אחד הדברים החשובים, אם לא החשוב ביותר, עבור ילדי קשב וריכוז הוא בניית הביטחון העצמי. דווקא הם, שכל כך צריכים להאמין בעצמם כדי להתגבר על קשיים שילדים אחרים אינם מתמודדים איתם, נתקלים מגיל צעיר במיוחד בתגובות מקטינות וגדלים להאמין שהם פחות טובים, פחות מוכשרים ופחות חכמים מילדים אחרים.

הדימוי העצמי הנמוך וחוסר הביטחון העצמי מונעים מהם להעז ולנסות, ונוצרת בהם אמונה שמגשימה את עצמה, בגלגל חוזר שקשה מאד לצאת ממנו.

 

לכן, חלק בלתי נפרד מהטיפול בילדים אלו חייב לעסוק בהשבת הביטחון העצמי שלהם ובטיפוחו.

מה אסור לעשות, לעולם, לילדי קשב וריכוז?

 

להלן שלושה כללי ברזל שאין לחצות אותם לעולם אם רוצים לבנות את הביטחון עצמי של הילדים:

1.     לא לבקר

אין ביקורת בונה - יש רק ביקורת הורסת!

חישבו - איך אתם מרגישים כשמישהו מותח עליכם ביקורת? היזכרו בתחושת חוסר הנעימות, הבטן המתכווצת, הידיעה שאכזבתם... עכשיו אתם מבינים מדוע ביקורת היא הדבר הראשון שאסור לעשות לילדי קשב וריכוז.

אין זה אומר שעליכם לקבל כל מה שהם עושים, או שאסור לכם להעיר להם במידת הצורך. אבל, הערה היא נקודתית, עניינית, על נושא מסוים - בעוד ביקורת מקבעת את הסטיגמה של הילד בעיני עצמו (אני לא מוצלח, למה בכלל ניסיתי) ומשאירה טעם מר.

 

2.       לא להשוות

מי לא מבצע השוואות כל הזמן? איך הילד ביחס לאחים שלו, ביחס לחברים שלו. איך הילד ביחס לילדים של חברים, איך הוא ביחס לילדים שרואים בטלוויזיה. למה הוא לא יכול להיות קצת יותר כמו יוסי, למה היא לא מתקדמת כמו הבת של שושנה...

ההשוואה הזו היא הרסנית לילדים, לא מאפשרת להם לקבל את המקום הייחודי שלהם ויכולה לגרום רק לעוגמת נפש. כדאי להיגמל מההרגל הזה ולרסן אותו כשהוא מרים ראש.

ההשוואה היחידה שכדאי לעשות היא כיצד הילד מתקדם ביחס לעצמו, כיצד הוא משתפר או היכן הוא מתקשה.

 

3.       לא להתנות

ילד שמרגיש שאהבת ההורים או היחס שלהם תלוי בדבר, הוא ילד שחסר לו הביטחון הבסיסי שהוא אהוב ומקובל כמות שהוא.

כל כישלון עשוי לערער אותו. למרות שכמעט כל ההורים אכן אוהבים את הילדים שלהם ללא תנאים, הם פעמים רבות חושבים שאם יתנו יחס מיוחד על הצלחות או יגערו על כישלונות, הם יצליחו להעביר מסר חינוכי ולעודד את הילד לכיוון הנכון. בטעות, הם אינם מבדילים בין גערה או שבח על מעשה מסוים, לבין גערה או שבח לילד עצמו – על מה שהוא ומי שהוא.

זו אבחנה שחשוב מאד לעשות, כי בעוד לגיטימי לחנך, לגעור, לבקר ולהתלונן על מעשה נקודתי, את האהבה, ההערכה והכבוד לילד אסור להתנות בדבר.

 

 

זכרו – לכל ילד מגיע שיאמינו בו!

 

 

רוצים פרטים נוספים לגבי טיפול בבעיות הקשב והריכוז במרכז אוצרות? אל תהססו להתקשר ולקבל ייעוץ ראשוני חינם, ללא כל התחייבות מצדכם!

צלצלו עכשיו ל 077-4500838.

 

 

שלכם,
ד"ר יואב פנחס,
מנכ"ל אוצרות הקליניקה למתנת קשב וריכוז וצוות המרכז
077-4500838 | www.ritalinfree.co.il | www.facebook.com/ritalinfree
קליניקות: כרמיאל, חיפה, נתניה, רמת גן, ראשל"צ, מודיעין, אשדוד, ירושלים, באר שבע (עומר).

 


עוד באותו נושא

שיעורי בית – למה זה טוב?

יומו של תלמיד הוא עמוס מאד בימינו, כשלכל פעילויות אחה"צ מצטרפות גם מטלות לימודיות. אז אולי אפשר לוותר על שיעורי הבית?

התגובות שלכם ...

מוצרי החודש

אני מרגיש

ספר ההפעלה הנפלא של דן שטאובר מעודד ילדים לדבר על רגשות ולפתח תקשורת טובה. מומלץ!

הורים לילדים – מה אתם מחפשים?