סיפור זה על חברות אמיצה ולא שגרתית בין ילד לעורב, ליעד בן העשר ועורבני העורב הצעיר, הוא ספר הילדים הראשון של עו"ד אוריאל לין, נשיא איגוד לשכות המסחר וח"כ לשעבר.

ליעד, ילד חרוץ ועצמאי שגר בסמוך לחורשת עצים לעולם אינו משועמם. את זמנו הפנוי הוא מייחד לתחביב האהוב עליו – התבוננות בחיי הציפורים בחורשה. במיוחד מושכים את לבו העורבים, שאופיים המיוחד מרתק אותו.

עורבני, עורב צעיר, אמיץ ונבון, אחראי ולא גאוותן, בן למשפחה מרובת עורבים. אחיו אוהבים ומעריכים אותו. תמיד שימש להם דוגמה אישית והם רואים בו מנהיג.

 

החברות בין השניים נולדה כשעורבני "התפתה" לארוחה היומית שהגיש ליעד, במרפסת ביתו. הוא חזר מידי יום, ולאט לאט נרקמה ביניהם ידידות אמיצה. לתדהמתו של ליעד, החל עורבני לדבר בשפת בני האדם, ולשתף אותו בעולמו ובחוויותיו.

על הקשר הייחודי בין השניים מאיימים אירועים שונים מעולמם של העורבים: מנהיגותו של בלאק, המנהיג הקשיש והבלתי מעורער של להקות העורבים בישראל, נחלשת, והוא בוחר לחזקה על ידי הטפה לשנאה והכרזת מלחמה על בני האדם. מולו ניצב עורבני, העורב הצעיר, המפגין כושר מנהיגות וחזון. הוא מתנגד למלחמות ומאמין שהחיים המשותפים עם בני האדם דווקא טובים לכולם. בין בלאק לעורבני מתפתח מאבק, כשכל אחד מהם רוצה להשפיע על עמדתם של קהילת העורבים.

 

- האם ייצאו העורבים למלחמה נגד בני האדם או ישכילו לחיות בשלום אלה לצד אלה?

- מי יהיה מנהיג העורבים העתידי – בלאק הקשיש או עורבני הצעיר? מי ינצח במאבק?

- מה יקרה לחברות העמוקה של ליעד ועורבני ? האם תשרוד או תתרסק?

 

מוטיבים רבים בספר משיקים לחייו ולעיסוקיו של אוריאל לין. כחבר כנסת וכיו"ר ועדת החוקה בכנסת, שבמרכז פעילותו הפוליטית עמדו יסודות המשפט, השיטה הפוליטית בישראל וכבוד האדם וחירותו, חשוב היה לו להטמיע בעלילה, תהליכי בחירת מנהיג, שיפור השיטה הדמוקרטית, ייעול מערכת הצדק וביצור זכויות הפרט. גם תפקידו כיו"ר הועדה לבטיחות בדרכים, מצא את ביטויו בספר.

 

בנוסף, בסוף הספר קיים נספח מרתק על חיי העורבים, מקור השם, תיאור פיסי, תוחלת חיים, התנהגות חברתית, קולות ודפוסי תקיפה, חיזור וקינון, דגירה, גוזלים, אמונות, סיפורים ומשלים ועוד.

 


עוד באותו נושא

אנה פרנק

הוצאה מחודשת לסיפורה של אנה פרנק שנכתב בעזרתה של ניצולת השואה אווה שלוס, אחותה החורגת של אנה.

התגובות שלכם ...

חוות דעת

סיפור מרתק לילדים בגיל 8-10 על חברות קסומה ולכאורה בלתי אפשרית.

 

אהבתי מאד את העובדה שהספר כתוב בצורה אינטליגנטית מאד וברמה גבוהה ולא מזלזל בילדים.

 

עוד מצאתי שזורים לכל אורך הסיפור והעלילה ערכים כגון כוחה של חברות, עוצמה הנובעת מעבודת צוות, מנהיגות, עמידה על עקרונות, תרומתם של צעירים לגיבוש תפישות עולם חדשות טובות יותר, הבנה שבמלחמה שני הצדדים מפסידים, פתרון משברים ללא אלימות, התנהלות בשיקול דעת ובדרכי שלום, אהבת הטבע ואהבת הציפורים, אקולוגיה ושמירה על הסביבה, זהירות בדרכים ועוד.

 

בנוסף עולה שאלה חשובה שמעוררת את הקוראים הצעירים לחשוב: מי בעצם אכזר יותר, האדם או העורב?

 

כיאה לילדים הצעירים הספר בנוי בפרקים קצרצרים, שבכל אחד מהם התרחשות חדשה שמתחילה ומסתיימת אבל גם ממשיכה וקשורה לקודמתה כך שהילד יכול בעצם לקרוא כמה שהוא רוצה בכל פעם שייקח את הספר ליד.

 

ולסיום מילה טובה על האיורים היפהפיים של איל אילת, שללא ספק מוסיפים המון לספר ולאווירה.

 

מומלץ בחום!

 

מוצרי החודש

אני מרגיש

ספר ההפעלה הנפלא של דן שטאובר מעודד ילדים לדבר על רגשות ולפתח תקשורת טובה. מומלץ!

הורים לילדים – מה אתם מחפשים?