" />

"עכברון ממצמץ בעיניו ומרחרח. לפתע נבהל וכמעט בורח. מפנה הצידה את חוטמו הרגיש כי ריח מוזר שכזה הוא מרגיש..." למה נבהל העכברון? מדוע הוא כמעט בורח? ומי זה אפושון צחצוחון?"

"אפושון צחצוחון" הוא ספר לילדים בגן המעודד אותם לצחצח שיניים בבוקר ובערב.

 

במהלך הסיפור חווה הילד אפושון התמודדויות רגשיות-חברתיות לא קלות ואנו מתוודעים אליו במצבים שונים שמערבים מציאות ודמיון – שמסמלים את 'הדיבור הפנימי של הילד'.

הרעיון המרכזי של הספר עוסק בקשרים החברתיים, היכולת להתמודד חברתית, חשיבות הפתיחות והשיתוף בין הילד ואביו, כשאת הבעיה מציג המחבר באמצעות היגיינת הפה וצחצוח השיניים והפתרון נמצא כאשר "אפושון מוצא את צחצוחון" - באמצעות צחצוח השיניים הוא פותר את המצוקות החברתיות.

 

זהו ספרו הראשון של ליאור קומרובסקי (45) הנשוי ואב ל- 4, תושב בת חפר, עוסק בתחום ההייטק, מאמן אישי לנוער ולמבוגרים, וסטודנט לפסיכולוגיה.

ליאור מספר כי "חלק מהסיטואציות החברתיות אותן חווה הילד גיבור הספר קשורות להתרחשויות במציאות שלי. בתקופת הגן ובית הספר חוויתי לא מעט התמודדויות חברתיות/רגשיות לא פשוטות בניסיון למצוא את מקומי במסגרת החברתית. זו הייתה מלחמה פנימית יום יומית. אני חושב שהסיפור שאני מספר הוא סוג של ניסיון לדחוף את ההורים וסביבתו של הילד לזהות סימני מצוקה חברתית אצלו, אם הוא משתף בתסכולים כמו בסיפור וגם אם אינו משתף כמו שקורה לעיתים קרובות במציאות. יש חשיבות רבה לצחצוח שיניים והיגיינת הפה ויש חשיבות לא פחותה לביסוס הדימוי העצמי החיובי של הילד, לחיזוק מעמדו החברתי ולהרגשת היכולת שלו להתמודד עם סביבתו".

 

עוד הוא מספר כי האבא הוא הדמות ההורית המרכזית בסיפור "כדי לשמר את החוויה המיוחדת שעברנו בתי ואני בשלבים הראשונים של בניית הספר, וכן כדי להדגיש את חשיבות הקשר בין אב לילדיו. כן, גם לאבות יש תפקיד בגידול הילדים והם יכולים לעשות את ההבדל".

 


עוד באותו נושא

התגובות שלכם ...

חוות דעת

דרך מרעננת להעביר לילדים את חשיבותו של צחצוח השיניים, והפעם, לא מהזוית הבריאותית אלא דווקא זו החברתית.

 

אני חייבת לציין שבקריאה ראשונה קצת הזדעזעתי למחשבה שהאבא שבסיפור מאפשר לבנו לא לצחצח שיניים במשך כמה ימים ופשוט מכיל את זה ומביע אהבה כלפי הילד ומקווה שיהיה טוב בהמשך, אבל כיוון שהילד בסופו של דבר כן עובר תהליך של למידה, וכיוון שגם הילדה הפרטית שלי רצה לצחצח שיניים מייד כשהנחנו את הספר מהיד – נאלצתי לשנות את דעתי...

 

ציון לשבח מגיע גם למאיירים שהצליחו להעביר את האווירה, את מצבי הרוח הטובים והעכורים וכמובן, את אפושון ואביו, באיוריהם המקסימים ומלאי ההבעה.

 

מומלץ בחום.

 

מוצרי החודש

אני מרגיש

ספר ההפעלה הנפלא של דן שטאובר מעודד ילדים לדבר על רגשות ולפתח תקשורת טובה. מומלץ!

הורים לילדים – מה אתם מחפשים?