החופש הגדול הסתיים, ואתם, ברגשות מעורבים של שמחה וחשש, מציידים את הקטנצ'יק/ית בתיק ובקבוק מים ושולחים לגן. במה עוד כדאי להצטייד?

הסתגלות לגן – עשו ואל תעשו

הימים הראשונים בגן הם חוויה לא פשוטה לילד, המושפעת רבות ממצבו המנטלי. אם תצליחו להעניק לו את השקט הנפשי והביטחון להתמודד עם הקשיים וללכת את צעדיו הראשונים בעצמו, תקבלו ילד עצמאי ושמח.

 

איך תוכלו לעשות את זה? להלן מספר טיפים.

 

כנות ופתיחות

הבסיס לכל דבר, לא רק לגבי גני ילדים, הוא לשמור על ערוץ תקשורת פתוח וכנה עם הילד, ממש כפי שאתם עושים עם בן או בת הזוג שלכם. מותר ורצוי לשתף אותו בתחושות, גם אם אתם בעצמכם חוששים. אדרבא, השיתוף יהפוך את החוויה למשותפת וייתן לגיטימציה לילד לדבר ולשתף אתכם בהלך ליבו, מה שיכול מאד להקל על החששות, עד שיפוגו לחלוטין. חשוב לעשות את זה בצורה שכלתנית ומבוקרת – הערות היסטריות או ביקורתיות כגון "אני חושש שלא תמצא אף חבר" או "הגננת הזו קצת מוזרה" לא יתרמו דבר...

זכרו שילדים מרגישים הכל. גם אם אינם יודעים לנתח או להציג נקודה כלשהי כמו אדם מבוגר, החושים שלהם חדים הרבה יותר משלנו, שוודאי התקהו עם השנים. הקפידו להיות כנים ולתת להם את הכבוד הנדרש.

 

הכנה מנטלית

כמו כל דבר חדש, הפחד העיקרי הוא מאי הוודאות. הכנה מקדימה תקל מאד על הילד: כדאי לדבר עמו על הגן החדש, וככל שניתן אף לעשות ביחד טיול מקדים לגן. נטרול המרכיב של אי הוודאות יסייע להחליף את החששות בסקרנות וציפייה, וכל אלו יתנו לו בטחון נקודת פתיחה טובה. כמו כן, במידת האפשר, נסו להחליף מספר מילים עם הגננת, לספר לה קצת על הילד ועל הדרכים להתמודד עמו באופן שיקל עליו ועליה.

 

זמינות אישית

במסגרות המאפשרות ליווי הילד בימים הראשונים, פנו לעצמכם את הזמן הנדרש, כפי שהייתם עושים זאת אם הייתם נוסעים לחופשה. במהלך הימים הללו, אל תמהרו לעזוב לעבודה, והשארו עם הילד ככל שהוא צריך והמסגרת מאפשרת. היו כל כולכם עם הילד – גם כאן חשוב להדגיש שהילד מרגיש כשאתם שואפים לקצר וללכת, ולרוב ההשפעה עליו במקרה זה תהיה הפוכה, וסביר שתגדיל את החששות שלו ואת התלות שלו בכם. מאידך, אם תבטיחו לו שאתם כאן בשבילו ככל שיצטרך, תוכלו ביחד עמו לבנות לאט לאט את ההיכרות שלו עם הגן ואת הביטחון שלו במסגרת החדשה.

 

היערכות מקדימה

בחוויות מסוג זה, כל תקלה יכולה להפוך חוויה טובה למצוקה. לכן, חשוב מאד להיערך מראש, לקחת מרווחי בטחון ולא להשאיר דברים לדקה ה-90. הקפידו להגיע בזמן, לדאוג לארוחות ולפעול בקפדנות אחרי ההנחיות שקיבלתם, כדי שלילד שלכם לא יחסר דבר.

 

לסיכום, הקפידו לפעול ברגישות ובתשומת לב.

שימו לב לאופן שבו הילד מקבל את הדברים, וטפלו במה שעולה, אולם אל תבטלו את החששות והרגשות שלו. למדו אותו כיצד לפעול איתם ולהפוך אותם ליתרון, במקום להיכנע להם או להתעלם מהם. היו שם עמו – כל קושי יתגמד כשתתמודדו אתו יחדיו.

 

בהצלחה!

 

 

שלכם,

צוות אמאבא

 


עוד באותו נושא

התגובות שלכם ...

מוצרי החודש

אני מרגיש

ספר ההפעלה הנפלא של דן שטאובר מעודד ילדים לדבר על רגשות ולפתח תקשורת טובה. מומלץ!