ההורות‘ - מדי יום הם נדרשים ‘להפריד כוחות‘ עד שלהם כבר אין כוח להתמודד עם כל המצב.

 

כדי לפתור את הקושי הזה שמתארים הוריהם של יוסי ויואב, יש צורך להבין כיצד כל אחד מהם רואה את הדברים ומה הם הרווחים שכל אחד מהם מפיק מהסיטואציה לצד ההפסדים שקל יותר להבחין בהם.

במסגרת הייעוץ עלו, כמובן, נושאים רבים המאפיינים את יחסיהם של שני האחים כולל סקירה לגבי תפקודו הקוגניטיבי והרגשי של כל אחד מהם. כאן, מפאת גודל היריעה, אתמקד רק בסגנון המשחק המאפיין את יוסי ואת יואב.

אז מה עושים?

מבדיקת עשרות ציורים של יוסי וביניהם זה המוצג כאן, עלו מספר מאפיינים: יוסי הוא ילד בעל כריזמה רבה, הוא אוהב להיות במרכז העניינים, נוהג לככב בהצגות בפני חבריו לגן ונהנה ממעמד של מנהיג. כושר הביטוי שלו מפותח, ולא אחת הוא עשוי "לגרור" את הוריו למשאים ומתנים שונים שברובם ידו היא על העליונה. בציור שלו ניתן לראות בבירור את התנועה הסוערת בה הוא משתמש לציור האדמה והשמיים, סגנון הקו המתפרץ. המהירות בה הוא מסיים את הציור והעובדה שהוא יוצא לא אחת מגבולות הדף ופולש בציור האדמה לתוך מבנה הבית מעידים על התנהגותו הסוערת. מעניין שבצד השני של הציור, מופיעים העץ והפרח בהם ניכרת סבלנות בתהליך הצביעה.

כאשר נבדקו ציוריו של יואב, וביניהם זה המוצג כאן, היה ברור שמדובר בשני ילדים שונים באופיים. יואב התגלה בעל אופי עדין יותר ונינוח, הוא מגלה כישרון מוסיקלי וכישרון לציור. מהציורים נמצא שהוא מקפיד מאוד על הופעתו החיצונית בעקבות הטעם האסתטי המפותח שלו, וניכר היה שהוא מגלה עניין והנאה רבה מבישול, הוא אוהב מגע וזקוק לחיבוקים רבים במהלך היום יותר מאחיו.

 

יחד עם זאת, סגנון הציור המעוצב והמוקפד שלו מעיד על כך שהוא עוצר בתוכו דחפים רבים ומונע מלבטאם.

 

כאשר תיארתי בפני ההורים את טיב היחסים ביניהם נדמה היה כאילו מדובר בבדיחה קלאסית המסופרת על זוג שנשוי כבר כמה עשרות שנים: כאשר יוסי משחק עם יואב הוא אינו יכול לשאת את סגנון המשחק המוקפד והאיטי שלו, ההקפדה הנוקשה על הכללים מוציאה אותו מדעתו עד שהוא מתפרץ לכל עבר. מן הצד נראה כאילו הוא התחיל, אך קדמה לכך דינאמיקה מסוימת שקל לראותה בציורים וקשה יותר להבחין בה במציאות.

 

כאשר יואב משחק עם יוסי הוא אינו יכול לשאת את הריצה קדימה והחיפזון המאפיינים אותו, הוא מבקש להפנים את הכללים היטב ורק לאחר מכן להתחיל במשחק.

 

סיכום

האם הפתרון הוא להרחיק את השניים האחד מהשני? כלל וכלל לא. ראשית משום שהם אחים, ושנית משום שהם לומדים רבות מהתנסות זאת. יחד עם זאת, היה צורך לצייד את ההורים במספר כלים נוספים להבנת דינאמיקת המשחק המאפיינת אותם.

במסגרת תוכנית המעקב שנערכה התנסו ההורים והילדים בכמה סצנות טיפוסיות שמשקפות את היחסים של השניים דרך משחק באבירים ודמויות משחק אהובות אחרות, רק שהפעם ההורים שמו דגש שונה שדרכו הצליחו להיטיב את הקשר בין השניים ולחזק את האווירה המשפחתית כולה.

 

 

על הכותבת:
מיכל וימר
תרפיסטית בהבעה ויצירה (M.A)
מחברת הספר: המדריך השלם לפענוח ציורי ילדים
מנהלת מסלול לימודי תעודה בפענוח ציורי ילדים והדרכת הורים
בעלת קליניקה פרטית לטיפול רגשי בילדים, בני נוער ומבוגרים
http://www.todraw.co.il/?page_id=54

 


עוד באותו נושא

יום המשפחה - הכרת הטוב

בגני הילדים כבר מתכוננים עם שירים על משפחה, מכינים מתנות או שלטים, משהו למשפחתו של הילד. והכל לשם מה, בעצם?

התגובות שלכם ...

מוצרי החודש

אני מרגיש

ספר ההפעלה הנפלא של דן שטאובר מעודד ילדים לדבר על רגשות ולפתח תקשורת טובה. מומלץ!

הורים לילדים – מה אתם מחפשים?