זה המדור הראשון לשנת 2015. השבוע הזה הוא שבוע של חורף אמיתי שבו מדברים על גשם ושלג.

התחילה שנת 2015

דברים מהלב

שלום ילדים,

זה המדור הראשון לשנת 2015.

השבוע הזה הוא שבוע של חורף אמיתי שבו מדברים על גשם ושלג.

הרבה מזכירים את מפלס הכנרת והקו האדום, אז החלטתי שהפעם אבדוק לכם כמה קווים עוברים בכנרת אחת? משבר המים המתמשך הפך את המעקב אחר מפלס הכנרת לחלק בלתי נפרד מההווי הישראלי. במדינה הקטנה והענייה במים, כולם מגיבים בדאגה כששומעים בחדשות ש"מפלס הכנרת ירד מתחת לקו האדום התחתון" או כשקוראים בעיתון ש"סנטימטרים בודדים מפרידים בין המפלס לקו השחור". מעטים יודעים כמה קווים יש בעצם בכנרת ומה הסיבה לחשש מירידת המפלס מתחת לקו האדום.

אז מהי, בעצם, התשובה לכל השאלות האלו? אגם הכנרת רחוק אמנם מלהיות האגם הגדול בעולם, אך יש שיא אחד שבו הוא מחזיק בוודאות: בכל העולם כולו אין אגם נוסף שאחרי המפלס שלו עוקבים בדאגה כזו. מפלס הכנרת, המייצג את גובה פני המים (רום) באגם, מבטא את מצבו של אחד ממקורות המים החשובים בישראל. לשינויים במפלס הכנרת יש השפעות רבות על הכנרת עצמה, על סביבתה ועל משק המים כולו. מצד אחד, מפלס נמוך מדי מעיד על מחסור במים ועלול לפגוע באיכות מי הכנרת. מצד שני, מפלס גבוה מדי עלול להביא להצפה על גדות הכנרת. על כן, בשנים 1967 ו-1968 נחקקו חוקים שמעניקים לרשות המים סמכות לקבוע ולאכוף טווח קבוע למפלס הכנרת, שאין לחרוג ממנו. שני קווים תוחמים את הטווח שנקבע והם מכונים "הקו האדום העליון" ו"הקו האדום התחתון". הקו העליון מסמן את הרום הגבוה ביותר בטווח הרצוי, והתחתון – את הרום הנמוך ביותר. כיום עומד הקו האדום העליון על 208.80- והקו האדום התחתון על 213.00-. חברת מקורות היא האחראית לתפעול הכנרת ולשמירה על מפלס המים. כחלק מאחריותה, עוקבת מקורות אחר השאיבה מהאגם ומתכננת את השאיבה בעתיד. זאת מתוך שאיפה למנוע ככל שניתן חריגה מהקו האדום התחתון, מבלי לפגוע באספקת המים.

אז אני מאוד מקווה שירדו הרבה גשמים וכל מאגרי המים שלנו יתמלאו. ואנחנו, ילדים, נמשיך לחסוך במים.

שלכם,

איציק הליצן

 

פינת המכתבים

שאלה: לאיציק הליצן שלום, קוראים לי מיתר ואני בת 11. אני גרה בטבריה ובאה פעם בחודש לסבתא שלי שגרה ברמת גן. היא גוזרת את המדור שלך מהעיתון ושומרת לי את כל מה שאתה כותב וכשאני באה לרמת גן דבר ראשון אני יושבת וקוראת את המדורים שלך שהם מעניינים ולוקחת אותם איתי להראות לחברות שלי. רציתי לשאול למה אתה לא כותב את זה גם בטבריה, גם לנו יש כאלה עיתונים ואני חושבת שאף ילד לא פותח אותם. וזה חבל. תחשוב על אפשרות לכתוב גם לילדי הצפון. תודה.

תשובה: למיתר החמודה, מאוד ריגש אותי הפקס ששלחת אלי השבוע! באמת זה עשה לי טוב בלב המחשבה הכל כך יצירתית של סבתא שלך לשמור לך את המדור שלי כדי שגם את תחשפי אליו. אני אשמח שגם ילדי הצפון יקראו את המדור שלי. אני מציע שכמו שכתבת לי ואת יודעת לכתוב יפה, תכתבי למקומונים שלכם ואפילו תצרפי להם העתקים מהמדור ואולי זה ימצא חן בעיני העורך שם והוא ימצא את הדרך לפנות אלי. ואשמח להגיע גם לילדי הצפון והמכתב שלך נתן לי את הרעיון היום לכתוב על הכנרת. את מקסימה. ותודה רבה לך.

פינת המעשה הטוב

השבוע אספר לכם על גיא אפלבאום מפתח תקווה שהוא בן 5 ועוזר הרבה להורים שלו. אימא של גיא ילדה תינוק לפני חודש והיא מאוד עייפה. גיא החליט שהוא ישמור על התינוק בעריסה כשאימא נחה. הוא ישמור שלא יבכה, ואם כן הוא ישים לו את המוצץ בפה. גיא דואג לסדר את החדר שלו ולאסוף את הצעצועים. הוא מגיש לאימא את המגבת כשהיא מקלחת את התינוק. הוא מאוד בוגר ועושה מעשה טוב בעזרה להורים. פגשתי את גיא ואימא שלו בשבוע שעבר בקניון הגדול בפתח תקווה בדיוק כשאימא קנתה לו מתנה על כך שהוא בוגר ומתחשב . אני לא חושב שעל כל דבר צריכים לתת פרס, אבל במקרה הזה דווקא כן. כל הכבוד לגיא.

ההמלצה השבועית

השבוע אמליץ לכם על די.וי.די מרהיב חדש לילדים שלראשונה בארץ הוא בתרגום לשפת הסימנים!

מסעה של ‘גריניטיני‘ שופע חוויות מפתיעות ופגישות מבדרות אשר מתרחשות בזכות מקוריותה, חשיבה חיובית, ושמירה על כדור הארץ.

‘גריניטיני‘ דמות מרתקת הלבושה בחליפה זוהרת, מוארת וירוקה. בידיה שתי אבנים סגולות נוצצות סמל לחשיבה חיובית. שש דמויות מרהיבות מלוות אותה, והן מונפשות באנימציה מושקעת, ומדובבות לשפת הילדים, שרות ומדברות אתם, מוקרנות על מסך קולנוע בשילוב מופתי עם השחקנית על בימת התיאטרון. המסע החוויתי אורך כשעה, ומתורגם לשפת הסימנים באופן מלא.

מומלץ בחום.

הבדיחה השבועית

שאלה: אישה עולה במעלית הבניין ובו יש 8 קומות. כול דירה עולה 1000 ש"ח כמה עולה המעלית??

תשובה: 8 קומות... חחח...

 


עוד באותו נושא

התגובות שלכם ...

מוצרי החודש

אני מרגיש

ספר ההפעלה הנפלא של דן שטאובר מעודד ילדים לדבר על רגשות ולפתח תקשורת טובה. מומלץ!