החלום שלה, כך אמרה לי, הוא שכל הורה יצליח לפחות פעם אחת להעביר בעצמו אירוע משמעותי של הילד/ה שלו. זו גם תהיה המסיבה שהילד ינצור בליבו לנצח. בעסק שלה היא עוזרת להורים ליישם את זה הלכה למעשה.

דקלה עמית - תיבת ההפעלות

דקלה עמית, מרפאה בעיסוק בת 36, נשואה ואם ל-4 בנות, עוסקת בהפעלת ילדים ובהדרכה כבר מגיל 12 בערך. בתחילת הדרך עבדה כליצנית, הייתה מדריכה בנוער העובד וגם בצבא, ובהמשך כשהפכה לאם החלה לערוך לילדיה את ימי הולדתם בעצמה.

 

תחילת הדרך

ובעודה עורכת מדי שנה את ימי ההולדת של בנותיה דקלה שמה לב לפער הגדול בין החלק של גיבוש הרעיונות והמשחקים למסיבה, לבין ארגון האירוע עצמו – האיסוף פיזית של החומרים, תכנון הפרטים הקטנים, הווידוא שלא יחסר שום דבר, שהכל יהיה איכותי, בטיחותי, בכמות המדוייקת וכד‘.

לא פעם נהגו לפנות אליה אמהות וביקשו שתארגן גם לילדים שלהן את אותו הדבר. שתבנה להן את אותו הפורמט כדי שגם הן תוכלנה לקיים יום הולדת לילדיהן בעצמן. היא התחילה לבדוק את הנושא, לקרוא באינטרנט ולחפש ספרי הדרכה של משחקים וימי הולדת וגילתה שקיים פער גדול בין הוראות כתובות לבין מה שקורה בפועל במהלך חגיגה עם ילדים...

 

תיבת ההפעלות – יום הולדת בקופסא

וכך נולד הרעיון: לנצל את הנסיון שצברה במהלך שנות העבודה שלה עם ילדים, ואת הידע שהיא כבר רכשה בארגון ימי הולדת בצורה מוצלחת ובטיחותית, לארוז את כל אלו בקופסא אחת ביחד עם כל האביזרים הדרושים לארגון יום הולדת וביחד עם עצות וטיפים להורים ועם הוראות הפעלה מדוייקות שלב אחרי שלב כיצד לנהל את האירוע, על מנת שכל הורה יוכל להעביר בעצמו מסיבת יום הולדת לילדיו בכיף ובקלות.

 

"חיפשתי שם שיתאר משהו בעל עומק", מספרת דקלה, "אבל גם פעילות ומשחקים. חיפשתי משהו שייתן תחושה של כיף, אבל גם של מסתוריות. תיבה הגיעה מתיבת הפתעות, תיבת תהודה, תיבת אוצר... וכך בסופו של דבר נבחר השם תיבת ההפעלות. בתוך התיבה הזו נמצא הידע שלי כמפעילה, כמרפאה בעיסוק וכל הידע שבעצם אני מעניקה בכל הפעילויות שאני מכינה עבור הילדים...".

 

היא פיתחה ערכות למסיבות ימי הולדת לכל הגילים לקבוצות גדולות של 20-40 ילדים ועל פי מגוון גדול מאד של נושאים כגון "יום הולדת פיראטים/יות", "יום הולדת נסיכות", "יום הולדת מדעי" וכד‘.

הרעיון הוא לאפשר לכל הורה להעביר יום הולדת לגן/כיתה של הילד שלו בעצמו. כל ערכה מגיעה עם חוברת הוראות ברורה, עם לוח זמנים, עם DVD המכיל הדרכה מלאה בה ניתן לראות בדיוק איך נראה ואיך משוחק כל משחק.

