השבוע התלבטה איתי חברה אם להמשיך לבִּתה את חוג הפימו, ושאלה אם אהיה מעוניינת לצרף גם את הקטנה שלי. ובכן, בלי לזלזל... אין מצב!!

ספורט, חוגים ותחילת שנת הלימודים

פתיחת שנת הלימודים היא גם פתיחת שנת החוגים, כעת מתחילים הדיונים על פימו, חוג בישול, לגו הנדסי או חוגי הספורט והמחול השונים... השבוע התלבטה איתי חברה אם להמשיך לבִּתה את חוג הפימו, ושאלה אם אהיה מעוניינת לצרף גם את הקטנה שלי. ובכן, בלי לזלזל... אין מצב!!

 

האם זה משנה לאיזה חוג הילד שלך הולך?

דעתי האישית היא, שילדים היום מבלים שעות רבות בישיבה בבית הספר, מול המחשב והטלוויזיה, ואפילו עם חברים ולכן, אני שמה לי בראש סדר העדיפויות את נושא התנועה והספורט בבחירת החוגים אחר הצהריים.

שנת הלימודים דורשת מהילדים גם שעות ריכוז וישיבה אחר הצהריים בעת הכנת שיעורי הבית ולמידה למבחנים, ואני מעדיפה שההפוגה בחוג תהיה כזו המאפשרת תנועה, הוצאת אנרגיה וטעינת מצברים ולא כזו הכרוכה בישיבה נוספת.

 

איזו השפעה יש לספורט על היכולת הלימודית של הילד?

מחקרים מוכיחים שתרגול ספורט באופן קבוע תורם ליכולת ריכוז גבוהה יותר, הדבר קשור להוצאת האנרגיה וחוסר השקט אשר מצטברים בגוף לאורך היום מצד אחד, ול"טעינת המצברים" באנרגיה חיובית חדשה מצד שני.

סוגי ספורט אשר משלבים חיזוק של חגורת הכתפיים והגב העליון כגון: שחיה, תרגילי כוח, מחול, משחקי כדור וכד‘ משפרים את היציבה הכללית, את היכולת לשבת לאורך זמן ומשפיעים על צורת הכתיבה.

סוגי ספורט אשר משלבים קואורדינציה וקשר עין-יד כגון: שיעורי אירובי ומחול, משחקי כדור וכו‘ מפתחים יכולות מוחיות ויצירתיות אשר באים לידי ביטוי גם בהיבטים לימודיים.

סוגי תנועה וספורט המשלבים עבודה עם מוזיקה כגון: שיעורי אירובי ומחול, קיקבוקס ועוד מפתחים חוש קצב ותיאום תנועתי המשפיעים לטובה על יכולת הריכוז הכללית של הילד.

 

פיתוח כישורים חברתיים באמצעות ספורט

חלוקה כללית ראשונה ניתן לעשות בין חוגי ספורט בהם יש משמעות רבה יותר לעבודה בקבוצה כגון משחקי כדור שונים לבין חוגים אחרים בהם כל אחד עובד על יכולותיו האישיות.

החוגים הקבוצתיים תורמים לפיתוח עבודת הצוות, החשיבה הקבוצתית וראיית משחק אסטרטגית. יכולות אלה פעמים רבות מתורגמות לכישורים חברתיים ומנהיגותיים הבאים לידי ביטוי גם בבית הספר.

החוגים הפרטניים בהם כל ילד מפתח את כישוריו ויכולותיו ללא תלות בקבוצה, תורמים לשיפור דימוי גוף, תחושת הצלחה, ומשמשים כסביבה חברתית נוספת ופחות תחרותית בה ניתן לפתח חברויות ולהראות יכולות שונות מאלה אשר מוצגות בבית הספר.

 

עזרו לילד למצוא את סוג התנועה או הספורט המתאימים לו ביותר, וחזקו את יכולותיו הלימודיות והחברתיות!

 

שנה טובה ומוצלחת לכולנו.

 

 

על הכותבת:
עירית שריר,
נטורופתית, חובבת ריצה וכושר
מייסדת קבוצות "ספורט קהילתי רחובות" לילדים ומבוגרים
https://www.facebook.com/groups/diet.rehovot

 


עוד באותו נושא

התגובות שלכם ...

מוצרי החודש

אני מרגיש

ספר ההפעלה הנפלא של דן שטאובר מעודד ילדים לדבר על רגשות ולפתח תקשורת טובה. מומלץ!