לא מעט אנשים סבורים שהיצירתיות היא כשרון מולד. כלומר, או שהילדים יצירתיים או שלא וכמו שלא כל הילדים נולדים עם אותה מידה של אינטליגנציה, כך גם לא כל הילדים יצירתיים באופן שווה.

אבל למעשה, יצירתיות היא יותר מיומנות מאשר כישרון מולד. ואם זוהי מיומנות, ההורים יכולים לעזור לפתח אותה.

 

אפשר לעודד את היצירתיות ע"י עיצוב חדר הילדים ומתן גישה נוחה לפינת ציור, משחקים, תחפושות, ספרים ועוד. בכל מקרה, חשוב לקחת בחשבון את הפן הבטיחותי ולא להשתמש באביזרים שעלולים להיות מסוכנים (חבלים, פינות חדות או מדפים גבוהים שהילד ינסה להגיע אליהם).

 

כיוון שהיצירתיות היא אחד המפתחות להצלחה כמעט בכל תחום עשייה, היא מהווה רכיב מרכזי בבריאות ובאושר שלנו ואחת ממיומנויות הליבה שחשוב לתרגל עם הילדים. היצירתיות לא מוגבלת לביטוי אומנותי ומוסיקלי, היא גם חיונית למדע, למתמטיקה ואפילו לאינטליגנציה החברתית והרגשית. אנשים יצירתיים הם גמישים יותר ובעלי יכולת טובה יותר לפתור בעיות, מה שעוזר להם לאמץ התפתחויות טכנולוגיות, להתמודד עם שינויים, ולנצל הזדמנויות חדשות.

 

חוקרים רבים מאמינים ששינינו באופן מהותי את חוויית הילדות באופן שפוגע בהתפתחות היצירתיות. חברות הצעצועים והבידור מזינות את הילדים בזרם בלתי פוסק של דמויות, תמונות ואביזרים שמאפשרים לילדים לא להשתמש בדמיון שלהם. הילדים כבר לא צריכים לדמיין שהמקל הוא חרב במשחק או בסיפור, הם יכולים לשחק במלחמת כוכבים כשחרב מאירה בידם...

 

ובכל זאת, הנה כמה דרכים באמצעותן תוכלו לפתח את היצירתיות של ילדיכם, גם בעזרת עיצוב חדרי ילדים:

 1. הפכו את הבית שלכם לחממה ליצירתיות.
  בנוסף לחללי יצירה, טפחו גם אווירה יצירתית. הקצו מקום על הקירות לתליית יצירות שנותנות ביטוי ליצירתיות של הילדים. שימו דגש על תהליך היצירה ולאו דווקא על התוצאה. עודדו את הילדים לעשות טעויות ולהיכשל. ילדים שפוחדים מכישלון ירסנו את החשיבה היצירתית שלהם. תוכלו לשתף את הילדים בטעויות שעשיתם לאחרונה, כך שהם יבינו שזה בסדר לטעות.

 2. תוכלו להכין בחדר פינת קריאה ממדפי כוורת שעליהם ספרים לילדים.
  אם מדובר בפעוטות, תנו להם לבחור את הספר והקריאו להם סיפור לפני השינה. את הגדולים יותר עודדו לקרוא והגבילו את זמן הפעילות שלהם מול מסך, כדי לפנות מקום לפעילויות יצירתיות כמו המחזה וציור. תוכלו להכין בחדר ארגז תחפושות שהוא גם ספסל, שולחן עץ לציור ואפילו לוח ציור ולוח גיר – כדי לעודד את הילדים ליצירתיות.

 3. לצבע יש יכולת לעורר, לרגש, להרגיע, לרפא וגם להתסיס.

  לכן, חשוב לבחור את הצבע הנכון לחדר הילדים.

  - אדום – יכול להמריץ את הגוף, לרגש את המוח ולהגדיל את קצב הנשימה. אבל, חשיפה רבה מדי לאדום עלולה לעודד התנהגות תוקפנית וחוסר יכולת להתמקד.
  - כתום – צבע חם וידידותי, מעודד ביטחון ועצמאות בקרב ילדים. מקל על ההתחברות ומעודד תקשורת ושיתוף פעולה.
  - צהוב – מסייע לריכוז ולזיכרון. היזהרו משימוש יתר כי מינון גבוה יכול ליצור תחושות חרדה וכעס.
  - ירוק – צבע מרגיע שיכול לשפר את ההבנה והקריאה.
  - כחול – השפעתו הפוכה מהאדום. מוריד את לחץ הדם ובעל השפעה מרגיעה.
  - סגול – קשור לשאפתנות וביטחון עצמי. זהו גם צבע היצירתיות, החוכמה והרוחניות. אם הילד רגיש מדי, עדיף להמעיט בגוונים סגולים בחדר שלו.
  - ורוד – מעניק תחושה מרגיעה לשני המינים. אבל עדיף לקשט את החדר פה ושם באביזרים ורודים ולא להעמיס.

 

בהצלחה!!

 

 

שלכם,

צוות אמאבא

 


עוד באותו נושא

רעיונות לימי הולדת - מתנפחים להשכרה

מתנפחים להשכרה – עבור כל אירוע כייפי לילדה ולילד

קיימת אטרקציה אחת שרוב הילדים אוהבים: מתקנים מתנפחים.

יצירת עץ אכיל לט"ו בשבט

רעיון ליצירה באוכל לקראת חג האילנות, שלא תצריך אף אחד לצאת לקור ולבוץ אבל תשאיר טעם טוב בפה וחיוך על הפנים.

התגובות שלכם ...

מוצרי החודש

אני מרגיש

ספר ההפעלה הנפלא של דן שטאובר מעודד ילדים לדבר על רגשות ולפתח תקשורת טובה. מומלץ!

הורים לילדים – מה אתם מחפשים?