הערכה נשענת על ידע שנאסף ממפעילים מנוסים. אחד הקשיים עליהם מפעילים מספרים, לדוגמא, הוא איסוף הילדים בתחילת המסיבה ואיסופם שוב לאחר הפסקת האוכל. לכן בכל תיבת הפעלה תמיד קיים "משחק של אחרי ההפסקה", משחק שעוזר להחזיר את הילדים לפעילות. אחד המשחקים המתאימים לכך, למשל, זה בינגו. הוא מתבצע בישיבה, מי שרוצה לחזור לפעילות משתתף ומי שממשיך בהפסקה לא מפריע למהלך המשחק.

גם הטקס של הכתרת ילד יום ההולדת, העוגה והמסיבה - הכל מגיע בערכה ומוסבר במפורט. בערכת הפירטים, למשל, הופכים את הילד לקפטן, עם כובע פירטים ומדליה, בערכת מדע הופכים את הילד למדען הראשי והוא מקבל חלוק, בערכת אגדות הילד הופך לנסיך או נסיכה וכד‘...

וכמובן – בכל ערכה מגיעים גם כל המשחקים כולל ההפתעות. לכל ילד וילד הפתעה, הפתעות מעוצבות ומותאמות לנושא ההפעלה.

 

בהמשך הדרך כשראתה דקלה שקיים ביקוש גם לפעילויות בקבוצות קטנות, פיתחה את ערכות "בית מארח" שמתאימות לאירוח אחה"צ מצומצם יותר כמו מפגש בחופשת חג, חופש גדול, שבוע גשום במיוחד כשאי אפשר לצאת אחה"צ וכד‘. גם הן מגיעות בשלל נושאים לדוגמא: "חנוכה", "מדע", "מסע עולמי" וכד‘.

"החידוש בערכות "בית מארח" לעומת ערכות ימי ההולדת", מספרת דקלה, "הוא שהן מגיעות בקובץ PDF שההורה יכול להדפיס לכל כמות של ילדים שמתארחים אצלו באותו יום וליהנות איתם מהפעילות בכיף ובלי לצאת מהבית. ואף על פי שכולם מורידים את אותו הקובץ, בסופו של דבר כל ילד נותן לערכה את הפן האישי שלו ויוצר משהו מקורי ומקסים משלו".

 

מה בהמשך?

לאחרונה הוצאתי משחק לוח הנקרא "מסביב לצלחת" הנמכר בעלות נמוכה של 15 ₪ כשהמטרה הייתה להביא את הערכים של משפחתיות, יחס ושיחה לכל משפחה. השאיפה שלי היא להגיע לכמה שיותר בתים עם המשחק הזה.

החלום שלי הוא שכל הורה ימצא את הפעם האחת במהלך אירועים משמעותיים של הילד שלו, בין אם זה בית מארח או יום הולדת או כל אירוע אחר, ויעביר את השמחה הזו בעצמו. אני מאמינה שזה חשוב גם לילד וגם להורה ושזה יהיה האירוע ששניהם יזכרו. ברור שלא לכל הורה מתאים ושלא כל הורה רוצה להעביר יום הולדת בעצמו, אבל אני מאמינה בלב שלם שזה דבר בעל המון משמעות לילד, ושלפחות פעם אחת כל הורה צריך לעשות את המאמץ הזה.

 

איזה טיפ היית נותנת להורים אחרים שפתחו עסק?

ללכת עם החלום ולא לשכוח את הניצוץ של הילד הקטן שחי בתוכם.

 

ליצירת קשר עם דקלה

דוא"ל: info@t-hafalot.co.il

אתר: http://www.t-hafalot.co.il/

פייסבוק: https://www.facebook.com/TeivatHahafalot

טלפון: 052-8870486 או 077-5596480

 


עוד באותו נושא

4 מתכונים להכנת דייסות עם תוספות - לתינוקות

שאול בן אדרת, שף המסעדות "קימל", "קימל בגלבוע" ו"התרנגול הכחול", במבחר מתכונים מיוחדים לדייסות עם תוספות מעשירות.

התגובות שלכם ...

מוצרי החודש

אני מרגיש

ספר ההפעלה הנפלא של דן שטאובר מעודד ילדים לדבר על רגשות ולפתח תקשורת טובה. מומלץ!